Z czasem ubrania mogą stracić swój kolor i chcemy go wzmocnić, albo zmienić - choćby dlatego, że aktualna barwa nam się nie podoba, wyszła z mody, albo marzymy o innej. Na szczęście farbowanie tkanin nie jest wcale szczególnie trudne - można do tego użyć specjalnej soli lub farb do tkanin. Możliwe jest nawet farbowanie jeansów czy jedwabiu - w zasadzie wszystkich tkanin, jeśli tylko ktoś chce.

Farbowanie ubrań: podstawy

Farbowanie odzieży może mieć na celu albo wzmocnienie jej koloru (jeśli na przykład wyblakł), albo całkowitą zmianę tego koloru. Domowe farbowanie tkanin może być świetną zabawą i sprawić, że stare ubrania otrzymają drugie życie. Warto najpierw zrobić próbę na jakiejś niepotrzebnej tkaninie - pozwoli to nabrać wprawy i nie zniszczyć jakiejś ulubionej sukienki czy koszulki. Farbowanie może odbywać się na różne sposoby - w zależności od tego w jaki produkt się zaopatrzymy. Możemy użyć specjalnego barwnika do tkanin, farb do tkanin, albo soli do farbowania tkanin. Do wyboru mamy także sól utrwalającą farbowanie. 

Najlepsze efekty uzyskamy farbując tkaninę najbardziej naturalną. Len, bawełna, jedwab, trykotaż - te tkaniny farbują się najlepiej, co dla niektórych jest bardzo zaskakujące (zwłaszcza farbowanie jedwabiu, które daje jednak wspaniały efekt!). Im więcej sztucznej domieszki w materiale, tym bardziej rozmyty może wyjść kolor. Teoretycznie można jednak farbować wszystko, choć siła koloru będzie na pewno różna. 

Farbowanie ubrań: co będzie potrzebne?

Farbowanie ubrań może być czynności miłą i przyjemną, ponieważ można sobie wyobrażać efekt i myśleć o wrażeniu, jakie się zrobi po założeniu odświeżonej w ten sposób rzeczy. Potrzebny nam będzie do tego oczywiście specjalny barwnik do tkanin - możemy zdecydować się na wersję bez gotowania lub przeznaczoną do gotowania. Możemy również sięgnąć po specjalną sól do farbowania tkanin, barwnik przeznaczony do nadawania koloru podczas prania w pralce, albo też specjalne farby do tkanin, które wystarczy zaprasować po nałożeniu, żeby były odporne na pranie.

Będziemy też oczywiście potrzebować konkretnej rzeczy, którą chcemy zafarbować - a może to być rzecz dowolna. Popularne jest farbowanie spodni, bluzek, farbowanie sukienki, a nawet takich rzeczy jak czapki czy skarpetki. Można zafarbować pożółkłe obrusy, prześcieradła czy firanki - i w ten sposób nadać im nowe życie, sprawiając że znów staną się użyteczne i piękne. 

W zależności od tego, którą opcję farbowania wybierzemy, będą nam potrzebne różne, dodatkowe akcesoria czy produkty. Zdecydowanie najpopularniejsze jest farbowanie barwnikiem, rozrobionym z wodą. Sporo osób sięga też obecnie po farby do tkanin, ponieważ dzięki nim można wykonywać na ubraniach przeróżne wzory, a uzyskiwany efekt jest trwały. Można w tym celu używać na przykład gotowych szablonów, jeśli nie ma się szczególnych, artystycznych umiejętności. 

Farbowanie ubrań: jak zafarbować ubranie?

Jak farbować ubrania w pralce? Jak farbować odzież, gotując ją w barwniku? Jeden i drugi sposób jest w zasadzie podobny. Jeśli chodzi o farbowanie w pralce, musimy zaopatrzyć się w gotowy barwnik do tkanin do farbowania bez gotowania, a następnie:

Zobacz również:

 1. Barwnik rozcieńczamy z wodą, zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu. Zwykle pojawia się tam informacja o proporcjach, a także o dodatku soli.
 2. Rozpuszczony barwnik wlewamy do bębna, a następnie wkładamy do niego rzeczy, które chcemy zafarbować. Przed umieszczeniem ich w pralce wkładamy je do ciepłej wody, w której powinny się moczyć przez co najmniej 15 minut.
 3. Wybieramy odpowiedni program - bez prania wstępnego i bez wirowania. Wymagana temperatura mieści się w przedziale 40-60 stopni Celsjusza. Barwnik nie niszczy pralki - jest bezpieczny, więc nie trzeba się niczego obawiać. Rzeczy nie wolno suszyć na słońcu, żeby nie wyblakły. 

