Przepis pochodzi z najnowszego wydania Moje Gotowanie:

przygotowanie: 3 godziny

Składniki na 8 sztuk:

●20 g świeżych drożdży
●1 szklanka  mleka
●3/4 szklanki cukru
●3 i 1/2 szklanki mąki pszennej   + do oprószenia i podsypania
●110 g masła
●1 op. cukru waniliowego
●szczypta soli
●2 duże jajka + 1 małe do posmarowania

dodatkowo:
●biały lukier w pisaku
●cukrowe stokrotki i kolorowe jajeczka  różnej wielkości

Wykonanie:

1. drożdże kruszymy, dodajemy do 1/4 szklanki ciepłego mleka. Wsypujemy 2 łyżeczki cukru i 2 łyżki mąki, dokładnie mieszamy. Przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do wyrośnięcia.
2. Pozostałe mleko, masło i cukier podgrzewamy, mieszając, aż cukier i masło się rozpuszczą, ale nie doprowadzamy do zagotowania. zdejmujemy z ognia, odstawiamy do przestygnięcia.
3. Resztę mąki, cukier waniliowy i szczyptę soli wsypujemy do misy miksera. dodajemy zaczyn, mieszamy. Wlewamy połowę mleka z masłem i cukrem, dodajemy jajka i miksu-jemy 6-7 minut na średnich obrotach, stopniowo wlewając pozostałe mleko. ciasto po-winno być rzadkie i klejące. Przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę, aż podwoi objętość.
4. ciasto wykładamy na oprószoną mąką stolnicę, krótko zagniatamy, podsypując delikatnie mąką (nie za dużo). Formujemy prostokąt o grubości ok. 1/2 cm. Kroimy w paski o grubości ok. 2 cm. oprószonymi mąką dłońmi zawijamy zgięte na pół paski, formując zajączki – końce pasków będą uszami, poniżej spłaszczamy zlepione ciasto na główkę, a na środku, na brzuszku, zostawiamy wgłębienie na dekorację. Brzegi ciasta wokół brzuszka lekko nacinamy. zajączki układamy w odstępach (ciasto urośnie) na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Przykrywamy ściereczką, odstawiamy na pół godziny do podrośnięcia.
5. zajączki smarujemy rozkłóconym jajkiem, pieczemy 20-25 minut w 175°c na złoty ko-lor. Wyjmujemy, studzimy na kratce. Lukrem zaznaczamy oczy i nosek, we wgłębienia wkładamy cukrowe ozdoby.