Dzień bez Samochodu na świecie

Dzień bez Samochodu jest okazją, by zostawić na jedną dobę samochód w garażu i poznać swoje miasto z zupełnie innej strony. Sama idea ma na celu zmniejszenie ilości spalin w miastach i pokazanie, w jaki sposób możesz poruszać się innymi środkami transportu. Polska nie jest jedynym państwem, w którym obchodzony jest dzień bez samochodu. Sam pomysł zrodził się w 1973 roku, a w niektórych krajach pochodzi się do niego bardzo poważnie.

W Bogocie Dzień bez Samochodu zawsze odbywa się w dni powszednie i obejmuje całe miasto. W 2007 roku w stolicy Indonezji Dżakarcie zamknięto nawet główną ulicę miasta, dzięki czemu przechodnie mogli korzystać z niedostępnych przestrzeni zajmowanych na co dzień przez auta. W tej chwili w stolicy Indonezji święto odbywa się zawsze w niedzielę, co jest okazją do licznych spacerów. W Izraelu 24-godzinna przerwa w ruchu ulicznym obejmuje wszystkie środki transportu, również komunikację miejską. A jak wygląda Dzień bez Samochodu w Polsce?

Dlaczego Polacy pozostawiają auta w w domu?

Motywacją dla mieszkańców wielu miast Polski do tego, by w Dniu bez Samochodu pozostawić auto w domu są darmowe przejazdy komunikacją miejską. Wystarczy zabrać ze sobą dowód rejestracyjny samochodu i podróżować do woli. Dlaczego warto?

5 powodów, by świętować Dzień bez Samochodu

1. Dzień bez Samochodu jest okazją, by sprawdzić, czy podróż komunikacją miejską nie zajmuje ci tyle samo (albo nawet mniej!) czasu niż autem. Niemożliwe? W dużych miastach korki w godzinach szczytu potrafią ciągnąć się kilometrami. Autobusy poruszające się wydzielonymi bus passami pokonują tę odległość znacznie szybciej. Nie wspominając o tramwajach, metrze czy pociągach, których korki w ogóle nie dotyczą.

2. Spójrzmy prawdzie w oczy: podróż samochodem jest nudna. Gdy utkniesz w korku musisz skupić się na naprzemiennym wciskaniu pedału hamulca i gazu. Jadąc komunikacją miejską nie zapomnij zabrać książki lub gazety. Telefony z dużym wyświetlaczem lub tablet umożliwią natomiast nadrobienie zaległości filmowych. Wystarczy zaopatrzyć się w słuchawki...

3. Ruch to zdrowie, a Dzień bez Samochodu jest wyjątkową okazją, by wprowadzić go więcej do swojej codzienności. Już sam spacer na przystanek dla niektórych będzie jedyną okazją do przejścia dłuższego odcinka, zanim na 8 godzin usiądą za biurkiem. A może by tak pójść jeszcze dalej i pojechać do pracy rowerem albo hulajnogą?

Systematyczna aktywność fizyczna to nie tylko walka z nadwagą, ale przede wszystkim utrzymanie sprawności i poprawienie wydolności organizmu. Co za tym idzie? Oprócz wzmocnienia mięśni i zużycia energii ze zjedzonych posiłków regularny ruch przyśpiesza przemianę materii, poprawia krążenie, zmniejsza ryzyko zawału serca, wzmacnia odporność czy pomaga w profilaktyce zaburzeń nastroju. - przekonuje dr n. med. Grzegorz Juszczyk z Grupy Lux Med.

4. Jeżdżąc do pracy autem codziennie mijasz te same ulice. Często jesteś odgrodzona od miasta ekranami dźwiękoszczelnymi i nie masz okazji zobaczyć, w jak ładnym miejscu mieszkasz. Przesiadając się do komunikacji miejskiej lub na rower możesz zobaczyć miasto z zupełnie innej perspektywy. A może w drodze powrotnej do domu zdecydujesz się na spacer?

5. Gdy już podczas Dnia bez Samochodu przekonasz się, że życie bez auta nie jest takie złe, masz szansę na spore oszczędności w budżecie domowym. Koszty posiadania samochodu, to nie tylko jego zakup, ale również ubezpieczenie, czyszczenie, przeglądy i oczywiście benzyna. Może wolisz te pieniądze wydać inaczej, a po swoim mieście poruszać się w zupełnie inny niż dotychczas sposób?