Farbowanie jajek to co roku nieodłączny element przygotowań do Wielkanocy. Niezależnie od tego, czy używasz do tego syntetycznych barwników, czy preferujesz naturalne sposoby - warto zrobić to z pomysłem. I wcale nie myślę tu o czasochłonnych metodach zdobienia, dostępnych tylko dla wprawionych. By wyczarować efektowne wzory na pisankach, wystarczy kilka prostych patentów: oklejenie skorupki taśmą, farbowanie jajek na łyżce albo w pończochach. Poniżej krótka instrukcja, jak zrobić to krok po kroku.

Farbowanie jajek na łyżce

Efektowna metoda farbowania dla niecierpliwych lub zabieganych. Zanurzając jajka najpierw w jednym, a następnie w drugim barwniku uzyskujemy minimalistyczną dekorację, polegającą na umiejętnym łączeniu kolorów. Najpierw układamy jajka poziomo na stołowych łyżkach i wkładamy do miseczek z rozrobionymi kolorowymi barwnikami. Trzymamy do 5 minut, po czym robimy roszadę i wstawiamy jajka (tym razem pionowo) do miseczki z innym kolorem. Ta metoda wymaga podstawowej wiedzy z zasad łączenia kolorów. Dla przypomnienia: mieszając żółty z niebieskim otrzymamy zieleń, niebieski z czerwienią - fioletowy, a żółty i czerwony dadzą nam pomarańczowy odcień. Można też wykonać pisanki w wariancie monochromatycznym - wówczas za drugim razem trzymamy jajko w barwniku nieco dłużej, aby uzyskać bardziej nasycony kolor.

 

Farbowanie jajek w pończochach

To prosty sposób barwienia jajek, który pozwoli osiągnąć efekt podobny do zdobienia pisanek woskiem. W przeciwieństwie do tej tradycyjnej i dość skomplikowanej metody, nie wymaga jednak żadnych specjalnych umiejętności ani wprawy. Zajmuje też znacznie mniej czasu niż żmudne rysowanie woskowych wzorów. Ugotowane jajka wystarczy ozdobić drobnymi listkami lub kwiatami (przyklejamy je do skorupki, mocząc uprzednio w zimnej wodzie), a następnie owinąć ciasno pończochą. W tym przybraniu wkładamy je do barwników, a gdy wyschną, ostrożnie ściągamy rajstopy i rośliny, odsłaniając efektowne florystyczne wzory na skorupkach. 

Szczegółowy opis tej metody farbowania jajek znajdziecie tutaj >>>>

 

Farbowanie jajek w naturalny sposób

To rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie przepadają za sztucznymi barwnikami. Najbardziej klasyczna metoda to farbowanie jajek w łupinach cebuli. Przygotowujemy z nich wywar, do którego następnie wkładamy jajka. By zafarbować 5-6 pisanek potrzebujemy łupin z około 10 cebul. Najpierw zalewamy je wodą i gotujemy około 15 minut, a następnie odstawiamy do wystudzenia (można je też pozostawić w garnku na kilka godzin, jednak nie jest to konieczne). Następnie wyrzucamy łupiny, wkładamy do wywaru jajka i dodajemy łyżkę octu. Gotujemy przez 7-10 minut. To również najszybsza metoda farbowania jajek - nie trzeba ich wcześniej gotować na twardo (ugotują się w wywarze), a przez te kilka minut skorupka pięknie zbrązowieje. W podobny sposób możesz przyrządzić naturalne barwniki z soku buraka, curry, czerwonej kapusty czy szpinaku. Sprawdź, jak uzyskać inne kolory pisanek w naturalny sposób >>>

jajka-farbowane-w-cebuli
Shutterstock

Wielkanocne pisanki w paski

Prosty patent na minimalistyczną dekorację wielkanocnych jajek. Przed farbowaniem oklejamy je dowolnie paskami cienkiej taśmy izolacyjnej. Następnie wkładamy do wody z barwnikami i czekamy od pięciu do dziesięciu minut aż złapią kolor. Osączamy na papierowym ręczniku, a gdy wyschną, delikatnie zdejmujemy taśmę. 

--

Zobacz też: Pisanki decoupage - krok po kroku >>>