Na podstawie badań przeprowadzonych na tysiącu rodzin w Danii i USA stwierdzono, że drugie dziecko w rodzinie wymaga o wiele więcej uwagi niż pierwsze i zdecydowanie częściej sprawia problemy wychowawcze.  

Sytuacja jest jeszcze trudniejsza, jeśli jako drugie dziecko urodzi się chłopiec. Wtedy na rodziców czeka prawdziwe wyzwanie! Badanie wykazało, że chłopcy urodzeni jako drugie dziecko są o 20-40% bardziej skłonni do złego zachowania w szkole, a w okresie nastoletnim – do wejścia w konflikt z prawem i trafienia do aresztu. 

Dlaczego dzieci urodzone jako drugie są bardziej niegrzeczne?

Autorzy badania uważają, że wiele zależy od poziomu uwagi, który poświęcamy dzieciom. Starsze dzieci nie muszą z nikim rywalizować o zainteresowanie rodziców. Z kolei młodsze dzieci często czują, że uczestniczą w domowej konkurencji. Aby ją wygrać, próbują zwrócić na siebie uwagę – i wykorzystują do tego wszystkie znane sobie sposoby. 

Zjawisko to przekłada się statystyki przestępczości wśród nieletnich. Okazuje się, że jej poziom jest zdecydowanie wyższy właśnie w przypadku dzieci urodzonych jako drugie.  

Jeszcze jedną przyczyną niepokorności młodszych dzieci są wzorce, z których czerpią. Pierwsze dziecko naśladuje wyłącznie swoich rodziców. Z kolei drugie często inspiruje się starszym rodzeństwem. Oznacza to, że często przejmuje od starszego brata czy siostry większość nawyków, zabaw i zachowań. Nie trudno się domyślić, jakie mogą być skutki wzorowania się na np. irracjonalnym dwulatku :)