1. Posadź miododajne kwiaty

Każda z nas uwielbia piękne, kwieciste balkony. Wysadzając swoją przydomową rabatkę możemy pomyśleć także o jej oddziaływaniu na otoczenie. Wybierzmy takie typy roślin, które będą przyjazne pszczołom i będą dostarczać owadom nektaru, czy pyłku do produkcji miodu. Możesz też pokusić się o wybór roślin, które mają różne okresy kwitnienia. Dzięki temu Twój balkon będzie przez długi czas przyciągał uwagę pięknymi kwiatami, a przyroda Ci za to podziękuje.

2. Szanuj wodę, którą zużywasz

W trosce o środowisko (oraz swój portfel!) możemy też wprowadzić w życiu kilka zmian, które pozwolą Ci zużywać mniej wody. Każdy z nas słyszał już, że prysznic jest bardziej ekologicznym wyborem, niż kąpiel w wannie. Ale czy zawsze myślisz o środowisku włączając zmywarkę lub pralkę? Pamiętaj, żeby uruchamiać je dopiero, gdy będą zapełnione praniem lub brudnymi naczyniami. Wodny ekosystem podziękuje Ci także, jeśli do wody, którą sprzątasz, nie będziesz dolewać szkodliwych chemikaliów. Detergenty z powodzeniem stworzysz w domowym zaciszu z produktów spożywczych.

Zobacz też:

Ekologiczne tabletki do zmywarki – zrób je sama ->>

3. Regularnie zostawiaj samochód w garażu

Tyle i aż tyle. Hasło, które powraca jak bumerang. Nawet w kalendarzu znajdziemy popularny już Dzień bez samochodu, o którym więcej przeczytasz tutaj. Ważne jednak, żeby postawić na systematyczność. Wybierz dzień, w który nie będziesz jeździć do pracy autem. Spróbuj w ciepłe dni przemieszczać się na rowerze. Do sklepu po małe zakupy wybierz się przy okazji spaceru. Choć producenci samochodów prześcigają się w proekologicznych rozwiązaniach, skala pojazdów na naszych ulicach jest ogromna. Powoduje to systematyczny wzrost wskaźników zanieczyszczenia powietrza i powstawanie smogu.

4. Naprawiaj zamiast wyrzucać

Często żyjemy w przeświadczeniu, że naprawy są drogie i nieopłacalne, lepiej wyrzucić i kupić nowe. Jest to najszybsza i najprostsza droga do nabycia sprawnego sprzętu. Ekolodzy podpowiadają, by poświęcić trochę czasu na znalezienie fachowca lub próbę samodzielnej naprawy. Dzięki temu nie przyczynimy się do nadprodukcji sprzętów, a wesprzemy mały biznes “złotej rączki”, która przywróci naszą zepsutą rzecz do życia.

5. Zawsze miej przy sobie własną torbę

Statystyki są okrutne i przerażające. Polacy zużywają dziennie aż 10 milionów plastikowych siatek! To tym bardziej zastraszająca liczba, jeśli zestawimy ją z długością rozkładania się jednej z nich - 400 lat. Foliówka, do której wrzucamy owoce i warzywa w marketach jest dla nas użyteczna przez chwilę. Dla przyrody jednak są to setki lat powolnego rozkładu i zatruwanie gleby i wód plastikiem. Zainwestuj lub uszyj na własną rękę wielorazowe woreczki do pieczywa, owoców i warzyw. Na zakupy natomiast zawsze maszeruj z materiałową torbą. Wsadź do najczęściej noszonych torebek po wielorazowej siatce, dzięki temu nie będziesz musiała o niej zawsze pamiętać.

6. Bądź świadomą konsumentką

Sklepowe półki uginają się od towarów, które nęcą nas cenami i wyglądem. Wszystko stało się łatwo dostępne. Pamiętajmy jednak, że za każdym produktem stoi wielki, złożony proces jego produkcji. Niektóre z firm, produkując swój towar, w większym stopniu biorą pod uwagę przyrodę. Wybierając produkty takich producentów wspieramy zrównoważony rozwój, odpowiedzialne biznesy. Wiemy też wtedy, że nie przyczyniamy się do wykorzystywania ludzi i nieetycznych działań.

7. Wielorazowe zamienniki - wprowadź je w życie

Małymi krokami możesz także wyeliminować z życia wiele produkowanych śmieci. Pomogą Ci w tym modne i coraz bardziej popularne wielorazowe zamienniki. Przede wszystkim zaopatrz się w butelkę, która zastąpi te jednorazowe i plastikowe. Jeśli napój smakuje Ci bardziej przez słomkę - nic straconego, na rynku znajdziesz metalowe słomki, które idealnie zastąpią plastikowe odpowiedniki. W domu postaraj się nie używać papierowych ręczników. Te materiałowe także świetnie się sprawdzają!