1. Spiralka do rzęs

Rzęsy farbowano już w starożytności stosując mieszaninę sadzy, oliwy i kurzego białka. Ale… dopiero w 1860 roku pojawiła się pierwsza nowoczesna maskara. Zawdzięczamy ją  francuskiemu przedsiębiorcy Eugene Rimmel. Zrobił on tusz do rzęs ze sproszkowanego węgla rozcieńczonego wodą. Testowały go kobiety z jego rodziny nakładając preparat na rzęsy za pomocą specjalnej szczoteczki. Co ciekawe nowy wynalazek w wielu krajach fukcjonował pod nazwą "rimmel".
Ale prawdziwa mascara – tusz w tulejce ze spiralną szczoteczką – powstała dopiero pół wieku później. Chemik T. L. Williams tak bardzo przejął się nieszczęśliwą miłością swojej siostry Maybel (nota bene zdradzanej przez  narzeczonego), że wymyślił  dla niej narzędzie, które przyciągało uwagę mężczyzn. Wymieszał wazelinę z pyłem węglowym, umieścił go w tulejce, do której dołączył spiralną szczoteczkę.  Ten specyfik stosowany przez Maybel wywarł na narzeczonym ogromne wrażenie, bo po roku dziewczyna wyszła za mąż. Dwa lata później T. L. Williams założył firmę Maybelline. Jej nazwa pochodzi od połączenia słów: Maybel oraz wazelina.

2. pralka automatyczna

Pierwsza mechaniczna pralka bębnowa skonstruowana została i zbudowana przez Jamesa Kinga już w 1851 roku. Nazwała się MacAlpine, była maszyną parową. Kilka lat później Hamilton Smith opatentował pierwszą pralkę obrotową, a w 1874 roku pralka skonstruował Wiliam Blackstone w prezencie urodzinowym dla żony. Wykonana była z drewna, zawierała kadź połączoną z rączką, która z kolei poruszała przekładnią wprawiając pralkę w ruch obrotowy. Mechanizm chwytał odzież i poprzez poruszanie w wodzie usuwał brud. Woda w kadzi mieszana była z rozpuszczonym mydłem. W 1861 roku po raz pierwszy do pralki wstawiono wyżymaczkę, a w 1892 roku opatentowano suszarkę do materiału. W 1907 pierwszą pralkę elektryczną zbudował Alva Fisher. Miała jedną wadę – silnik obracający kadź nie był niczym zabezpieczony przed przeciekaniem, co powodowało porażenia.

3. Rajstopy

Pierwsze – kombinację pończoch i majtek pracował Allen Gant w 1959 roku. Początkowo jego rewolucyjny pomysł nie przyjął się – fabryki nie były zainteresowane masową produkcją tzw. panty-legs. W popularyzacji pomogła  projektantka Mary Quant – jedna z prekursorek mody mini. Nowy wizerunek kobiety ubranej w  bardzo krótką spódniczkę i eksponującą długie smukłe nogi były modelki Twiggy i Jane Shrimpton. Wzorowało się na nich wiele kobiet.  

4. podpaska jednorazowa


Na początku XX wieku wprowadziła je do sprzedaży firma Johnson & Johnson. Nazywały się Lister's Towels – higieniczne ręczniki. Po I wojnie światowej produkowano je z… bandaży, bo pielęgniarki pracujące w szpitalach polowych używały bandaży podczas miesiączki. Produkt nie był tani i mogły sobie na nie pozwolić tylko bogate kobiety. Kolejny przełom nastąpił w 1970 roku – podpaski stały się mniejsze i zyskały taśmę z klejem utrzymującą je w stałym miejscu.  Przy okazji: tampony pojawiły się na początku lat 30-tych, (np. Tampaksy w 1936 roku).

5. suszarka do włosów

Prototyp suszarki nosił nazwę Foen ( czyli ciepły górski wiatr). Swój wkład w jej powstanie miał Polak inż. Michał Doliwa-Dobrowolski, który pracował w zakładzie AEG w Norymberdze. Początkowo urządzenie wykorzystywano przy leczeniu reumatyzmu i zapaleniu stawów. Pierwsze suszarki, które podbiły świat (czyli w 1920 roku) nazywały się Race i Cyklon, ważyły 2 kg i miały postać skrzyni ustawianej na stole. W 1951 roku plastikowy kaptur suszarki połączono z silnikiem elastycznym wężem. "Najlepszą rzeczą, którą może mieć kobieta, oprócz talentu, jest jej suszarka do włosów – powtarzała Joan Crawford, hollywoodzka gwiazda. Do upowszechnienia suszarek przyczynił się też inny Polak, pochodzący z Sieradza Antoni Cierplikowski, słynny paryski fryzjer Antoine. Podobno brzydził się dotykać tłustych włosów swoich klientek, proponował im mycie głowy. A wymyślona przez niego fryzura garconne (chłopczyca) najlepiej wygląda gdy włosy są świeżo umyte i sypkie. A ten efekt pomagały uzyskać suszarki.

6. tabletka antykoncepcyjna

Gregory Goodwin Pincus, specjalista w dziedzinie rozmnażania się ssaków, rozpoczął badania nad doustnym środkiem antykoncepcyjnym w 1950 r. Prawdopodobnie namówiła go to tego Margaret Sanger,  założycielki Planned Parenthood, amerykańskiego Towarzystwa Planowania Rodziny.  W tym samym czasie, inny naukowiec Frank Colton zsyntetyzował noretyndron związek, który ma kluczowe znaczenie  w regulacji urodzin. Pincus włączył związek do swoich badań i uzyskał znacznie lepsze wyniki niż w badaniach z progesteronem. Następnie dodał niewielką ilości mestranolu. Uzyskana w ten sposób pigułka nazwana Enovid w 1960 po raz pierwszy pojawiła się w amerykańskich aptekach. W Polsce trafiła do sprzedaży sześć lat później.

7. biustonosz

W 1910 roku Mary Phelps Jacob opatentowała pierwszy współczesny odpowiednik biustonosza. Trzydzieści lat później rewolucyjną konstrukcję  biustonosza specjalnie dla Jane Russell do westernu "The Outlaw" ("Wyjęty spod prawa") zaprojektował miliarder i konstruktor lotniczy Howard Hughes. Wzmocnione miseczki podnosiły i rozdzielały piersi, a sam biustonosz stał się wzorem dla wielu współczesnych modeli.To zapoczątkowało modę noszenia coraz bardziej skąpych modeli. W 1948 r. pojawił się pierwszy push-up znacznie podnoszący i uwydatniający biust. Lata 50-te to złote lata tzw. bardotki, stanika usztywnionego fiszbinami i lansowanego przez gwiazdę kina francuskiego Brigitte Bardot.  Wtedy każda kobieta chciała mieć taki biustonosz. A potem nadszedł rewolucyjny koniec lat 60-tych, gdy kobiety uznały biustonosze za symbol zniewolenia i paliły je na stosach.

8. hybrydowy lakier do paznokci

Ten wynalazek, opatentowany przez amerykańską firmę CND pod nazwą Shellac w   2008 roku zrewolucjonizować podejście do zdobienia paznokci. Przebojem zdobył serca kobiet. I nic w tym dziwnego, bo może utrzymywać się na paznokciach nawet trzy tygodnie, nie odpryskuje, nie waży się, a paznokcie nie łamią się ani nie rozdwajają. Przez cały czas lakier zachowuje intensywną barwę i błyszczy. Wystarczy pokryte nim paznokcie utrwalić pod lampą UV lub UV Led.