Drzewo oliwne – co warto wiedzieć? 

W swoim naturalnym środowisku, czyli na południu Europy, drzewa oliwne są hodowane przede wszystkim dla oliwek. Rosną w gajach oliwnych, gdzie osiągają wysokość do 10 metrów. Wiosną kwitną malutkimi białymi kwiatami, a jesienią wydają owoce. Są jednymi z najbardziej długowiecznych drzew: przeciętnie żyją kilkaset lat. Najstarsze okazy osiągają jednak nawet kilka tysięcy lat. 

 W naszym klimacie i warunkach domowych drzewka oliwne wyrastają na znacznie mniejsze i maksymalnie mają 2-3 metry wysokości. Bardzo rzadko wydają też owoce, więc sadzimy ze względów je ze względów estetycznych. Warto podkreślić, że to wyjątkowo niewymagające rośliny. 

Drzewko oliwne w domu – jak je posadzić? 

W Polsce drzewka oliwne sadzimy do doniczkach, dzięki czemu w zależności od pory roku możemy zmieniać ich położenie. Gotową sadzonkę lub małe drzewko znajdziemy w większości sklepów budowlanych czy z artykułami gospodarstwa domowego. Ceny są uzależnione od wielkości drzewka i zaczynają się od już 30 zł. Jak pielęgnować drzewko oliwne?

Najważniejszą zasadą uprawy drzewka oliwnego jest stworzenie mu warunków jak najbliższych naturalnym. Gleba powinna być lekka, przepuszczalna, trochę piaskowa. Stanowisko jak najbardziej nasłonecznione. 

Drzewko oliwne w domu – uprawa wiosną i latem 

Już od połowy maja drzewko oliwne może z powodzeniem zostać przeniesione na zewnątrz. Minimalna temperatura, w której czuje się dobrze to ok. -2°C. Najlepiej, aby w tym okresie temperatura utrzymywała się w granicach 20-24°C. Podlewamy je zazwyczaj co kilka dni, zależnie od ilości promieni słonecznych oraz temperatury. Im jest goręcej tym więcej – nigdy jednak nie dopuszczajmy do jego przelania. Zawsze przed podlaniem upewnijmy się, czy jego podłoże jest już suche. Zdecydowanie lepiej jest je przesuszyć niż nadmiernie nawodnić ziemię. Nie skrapiajmy liści wodą, bo po wystawieniu na słońce mogą zbrązowieć. 

Drzewko oliwne w domu – uprawa jesienią i zimą

Gdy temperatura zacznie spadać poniżej zera, drzewko oliwne trzeba przenieść do dobrze naświetlonego miejsca. Ze względu na to, że jesień i zima to okres wegetacji temperatura w pomieszczeniu nie powinna być zbyt wysoka. Najlepiej, aby utrzymywała się w granicach 4-15°C. W tym okresie drzewko oliwne warto podlewać regularnie, ale w dalszym ciągu bardzo ostrożnie. 

Drzewko oliwne w domu - przycinanie 

Drzewko oliwne można dowolnie formować przez przycinanie. Najlepiej robić to po okresie wegetacji, czyli wczesną wiosną. Taki zabieg pozwala nie tylko nadać drzewku upragniony kształt, ale także zachęca je do krzewienia się i wzrostu. 
 

Zobacz również: