Łukasz Marcinkowski i Radek Berent mają nie tylko serce do kwiatów – ale również pomysł na to jak tworzyć z nich coś więcej niż tylko dekoracje. Założona przez nich kameralna kwiaciarnia KWIATY&MIUT, zlokalizowana w sercu poznańskich Jeżyc, całkowicie odczarowuje wizerunek typowego miejsca z kwiatami. Próżno szukać tu celofanu, rafii albo plastikowych doniczek. Nie ma też aniołków, tiulu, porcelanowych słoników, a do liści nie przykleja się sztucznych perełek – bo, jak przyznają Łukasz i Radek - kwiaty są piękne same w sobie, a bukiet nie potrzebuje dodatkowych ozdób, tylko dobrej kompozycji.

łukasz-marcinkowski-radek-berent
Od lewej: Łukasz Marcinkowski i Radek Berent, założyciele kwiaciarni KWIATY&MIUT.
Zdjęcie: Łukasz Bieniecki

Pod szyldem „KWIATY&MIUT” jest prosto, nowocześnie i z klasą. Surowa betonowa podłoga, czarno-szare ściany, mobilne regały z drewnianych skrzynek i kubików - to właśnie w takiej scenerii powstają spektakularne bukiety z sezonowych kwiatów, często własnoręcznie zbieranych. Łukasz i Radek zajmują się nimi w wyjątkowy sposób. W ich rękach florystyka staje się czymś więcej niż tylko rzemiosłem - pierwsze skrzypce gra tutaj forma i artystyczna wizja, a tworzone przez nich bukiety przypominają malarskie kompozycje, jak te z obrazów flamandzkich mistrzów.

bukiet
Zdjęcie: Radosław Berent, KWIATY&MIUT

Jakie są kwiaty od KWIATY&MIUT?

W bukietach często powtarzają się róże o otwierających się pąkach, jaskry, zawilce, lwie paszcze, hortensje, ostróżki , dalie i piwonie. Większość kompozycji powstaje z sezonowych gatunków - ale nie tylko. Nietypowe zamówienia to ich specjalność. Jak sami przyznają, im dziwniejsze, tym lepiej.

„Lubimy wyzwania i na pewno takim była oprawa ślubu, który przygotowywaliśmy wspólnie ze Śluby Bez Obciachu – mówi Łukasz. - Motywem przewodnim był kicz w stylu lat 90. Bukiet panny młodej, zrobiliśmy ze złotego eukaliptusa, czarnego anturium i czerwonych goździków. W sali weselnej ustawiliśmy dwie ogromne kompozycje z dwumetrowych liści palmy pomalowanych na złoto, goździków, anturium, strelicji i asparagusa. Obie stały na postumentach ze sztucznego marmuru, a pod sufitem wisiały złote, gigantyczne diamenty.”

Skąd pomysł na to, by zająć się kwiatami?

Łukasz pierwsze kroki we florystyce stawiał jeszcze w liceum. Kwiatami zajmuje się już od ponad 14 lat. Później były studia z ogrodnictwa, a zaraz po nich zmiana frontu - i projektowanie mebli na Akademii Sztuk Pięknych. Radek zajmuje się fotografią i grafiką. Poszukuje sztuki w każdym detalu, a jeśli chodzi o jakość – nigdy nie idzie na kompromis. Konsekwentnie buduje wizerunek kwiaciarni wysmakowanymi zdjęciami bukietów (profil na Instagramie to prawdziwa uczta dla oka!). Łukasz i Radek prowadzą też warsztaty florystyczne, na których uczą jak przygotować kwiaty do ułożenia w bukiety i jak wykorzystywać rośliny, które można znaleźć na spacerze. W tym roku wspólnie z wydawnictwem Full Meal wydali swoją pierwszą książkę „O Kwiatach”.

warsztaty-florystyczne-kwiaty-i-miut
Warsztaty florystyczne organizowane przez KWIATY&MIUT
Zdjęcie: Radek Berent

Zobaczcie więcej kwiatowych kompozycji od KWIATY&MIUT >>>