Niezależnie, który rodzaj drożdży wybierzemy, będą one miały te samo działanie - spowodują one fermentację ciasta. Polega ona na wytwarzaniu się dwutlenku węgla, który zwiększa swoją objętość podczas pieczenia. Dzięki temu ciasto przysłowiowo „rośnie”. Temu procesowi zawdzięczamy tak pulchne i lekkie bułki, chleby czy ciasta drożdżowe. 

Przetestuj przepisy na drożdżowe przysmaki:

Rodzaje drożdży: które wybrać? Suche czy świeże?

Każdy miłośnik drożdżowych wypieków na pewno ma swój ulubiony rodzaj drożdży. Do każdego z nich stosuje się jednak podobne zasady. Nie ma różnicy, czy użyjemy świeżych czy suszonych drożdży, należy pamiętać o kilku kwestiach: 

  1. Pamiętaj, że każde ciasto drożdżowe musi wyrosnąć. To znaczy, że należy je odstawić na pewien czas w ciepłe miejsce, gdzie rośnięciu ciasta nie będzie przeszkadzał wiatr ani przeciąg.
  2. Unikaj gorących miejsc, takich jak okolice piekarnika. Drożdże nie lubią wyrastać w nadmiernej temperaturze. Ta sama zasada dotyczy robienia rozczynu - nie używaj przy nim gorącej wody. 
  3. Ciasto drożdżowe uwielbia wyrabianie. Uzbrój się w kilka dobrych minut solidnego ugniatania. Dzięki temu aktywizujemy drożdże do pracy, a nasze ciasto pięknie wyrasta. 

Rodzaje drożdży 

Bez wątpienia drożdże to jeden z najstarszych składników używanych w kuchni do spulchniania ciasta. Z biegiem czasu na rynku pojawiły się drożdże w różnych postaciach. Każda z nich jest bardziej lub mniej popularna wśród miłośników pieczenia. Na sklepowych półkach znajdziemy: 

  • drożdże świeże - najbardziej znana i popularna wersja spulchniacza. Najważniejsze jest, by były one faktycznie świeże. Nie powinny mieć żadnych oznak suchości, a ich opakowanie powinno być jak najszczelniej zamknięte. Świeże drożdże mają raczej krótki termin ważności i muszą być trzymane w lodówce. Przed rozpoczęciem pieczenia pamiętaj, by wcześniej odrobinę je ocieplić - nie powinny być zimne w momencie przygotowywania ciasta. Ze świeżych drożdży konieczne jest wykonanie rozczynu.
  • drożdże instant - w tym wypadku nie musimy przygotowywać rozczynu. Wystarczy wymieszać je z innymi suchymi składnikami, które mamy w przepisie. Następnie dodajemy mokre składniki, które także nie mogą być zbyt zimne! Jeżeli zdarzy nam się dolać do ciasta mleka prosto z lodówki, prawdopodobnie upieczemy zakalec. 
  • drożdże suszone - jest to inny rodzaj suchych drożdży. Od wersji instant różni się tym, że są odrobinę mniej skondensowane. W ich przypadku także konieczne jest zrobienie rozczynu w ciepłym mleku lub wodzie. 

Które drożdże wybrać? 

Przede wszystkim zastanówmy się, czy chcemy przyrządzić ciasto ekspresowo - jeżeli tak, drożdże instant sprawdzą się najlepiej. W przypadku ciast z dużą zawartością cukru i tłuszczu wybierajmy drożdże świeże. Mają one większą siłę spulchniania i unoszenia ciasta. To samo tyczy się w kwestii wypieków z ciężkimi owocami, czy bakaliami. Wtedy najlepszym wyborem będzie świeża wersja drożdży. 
Jeżeli jednak chcemy mieć drożdże „na zapas” wybierajmy te suche wersje. Mają one dłuższe terminy ważności. Są też prostsze w użyciu, szczególnie wersja instant. 

Co zrobić z drożdży? Jakie są ich zalety? 

Drożdże to nieodzowny składnik, który obecny jest w wielu kuchniach. Jest też produktem uniwersalnym, wykorzystywanym w wielu przepisach. Dzięki drożdżom upieczemy domowe pieczywo: bułki, chleby, rogale. Jeżeli także kochanie słodkości, takie jak drożdżówki, słodkie bułki, chałki, pączki - bez drożdży się nie obędzie. Składnikiem niezbędnym do wykonania domowej pizzy, czy foccaci także są drożdże. Ten tani, dostępny produkt jest naprawdę niezastąpionym składnikiem w większości kuchni! 
Zaletą drożdży są także ich właściwości odżywcze. Są bardzo bogate w witaminy z grupy B, a także innych składników mineralnych. Dzięki temu wspaniałe działają na nasze włosy i paznokcie. Mają także dobry wpływ na nasz układ nerwowy oraz pomagają zachować piękną skórę. 

Jak zrobić rozczyn z drożdży?

Nie bójmy się wykorzystywać świeżych drożdży i robić z nich tradycyjny rozczyn. Zrobimy go w kilku bardzo prostych krokach. Przygotuj 25 gramów świeżych drożdży, 1 łyżkę cukru, ½ szklanki mleka i 2 łyżki mąki pszennej. 
Wystarczy, że rozkruszysz drożdże do miski lub garnuszka. Dodaj cukier. Zalej całość podgrzanym mlekiem. Wystarczy, by było ledwo ciepłe. Za wysoka temperatura uszkodzi drożdże i spowoduje, że nie zadziałają. Dodaj mąkę. Wymieszaj całość do rozpuszczenia w taki sposób, by nie było grudek. Odstaw gotowy rozczyn w ciepłe miejsce na około pół godziny. Użytą mąkę, cukier i mleko odejmij od składników, które masz użyć do przepisu.

Drożdże suche - ile to świeżych? Jak przeliczyć drożdże suche na świeże?

Jeżeli chcesz wykonać przepis z drożdżami, a w szafce lub lodowce nie posiadasz akurat tego rodzaju, który jest wymagany - nie przejmuj się! W kulinarnym świecie przyjmuje się, że 7 gramów suchych drożdży (mała paczka ze sklepu) to 25 gramów świeżej wersji (¼ kostki). 

Inni uważają, że świeżych drożdży musi być po prostu dwa razy więcej. Jeżeli więc chcesz zastąpić 7 gramów suchych drożdży świeżym, odmierz ich 14 gramów.