Wybielanie zębów sodą oczyszczoną

W serwisach kobiecych i na forach internetowych to wciąż jeden z najczęściej wymienianych domowych sposobów na wybielenie zębów. Z reguły jest stosowana razem z pastą do zębów lub w roztworze do płukania jamy ustnej, niektórzy łączą ją też z sokiem z cytryny. I choć efekty takiego wybielania są faktycznie widoczne (i to dość szybko), nie jest to najlepsze rozwiązanie dla twoich zębów. Soda oczyszczona działa jak papier ścierny, w rzeczywistości nie zmieniając koloru szkliwa – ale ścierając je. W efekcie zęby stają się jeszcze słabsze i bardziej podatne na przebarwienia. Oprócz tego, soda może też podrażniać dziąsła. Zdecydowanie odradzamy tę metodę.

Olej kokosowy

Ssanie oleju kokosowego, choć może brzmieć nieco dziwnie, ma sporo zwolenniczek wśród blogerek i gwiazd (metodę tę propagowały swego czasu m.in. Gwyneth Paltrow czy Agnieszka Maciąg), ale nie wszyscy potwierdzają jego skuteczność. Metoda ta wymaga także żelaznej konsekwencji, bo efekt jest widoczny dopiero po kilku miesiącach. Jak to wygląda?  Łyżeczkę oleju kokosowego trzeba ssać przez około 25 minut, koniecznie na czczo i przed umyciem zębów (najlepiej więc zabrać się za to zaraz po przebudzeniu). Oleju nie połykamy, za to staramy się podczas płukania „cedzić” go przez zęby – a na koniec zgrabnie wypluwamy całą zawartość do kosza na śmieci. Efekty? Jeśli udało ci się robić to regularnie, zęby faktycznie będą bielsze o kilka tonów. Olej kokosowy ma też właściwości łagodzące, więc mogą na tym dodatkowo zyskać dziąsła, zwłaszcza te ze skłonnością do krwawienia. Efekt wybielenia, choć widoczny, będzie jednak bardzo naturalny – więc jeśli liczyłaś na hollywoodzką biel, możesz się poczuć zawiedziona. Nie należy też przeceniać właściwości oleju w profilaktyce ubytków – tu nic nie zastąpi regularnych wizyt u stomatologa.

Wybielanie zębów cytryną

Sok wyciśnięty z cytryny rozprowadza się na zębach za pomocą palca lub wacika, a niektórzy mieszają go z sodą oczyszczoną i taką oto mieszanką szczotkują zęby. Efekty? Raczej wątpliwe, a kwaśny sok może spowodować uszkodzenie szkliwa i demineralizację zębów oraz doprowadzić do nadwrażliwości.

wybielanie-zębów
Shutterstock

Wybielanie zębów węglem

Węgiel aktywny to kolejna popularna metoda domowego wybielania zębów. Znany ze swoich wiążących i oczyszczających właściwości, skutecznie przyciąga cząsteczki wszelkich zanieczyszczeń, dzięki czemu potrafi skutecznie rozprawić się z osadem po kawie, herbacie czy winie. Jak go stosować? Najlepiej zaopatrzyć się w węgiel w kapsułkach, który bez problemu dostaniesz w każdej aptece, a następnie wysypać jego zawartość do miseczki i dodać odrobinę wody (tak, by powstała niezbyt gęsta pasta). Można też wymieszać proszek z kapsułki z olejem kokosowym. Specyfik nakładamy na szczoteczkę i delikatnie czyścimy nim zęby, a po całej zabawie myjemy je dokładnie normalną pastą. Choć to popularny przepis na domową pastę do zębów, sproszkowany węgiel może jednak podrażnić szkliwo. Jeśli więc nie chcesz ryzykować, możesz też zaopatrzyć się w gotową czarną pastę na bazie węgla, która nie zawiera szkodliwych związków chemicznych i substancji ściernych.

Wybielanie zębów solą

To kolejna popularna metoda „z internetu”, którą najrozsądniej jest wrzucić do jednego worka z sodą i cytryną (a więc zdecydowanie wyrzucić z codziennego rytuału pielęgnacyjnego). Sposób stosowania jest taki sam, jak przy wybielaniu sodą – w formie płukanki z roztworu soli lub do czyszczenia, po nałożeniu soli na szczoteczkę. Niestety podobna jest też szkodliwość tej metody – może uszkodzić szkliwo i podrażnić dziąsła.

Owoce i warzywa, które wybielają zęby

Prym wiodą tu truskawki ze względu na dużą zawartość kwasu jabłkowego, który można znaleźć m.in. w składzie past wybielających. Ale owoców i warzyw, które mają właściwości oczyszczające zęby jest o wiele więcej. Stawiamy przede wszystkim na te surowe, o chropowatej fakturze. Warto sięgnąć więc po ananasy, bogate w bromelainę, która działa jak naturalny odplamiacz, a także jabłka czy kalafiory. Warto też pokusić się o przygotowanie pasty z truskawek, którą nakładamy na zęby i trzymamy przez chwilę. Jedzenie warzyw i owoców, które oczyszczają zęby nie zastąpi zabiegu w salonie dentystycznym, ale na pewno pomoże pozbyć się osadu i kamienia, a do tego jest w 100% bezpieczne dla zębów.