Duże kwiaty doniczkowe w ostatnich latach stały się bardzo modne we wnętrzach. I mimo, że potrzebują sporo miejsca, mają wielu zwolenników. Jedna roślina potrafi ozdobić całe wnętrze. Trzeba tylko wiedzieć, jak je pielęgnować, by im nie zaszkodzić.

Fikus lirolistny (Ficus lyrata)

Fikus lirolistny zwany też dębolistnym zdobył wielką popularność w ostatnich czasach jako jedna z piękniejszych dużych roślin we wnętrach wpisując się w trend Urban Jungle.
W naturze ta piękna roślina rośnie w tropikalnych lasach zachodniej Afryki, gdzie ma postać dużego, rozłożystego drzewa, dorastającego do ponad 15 m wysokości. W warunkch domowych jest znacznie mniejsza, choć może osiągać nawet 2-4 m wysokości. Zachwyca przede wszystkim dużymi liśćmi o ciekawym kształcie, przypominającym lirę. Liście osiągają 25 cm długości, są sztywne, w dotyku lekko skórzaste, a ich brzegi delikatnie pofalowane.
Fikus lirolistny ma wyprostowany pokrój i jedną główną łodygę. Przycinając wierzchołek pędu można uformować go jako małe pienne drzewko z koroną pięknych lirowatych liści.
Rośnie szybko, dlatego od samego początku warto przygotować dla niego dużo miejsca.
Fikus jest łatwy w uprawie. Lubi bardzo jasne stanowisko z rozproszonym światłem. Źle znosi zarówno suszę jak i zalanie. Zimą, kiedy powietrze w mieszkaniu jest suche, powinniśmy co jakis czas zraszać jego liście podnosząc w ten sposób wilgotność powietrza.

iStock

Strelicja

To jedna z najpiękniejszych roślin, którą możemy z łatwością hodować w zaciszu własnego domu.
Ta egzotyczna roślina pochodzi z Republiki Południowej Afryki. W zależności od tego, jakiego rozmiaru rośliny szukamy, możemy wybrać jedną z dwóch najpopularniejszych i najczęściej spotykanych odmian strelicji. Reginae, czyli odmiana królewska, jest najmniejszym z kilku gatunków. Nicolai, czyli odmiana biała, jest dużą i robiącą ogromne wrażenie rośliną. Charakteryzuje się dużymi, mięsistymi liśćmi i pokaźnym rozmiarem, nawet do 2 metrów wysokości. Bez względu na odmianę strelicja nie jest rośliną wymagającą. Powinniśmy dbać o stale wilgotną ziemię, jednocześnie nie możemy doprowadzić do zastoju wody w doniczce. Wiosną i latem strelicję podlewamy obficie i regularnie. Jesienią i zimą podlewanie ograniczamy. Roślina uwielbia słoneczne, ciepłe i jasne stanowisko.

iStock

Pachira wodna

Pachira wodna (Pachira aquatica) - to tropikalne drzewko pochodzące z Meksyku. Zwężający się ku górze pusty pień wieńczy pióropusz pierzastych liści o długich ogonkach. W warunkach domowych roślina osiąga do 2 m wysokości. W sprzedaży często można ją kupić w formie drzewka ze splecionym pniem. Pachira nie jest specjalnie wymagająca. Najlepiej czuje się w miejscach pełnych rozproszonego światła. Wiosną i latem preferuje temperaturę 23-25oC. Zimę powinna spędzić w jasnym pomieszczeniu o temperaturze ok 16oC. Nie lubi przeciągów i suchego powietrza. W okresie grzewczym umieszczamy donicę z dala od grzejników i zraszamy systematycznie miękką wodą. Pachira ma spore wymagania wodne, latem podlewamy ją nawet do 3 razy w tygodniu. W miesiącach zimowych znacznie ograniczamy podlewanie. Od wiosny do jesieni stosujemy nawozy mineralne przeznaczone dla roślin o ozdobnych liściach. Dorosłe egzemplarze co 3-4 lata powinny być przesadzane.

iStock

Zobacz również:

Palma kencja (Howea fosteriana)

