1. Kontroluj, ale z umiarem

Większość rodziców uważa, że ma odpowiednią wiedzę o niebezpieczeństwach, na które narażeni są najmłodsi w internecie. Jednocześnie bardzo mało z nich instaluje na urządzeniach programy chroniące dzieci przed szkodliwymi treściami. Tymczasem mogą być one skuteczną bronią przed płynącymi z sieci niebezpieczeństwami. Istnieje wiele programów pozwalających rodzicom kontrolować treści, do których dostęp mają najmłodsi. Wprowadzenie blokady materiałów pokazujących przemoc czy treści pornograficzne umożliwia większość programów antywirusowych, dostępne są także dedykowane do tego aplikacje. Należy jednak korzystać z nich z umiarem i dostosować poziom kontroli do wieku dziecka. Uniwersalną zasadą jest zmniejszanie poziomu kontroli technicznej i blokad wraz z rozwojem dziecka. O ile w przypadku kilkuletnich dzieci programy dopuszczające do odwiedzania jedynie wcześniej zatwierdzonych stron są jak najbardziej uzasadnione, to w przypadku nastolatków lepsze rezultaty można osiągnąć poprzez edukację, rozmowę i uświadamianie istniejących zagrożeń.

2. Poznaj zachowania dziecka w sieci

Rodzice, którzy chcą chronić swoje dzieci przed zagrożeniami płynącymi z sieci, powinni przede wszystkim wspólnie z nimi z niej korzystać. Warto poprosić dziecko, aby pokazało nam swoją ulubioną grę i wytłumaczyło jej zasady, pomogło założyć konto w jego ulubionych serwisach lub po prostu pokazało, jak spędza czas w internecie. Wspólne korzystanie z komputera lub tabletu jest dobrą okazją, by zidentyfikować zagrożenia i porozmawiać o nich z najmłodszymi.

3. Miej komputer na oku

Niezależnie od tego, czy dziecko korzysta ze wspólnego komputera, czy ma własny, powinien on stać w miejscu, w którym rodzina przebywa wspólnie w ciągu dnia. Jeśli urządzenie dzieli cała rodzina, warto utworzyć dla najmłodszych osobne konto bez uprawnień administratora. Dzięki temu nawet w przypadku infekcji wirusem, dane pozostałych domowników nie będą zagrożone.

4. Sprawdzaj zabezpieczenia

Gdy dziecko ma swój własny komputer pamiętaj, aby od czasu do czasu sprawdzać jego zabezpieczenia – czy są zainstalowane najnowsze aktualizacje oraz czy program antywirusowy działa prawidłowo.

5. Ustal zasady

Warto wprowadzić precyzyjne zasady regulujące np. przez ile godzin dziennie dziecko może korzystać z komputera, które strony odwiedzać, w jakie gry grać oraz jakie informacje wolno mu udostępniać w sieci, a które powinno zachować dla siebie. Zasady te można spisać i powiesić obok komputera.

6. Rozmawiaj z dzieckiem

Rozmowa i edukacja zawsze są najlepszymi sposobami na uchronienie dziecka przed zagrożeniami czającymi się w sieci. Czas, który na to poświęcimy będzie wart dużo więcej niż wszelkie blokady i ograniczenia. Co ważne, nie należy zostawiać dziecka samego z problemami związanymi z internetem, nawet gdy uważamy, że ma większą wiedzę od nas w tym temacie.

 

Zobacz również: