Etyczne święta - dlaczego są tak ważne? 

Tegoroczne święta prawdopodobnie w wielu domach będą się różnić od klasycznych obchodów. Mijający rok dał się we znaki wszystkim z nas. Pozamykane biznesy, zakazy jednoczenia się we wspólnym świętowaniu - to tylko z niektórych ograniczeń nałożonych na nas w walce z pandemią. Dlatego tak wyjątkowo ważne jest, by starać się wzajemnie wspierać, skupić się na swoim oddziaływaniu na środowisko i innych ludzi. Wspieranie akcji charytatywnych w świątecznym czasie stało się dla nas normą, jednak w tym roku możemy spróbować zrobić coś więcej, by wspomóc się nawzajem wkroczyć z nadzieją w nadchodzący rok. 

Wspieraj lokalne firmy

Boże Narodzenie to od zawsze okres wzmożonych wydatków i wyższych wyników finansowych biznesów. Ten rok przyniósł jednak lockdown i całkowite zamknięcie wielu branż. Niestety, duża ilość lokalnych sklepików, które w normalnej sytuacji regularnie byśmy odwiedzali, nie znalazła odpowiedzi na nakaz zamknięcia sklepu, nie wprowadziła sprzedaży online, czekając na zniesienie obostrzeń. Dlatego w okresie przedświątecznym wspieranie takich biznesów jest szczególnie ważne. Wykorzystajmy więc chwilowy moment rozluźnienia restrykcji i odwiedźmy drobne sklepiki, w których z powodzeniem odnajdziemy produkty, których szukamy. Miejmy z tyłu głowy, że wielkie koncerny handlowe obronną ręką wyszły z lockdownu usprawniając swoją sprzedaż wysyłkową i sklepy online. Nie każdego stać jednak na intuicyjny i przyjemny dla kupującego sklep internetowy. Odwiedzanie małych sklepów daje także szansę na kupienie doskonałej jakości produktów - postaw w tym roku na sernik z twarogu z pobliskiej mleczarni, kupiony na osiedlowym sklepie i poczuj różnicę. 
Wspierajmy także przedsiębiorców, którzy chwalą się swoim łańcuchem dostaw - wiele z małych firm czerpie swoje półprodukty od lokalnych wytwórców, jednocześnie wspierając inne, małe biznesy. Polecamy też przeszukać dobrze Instagram oraz Facebook - wiele z jednoosobowych wytwórców wspaniałych produktów reklamuje się właśnie na tego typu platformach.

Zrównoważony sposób zakupów

Czy zakupy używanych rzeczy to obciach? Zdecydowanie nie, szczególnie w tym roku! Nabywanie przedmiotów z drugiej ręki to idealna metoda na sprawienie, by wzbogacanie się w kolejne produkty było bardziej etyczne. Tyczy się to także biznesów - z łatwością sprawdzisz, czy firmy, którym zaufałaś korzystają z recyklingu. Z łatwością znajdziemy w Internecie piękne świece, dodatki, bombki, a nawet szklanki produkowane w sposób zrównoważony, nieingerujący w dobro środowiska. 

Kreatywne podejście do prezentów

Pandemia prawdopodobnie odbiła się także na kondycji naszych portfeli. Dlatego przygotowując się do nadchodzących świąt postaraj się wygospodarować trochę czasu i spróbuj stworzyć coś swojego. Doskonałym pomysłem będzie stworzenie własnoręcznie kartek bożonarodzeniowych, czy pięknych bombek decoupage. Internet pomoże w zainspirowaniu się i znalezieniu pomysłu. Możesz też spróbować wykonać swoimi rękami świąteczny upominek - choinkę z makaronu. Być może kiedyś szydełkowałaś, szyłaś lub jesteś ekspertką w robieniu pysznych przetworów? A może chcesz spróbować czegoś nowego, spróbować samodzielnie wykonać domową świeczkę. Takie prezenty zawsze wzruszają i dają poczucie miłości drugiej osobie. 

Wsparcie celów charytatywnych

Fundacje i organizacje szczególnie dotkliwie odczuły zatrzymanie się gospodarki w tym roku. Dobrym pomysłem na zrobienie dobrego uczynku będzie wsparcie jednej z nich. Najprostszą metodą będzie przekazanie nawet kilku złotych na wybraną akcję. Możesz jednak postarać się ofiarować coś od siebie, swój czas i energię. Działania charytatywne i wolontariaty funkcjonują niezmiennie - w czasach covidowych ich pomoc jest szczególnie ważna. 

Dobre uczynki na wagę złota 

Tegoroczne ograniczenia w ilości osób w jednym pomieszczeniu oraz te dotyczące przemieszczania się szczególnie uderzają w rodziny, które żyją w różnych miejscach na świecie. Wielu z nas spędzi święta w okrojonym gronie. Możesz rozważyć w tym roku stworzenie paczek prezentów dla swoich najbliższych i za pomocą kuriera dostarczyć je pod ich drzwi. 

W tym roku jeszcze bardziej dotkliwe będzie spoglądanie na puste miejsce przy stole - dodatkowy gość najpewniej się nie pojawi. Możemy jednak zadbać o to, by święta przeżyć w poczuciu wsparcia i troski. W grudniu postawmy na wspieranie małych biznesów, kreatywne podejście do prezentów i troskę o drugiego człowieka - to tegoroczny przepis na magiczne święta!