Rodzice bardzo często przywiązują ogromną wagę do wyników swojego dziecka w szkole. Chcą, aby ich pociechy były we wszystkim najlepsze. Pamiętajmy jednak, że powinniśmy być dumni z dziecka nie tylko wtedy, gdy wszystko mu się udaje. Sprawmy, aby nasze dzieci same zdecydowały, co ma dla nich największą wartość i by były dumne z każdego swojego działania. Poznaj 7 kroków, które pozwolą twojemu dziecku nauczyć się radości z życia i dumy, nawet gdy nie zrobi czegoś perfekcyjnie.

Powiedzmy sobie szczerze – nie każdy może i nie każdy jest najlepszy. Większość dzieci jest przeciętna, a co za tym idzie, trudniej im uzyskać celujące oceny czy dodatkowe pochwały. Dlaczego więc oczekujemy od nich samych piątek? Czy od wyników w szkole zależy ich wartość? Jak się okazuje, wielu młodych ludzi sukcesy w szkole przekładają na własne szczęście i poczucie własnej wartości. Czy chcemy, aby tak wyglądało ich dorosłe życie? Przecież szczęście człowieka nie zależy od bycia najlepszym w klasie, a później w pracy.

Osoby, które w młodym wieku przyzwyczajone były do ciągłej walki o najlepsze oceny, mogą gorzej radzić sobie w dorosłym życiu. Nikt przecież nie powiedział im, że świadectwo z czerwonym paskiem nie jest gwarantem późniejszych sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym. Młodość powinna być odkrywaniem tego, kim jesteśmy, powinien być to czas zabawy i poznawania życia, dlatego warto nauczyć dziecko, że wcale nie musi być najlepsze. Jak to zrobić? Jak sprawić, aby dziecko było w stanie samodzielnie zdecydować, co ma dla niego największą wartość?

Zastanów się, co to znaczy sukces

W naszej kulturze przewartościowuje się dobre stopnie i oceny na idealną przyszłość. Doradca rodziców Eileen Kennedy-Moore z USA, tłumaczy, że ta wąska wizja osiągnięć często wynika z niepokoju. „Chcemy mieć gwarancję, że nasze dzieci będą się miały dobrze, więc przyglądamy się wymiernym wynikom, takim jak oceny i zdobycie takiej czy innej nagrody” - mówi. Oczywiście, jeśli spojrzymy na to z większej perspektywy, zdamy sobie sprawę, że nie ma żadnych gwarancji. W rzeczywistości badania przeprowadzone przez psychologa dr Adama Granta pokazują, że silne umiejętności społeczne i emocjonalne, w tym współpraca i empatia, są tym, co naprawdę napędza sukces zawodowy.

Doceń swoje dziecko

Ucz swoje dziecko empatii do siebie i otaczającego go świata! Aby to zrobić, staraj się pielęgnować i doceniać dziecko takie, jakie jest. Do jego zainteresowań podejdź tak, jakbyś była antropologiem kultury - z otwartą ciekawością, a nie osądem. Jeśli na przykład dziecko zadeklaruje, że będzie didżejem, gdy dorośnie, zamiast denerwować się i wyjaśniać, dlaczego nie uważasz, że to rozsądna opcja kariery, możesz powiedzieć: „Ach, powiedz mi więcej. Zawsze się zastanawiałam, jak oni tworzą swoją muzykę? ”.

Znajdź dobry sposób na zmotywowanie dziecka

Będzie to szczególnie ważne, gdy dziecko nie przykłada się do zadań szkolnych. Warto poszukać połączenia z rzeczami i czynnościami, które sprawiają mu radość. Wytłumacz swojemu dziecku dlaczego przedmioty, które go nie interesują mogą mieć ogromne znaczenie w jego przyszłości. Dziecko, które chce być szefem kuchni - lub po prostu lubi gotować - będzie musiało rozumieć matematykę i nauki ścisłe, aby zrozumieć bardziej szczegółowe umiejętności kuchenne. Ekspert ds. Edukacji Jessica Lahey, radzi, mówiąc: „Musimy robić rzeczy, których nie chcemy robić, aby osiągnąć nasze wyższe cele”. Oczywiście większość dzieci nie wie jeszcze, kim chcą być, gdy dorosną. Warto zasugerować dziecku, aby zastanowiło się, jaka tematyka lub dziedzina go ekscytuje. To właśnie w to powinien włożyć najwięcej czasu i energii.

Nie zmuszaj do perfekcji

Rodzice zawsze powtarzają dzieciom „Daj z siebie wszystko!”, ale dzieci rozumieją to jako „Zrób wszystko, co tylko możesz sobie wyobrazić”. Liczne badania powiązały perfekcjonizm u dzieci z problemami, takimi jak lęk, depresja czy zaburzenia odżywiania. Lepszym podejściem jest zachęcenie dziecka do podjęcia rozsądnego wysiłku w zależności od wagi zadania, tego i jak się czuje. Każda praca domowa, test czy gra sportowa nie będą bezbłędne, więc stwórz bezpieczną przystań w domu, w której Twoje dzieci będą miały trochę miejsca do oddychania. Możesz to zrobić doceniając postęp i rekordy osobiste. „To twój najlepszy quiz z pisowni” - możesz zauważyć, nawet jeśli wynik wynosi 7 na 10.

Zobacz również:

Zwracaj uwagę na starania

Badania przeprowadzone przez profesor psychologii Carol S. Dweck ze Stanforda, pokazują, że inteligencja nie jest stała i niezmienna: im częściej stawiasz sobie wyzwania, tym bardziej mózg się rozwija. To ważne zjawisko, które warto wyjaśnić naszym dzieciom, zwłaszcza gdy zachęcamy je do podejmowania wyzwań w szkole i w innych miejscach. Zapewnij swoje dziecko, że nauczenie się większości umiejętności zajmuje trochę czasu, a walka jest oznaką, że jego mózg rośnie. Możesz także opowiedzieć im historie o tym, jak daleko zaszli, aby przypomnieć im, że walka jest - lub może być - tymczasowa. Podziel się także swoimi zmaganiami, aby pokazać, że każdy przechodzi podobną drogę.

Doceń charakter

Chcesz, aby Twoje dziecko postrzegało siebie jako osobę wszechstronną? Co zrobić, aby dziecko miało świadomość, że jest czymś więcej niż tylko metrycznymi, namacalnymi osiągnięciami. Zastanów się w czym Twoje dziecko jest dobre lub czym się fascynuje? Pamiętaj, że poza szkołą jest tak wiele sposobów na bycie „inteligentnym”. Doceńmy te cechy charakteru naszych dzieci, których będą potrzebować, aby poruszać się w szybko zmieniającym się świecie: inteligencja emocjonalna, samoregulacja, zdolność adaptacji, podejmowanie ryzyka i eksperymentowanie.

Naucz, jak dbać o relacje

Najważniejszym zadaniem rodziców jest nauczenie swoich dzieci, jak komunikować się i dogadywać z innymi ludźmi. Jak się kochamy? Jak się kłócić i pogodzić? Jak się cieszymy? - pomaganie dzieciom w nauce tych podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych to nasz najlepszy sposób na wychowanie dzieci odnoszących prawdziwe sukcesy.

Zobacz też:


Tekst inspirowany: https://www.parents.com/kids/development/ways-to-teach-kids-they-dont-need-to-be-the-best/