Inaczej howea to łatwa w uprawie i bardzo popularna roślina doniczkowa. Dorasta do 3 m wysokości. Początkowo tworzy wiele pędów, ale czasem wykształca jeden pień. Liście kencji są duże, pierzastodzielne i dekoracyjne. Mało wymagająca palma potrzebuje do prawidłowego wzrostu miejsca słonecznego lub lekko ocienionego. Temperatura pokojowa od wiosny do jesieni zapewni roślinie prawidłowy rozwój. Zimą przechodzi w stan spoczynku i należy ją przenieść do jasnego pomieszczenia o temperaturze 15 - 18oC. Kencja nie potrzebuje podwyższonej wilgotności powietrza, chociaż latem dobrze jej robi zraszanie letnia wodą. Trzeba ją za to często podlewać, latem nawet co drugi dzień. Zimą ograniczamy podlewanie do 2 razy w miesiącu. W okresie wegetacji co 14 dni zasilamy rośliny nawozami dla palm lub dla roślin o ozdobnych liściach. Przesadzamy kencję co 2-4 lata.

iStock

Rapis wyniosły (Rhapis Excelsa)

Zwany palmą bambusową to roślina osiągająca do 2 wysokości. Wyglądem rapis przypomina bambus z tą różnicą, że jego łodygi zakończone są dużymi, wachlarzowatymi liśćmi z ząbkowanymi końcówkami. Najbardziej atrakcyjne są odmiany o liściach dwubarwnych, złoto-zielonych. Rapis dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Dla równomiernego wzrostu, donicę należy od czasu do czasu obracać w stosunku do źródła światła. W lecie temperatura pomieszczeniu nie powinna być zbyt wysoka. Najlepsza będzie pokojowa, w przedziale 20-22°C. Rapis powinien zimować w jasnym pomieszczeniu w temperaturze 8 -12°C. W lecie należy palmę podlewać obficie natomiast jesienią i zimą umiarkowanie. Rapis lubi także zraszanie miękką wodą. W przeciwieństwie do wielu innych palm, dość dobrze znosi suche powietrze w naszych mieszkaniach. Wiosną i latem zasilamy palmę raz na 2-4 tygodnie nawozem wieloskładnikowym. Rośliny przesadzamy jak najrzadziej. Zamiast przesadzania, w przypadku dojrzałych okazów, wystarczy raz w roku wymienić górną warstwę podłoża.

iStock

Fikus bengalski (Ficus benghalensis)

To piękne drzewko o dużych, gęsto osadzonych, skórzastych liściach. Ojczyzną fikusa bengalskiego są Indie. W naturze dorasta do gigantycznych rozmiarów natomiast w naszych wnętrzach osiąga zaledwie 2-3 m wysokości. Warto hodować tego fikusa nie tylko ze względu na dekoracyjny wygląd, ale także z powodu zdolności oczyszczania powietrza. Fikus bengalski preferuje dobrze oświetlone pomieszczenia o rozproszonym świetle. Optymalna temperatura dla tego gatunku to 18-24°C, zarówno latem jak i zimą. Pielęgnacja fikusa polega głównie na zapewnieniu roślinie odpowiednio wysokiej wilgotności. Można to osiągnąć na kilka sposobów: zraszanie, kąpiel pod prysznicem, umieszczenie w pobliżu donicy nawilżacza powietrza. Roślinę podlewamy 2-3 razy w tygodniu, gdy powierzchnia gleby wyschnie na ok. 2 cm. Zimą nie potrzebuje aż tyle wody i podlewamy co 10-14 dni. Fikus wymaga dokarmiania przez cały rok z wyjątkiem zimy. Zaleca się stosowanie nawozów mineralnych i organicznych na przemian w odstępach 10-14 dniowych. Przesadzamy roślinę co 2-4 lata.

AdobeStock

Alokazja olbrzymia (Alocasia macrorrhiza)

Zwana uchem słonia występuje w Indiach, na Sri Lance i w Malezji. To jedna z najładniejszych roślin doniczkowych – duże, zielone liście osadzone na długich ogonkach są niezwykle dekoracyjne. Dorosła roślina może osiągać nawet 3 m wysokości. Forma variegata (Alocasia macrorrhizos var. variegate) różni się od gatunku nakrapianymi biało liśćmi i mniejszym rozmiarem.

Alokazja rośnie szybko i nie jest trudna w uprawie. Najlepiej czuje się na stanowisku jasnym lub lekko zacienionym. Jest rośliną ciepłolubną i wymaga 18-22°C od wiosny do jesieni, natomiast nie mniej niż 18°C w okresie zimowym. Alokazja lubi wysoką wilgotność powietrza i zraszanie miękką wodą. Latem należy rośliny obficie podlewać i nie dopuszczać do przesuszenia gleby. W zimie podlewanie powinno być bardzo ostrożne. Wiosną i latem raz na 2 tygodnie zasilamy alokazję nawozem mineralnym dla roślin o ozdobnych liściach. Młode egzemplarze przesadzamy co roku, a dorosłe co 2 lata.

AdobeStock