The Berlin Ageing Study przebadał 500 osób i dowiedział się, że osoby zajmujące się wnukami lub mające inne zajęcia wymagające zaangażowania żyją dłużej o 37% niż osoby w tym samym wieku bez żadnych obowiązków.

Senior z obowiązkami żyje dłużej

Badania nad pozytywnymi skutkami bycia dziadkiem i babcią są stale rozszerzane i jedno jest pewne: zajmowanie się wnukiem przynoszą same pozytywne efekty. Pamiętajmy, że opieka nad maluchem nie powinna być całodobowa, ponieważ wtedy pozytywne skutki może przyćmić zmęczenie i brak sił.

Wszyscy wiedzą, że starzejąc się chcemy być aktywni fizycznie, chcemy być zaangażowani towarzysko i chcemy być pełni werwy. Te wszystkie czynniki pozwalają nam na dobre starzenie się” – mówi Ronan Factora doktor z kliniki w Cleveland.

Eksperyment miał na celu zbadanie skutków bycia dziadkiem, głównie skupiając się na aspekcie umieralności. Naukowcy brali pod uwagę takie czynniki jak zdrowie, warunki socjalne oraz informacje o dzieciach i wnukach.

Jak przeprowadzono to badanie?

Do badania wylosowano 500 emerytów powyżej 70 roku życia. Wynik był zaskakujący! Osoby pomagające przy wnukach mogą żyć nawet 7 lat dłużej. Spokojnie, jeżeli nie masz wnuków dalej możesz zaliczać się do tej grupy. Wystarczy, że znajdziesz sobie inny obowiązek, który będzie równie odpowiedzialny. Możesz na przykład spędzać ten czas z przyjaciółmi lub sąsiadami. Liczy się znalezienie celu, który będzie nadawał sens każdemu dniu.

Uczestnicy zostali losowo wybrani z bazy emerytów mieszkających w zachodniej części Berlina. Musieli oni wypełnić specjalne arkusze, odpowiedzieć na kilka pytań oraz poddać się badaniom lekarskim. Badania były powtarzane co dwa lata, a całe przedsięwzięcie trwało od 1990 do 2009 roku.

Uczestnicy byli pytani o częstotliwość zajmowania się kimś w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. Zajmowanie się zostało zdefiniowane jako robienie czegoś z wnukiem bez obecności rodziców malucha. W ty celu powstała specjalna skala od jednego do siedmiu, gdzie 1 oznaczało nigdy, a 7 codziennie. Osoby bez wnuków oraz takie, które miały nad nimi pełną opiekę odgórnie określane były jako 1 (nigdy).

Przeprowadzono analizę statystyczną i sprawdzono jaki związek ma umieralność z zajmowaniem się wnukami. Analiza była przeprowadzono pod kątem zdrowia fizycznego, wieku, statusu społeczno-ekonomicznego oraz różnych cech dzieci i wnuków. Wynik był jednoznaczny, opieka nad wnukami zwiększa szansę na dłuższe życie!