Dlaczego jesteś dla dziecka tak bardzo ważna? Dlatego, że przez wiele miesięcy wspólnego życia byliście prawie nierozłączni. Ze wszystkich głosów, smaków i zapachów dziecko najlepiej zna… twój głos, smak (wody płodowe!) i zapach. Przez pierwsze pół roku po przyjściu na świat niemowlę uważało wręcz, że ono i ty to… jedna i ta sama osoba. Z kolei gdy tylko zorientowało się już, że jednak nie jesteście jednym istnieniem, obawiało się, że możesz mu gdzieś zniknąć. A przecież tylko przy tobie czuje się w pełni bezpieczne. Gdy jesteś blisko, nic nie jest mu straszne, bo czuje, że ze wszystkim sobie poradzi. Ma przecież ciebie! Nic dziwnego, że łączy was naprawdę wyjątkowa więź. Nie ma drugiej tak silnej miłości na całym świecie. I z pewnością nikt nie okazuje uczuć w sposób bardziej cudowny niż małe dziecko. Twoje małe dziecko.

Każdym zmysłem

Ono też jest dla ciebie najważniejsze. Poświęcasz mu swój czas, siły i uwagę. Niepokoisz się, gdy tylko zacznie kichać. Odchodzisz od zmysłów, gdy ma gorączkę. Całujesz, przytulasz, głaszczesz i godzinami nosisz na rękach. Kochasz bezwarunkowo i powtarzasz mu, jak bardzo się cieszysz, że pojawiło się w twoim życiu.
Nic dziwnego, że zasypuje cię pocałunkami, co chwila wdrapuje się na kolana, szuka twojej ręki gdy idziecie na spacer, przytula się i dopomina o pieszczoty. To, że jesteś blisko, daje mu bezcenne poczucie, że jest kochane. W twoich zachwyconych nim oczach widzi jaki jest – sam tego jeszcze nie wie. „Tworzysz” swoje dziecko słowami, gestami, uśmiechem i czułością. Dlatego tak chętnie i tak często zagląda ci w oczy – chce dostać kolejną dawkę twojej miłości.

Lek na całe zło

Zastanawiałaś się, dlaczego malec przybiega do ciebie ze znalezionym w trawie robakiem i pokazuje ci każdy rysunek? Szuka twej aprobaty, czeka na uznanie. Dziecko od ciebie dowiaduje się jakie jest. Dlatego często używaj słów: mądry, dobry, odważny. Dzięki temu dasz mu wiarę we własne siły i zbudujesz poczucie własnej wartości. Czy wiesz, dlaczego zawsze, gdy dziecko się boi lub gdy jest mu bardzo źle, woła: „Mamo!”. Bo dla niego jesteś jedyną na świecie osobą, która może uchronić go przed niebezpieczeństwem, poskromić ból i strach. Gdy malec płacze w czasie szczepienia, wtula się w ciebie. Twoja bliskość daje mu poczucie, że to, co złe, zaraz minie i wszystko znów będzie dobrze.
Najcenniejszym sposobem w jaki malec może pokazać ci, że cię kocha, jest odkrycie przed tobą swoich słabości. Jeśli przyzna się do błędu, nieudolności, gdy powie, czego się boi, o co się martwi, o czym marzy – to dowód na to, że ma do ciebie pełne zaufanie. Bo wie, że cierpliwie go wysłuchasz, zaakceptujesz takim, jakie jest i uspokoisz. Nie ma w nim odrobiny lęku o to, że zostanie wyśmiany czy odrzucony. Przecież mamie można zawsze powiedzieć wszystko!

Wyrazy miłości

Laurki narysowane niewprawną rączką, bukiet stokrotek zerwanych na trawniku, kanapki i sok podane do łóżka. Smyk na każdym kroku będzie pokazywał, jak bardzo jesteś dla niego ważna. Dajesz mu bowiem coś niezwykłego. Poczucie, że kochasz go bezwarunkowo, że dla ciebie jest najwspanialszy na świecie, że ani na chwilę w niego nie zwątpisz, że zawsze będziesz blisko, gdy będzie chciał się przytulić.
Jesteś mamą, więc umiesz kochać swoje dziecko tak jak nikt. Rób wszystko, żeby nigdy go nie zawieść. Postaraj się stworzyć z nim bliską i silną relację, ale nie poprzestawaj na tym. Jednocześnie ucz go samodzielności, dzień po dniu delikatnie, ale konsekwentnie „wypychaj” spod swoich skrzydeł. To, co teraz robisz, ma niezwykłą wagę dla przyszłości twojego smyka. Według psychologów więź z matką staje się matrycą dla późniejszych związków dziecka z innymi ludźmi. Jeśli więc będziesz mądrze je kochała, ono kiedyś też mądrze pokocha kogoś jako dorosły człowiek. Już dziś przytulając, całując, chwaląc i zapewniając, że w nie wierzysz, dajesz mu najlepszą i największą szansę na zbudowanie szczęśliwego życia. Czy można dać coś więcej drugiemu człowiekowi?

Zobacz też:

12 najpiękniejszych wierszy poświęconych mamie ->>