Jeśli zaś chodzi o farbowanie ubrań przy pomocy barwnika rozpuszczanego w wodzie, do którego należy włożyć tkaniny i je w tak przygotowanym roztworze gotować, kolor może wyjść równie ładny. Oto kolejność postępowania:

 1. Najpierw do ciepłej wody wsadzamy daną rzecz, by moczyła się w niej około 15 minut, a następnie do innego naczynia wlewamy wodę i nastawiamy ją na gazie, by się zagotowała. W jeszcze kolejnym naczyniu rozrabiamy barwnik - również powinien zostać rozrobiony we wrzącej wodzie.
 2. Wodę z barwnikiem wlewamy do gotującej się wody w drugim garnku. Wsadzamy do niego rzecz, którą chcemy zafarbować i często mieszamy, żeby wszystko równomiernie się zabarwiło. Oczywiście, można wsadzać więcej rzeczy - byle tylko nie było ich zbyt wiele i cała woda nie wsiąknęła w nie.
 3. Wodę z barwnikiem i umieszczonymi w roztworze rzeczami gotujemy przez 30 minut. Po tym czasie rzecz na chwilę wyjmujemy, a do garnka wsypujemy garść soli (im więcej wody, tym więcej soli).
 4. Gdy sól się rozpuści, znów wkładamy do roztworu farbowaną rzecz - takie działanie ma na celu utrwalenie koloru. Gotujemy całość przez kolejne 30 minut.
 5. Po tym czasie wyciągamy zafarbowane ubranie i wsadzamy je do miski z zimną wodą, płucząc tak długo, aż nadmiar barwnika zostanie usunięty. W czasie płukania lepiej mieć na dłoniach jednorazowe rękawiczki, by nie zabarwić sobie skóry i nie musieć później ich szorować. 

Bardzo popularną metodą farbowania ubrań jest "tie die". Polega ona na stworzeniu na wybranej przez nas tkaninie (najczęściej koszulce) kolorowego, wzoru. 

 1. Pierzemy koszulkę, aby pozbyć się impregnatów i środków zmiękczających.
 2. Nawilżamy koszulkę wodą, układamy ją i farbujemy w dowolny sposób.
 3. Najpopularniejszym z nich jest rozłożenie koszulki na płasko, złapanie jej delikatnie w samym środku i skręcanie w jednym kierunku tak, aby powstało koło. Powstały kształt zabezpieczamy gumkami recepturkami i farbujemy.
 4. Im więcej farby użyjemy, tym intensywniejszy będzie kolor.
 5. Koszulkę zostawiamy na minimum 30 minut. Po tym czasie rozcinamy gumki .
 6. Koszulkę pierzemy lub suszymy, w zależności jaka jest instrukcja korzystania z farby.

Farbowanie ubrań: jakie tkaniny farbować?

Farbowanie ubrań pozwala nam zabawić się w artystów. Możemy uzyskać ciekawe kolory, ponieważ barwniki często można ze sobą mieszać, o różnej intensywności, a przede wszystkim jest to szansa na odnowienie rzeczy starych, poplamionych czy niemodnych. Farbować możemy różne tkaniny, choć niektóre pochłaniają więcej koloru i efekt jest zdecydowanie lepszy. Farbowanie poliestru może być nieco kłopotliwe, ponieważ sztuczne tkaniny źle chłoną barwnik. Najlepiej gdy ubranie jest z tkaniny naturalnej, albo z domieszką tkaniny sztucznej. Istnieją specjalne barwniki do tkanin syntetycznych, jednak efekt nie będzie tak spektakularny jak w przypadku tkanin naturalnych.