Farbowanie włosów: Nie zapoznanie się z instrukcją

Każda farba ma swój własny, unikalny skład chemiczny i przez to każda z nich ma inne zasady dotyczące jej nakładania. Warto więc zapoznać się z instrukcją, aby wymarzony kolor wyszedł tak, jak sobie zaplanowałyśmy. Musimy pamiętać, że jest to mikstura chemiczna i jej składniki oddziałują na siebie w konkretnych warunkach. Czasami są to drobne różnice, co nie zmienia faktu, że warto się z nimi zapoznać przed nałożeniem farby. Lepiej poświęcić chwilę na lekturę niż męczyć się z nieudanymi włosami.

Farbowanie włosów: Brak próby uczuleniowej

Przed nałożeniem farby, bez względu czy jest to pierwsze użycie czy któreś z kolei, powinnyśmy zrobić próbę uczuleniową. Trzeba nanieść niewielką ilość rozrobionej farby na skórę w zgięciu łokcia, ponieważ w tym miejscu jest delikatna. Odczekujemy 15 minut, farbę spłukujemy i obserwujemy miejsce przez 48 godzin. Jeżeli przez ten czas pojawi się reakcja alergiczna taka jak wysypka, świąd lub pieczenie, powinnyśmy zrezygnować z używania danego produktu. Dzięki takiej próbie możemy uniknąć naprawdę poważnych skutków reakcji alergicznej.

Farbowanie włosów: Błędne odmierzanie czasu

Sam proces nakładania powinien trwać około 10-15 minut i od zakończenia nakładania zaczynamy liczyć czas trzymania farby na włosach. Bardzo ważne, aby nakładana przez nas farba była na włosach tyle ile powinna. Zbyt długie trzymanie jej nie sprawi, że kolor będzie bardziej intensywny. Możemy w ten sposób zniszczyć sobie włosy. Zbyt krótkie farbowanie sprawi, że otrzymamy kolor niewyraźny i nietrwały.

Farbowanie włosów: Złe przygotowanie farby

To, jak przygotujemy farbę ma ogromny wpływ na efekt końcowy naszej koloryzacji. Jeżeli mamy do użycia składniki, musimy połączyć je we właściwej proporcji. Tylko wtedy farba będzie miała odpowiednią konsystencję i zapewni odpowiedni kolor. Pamiętaj, że gotowa farba zaczyna się szybko utleniać, czyli zmienia kolor, pęcznieje i zbyt długo przetrzymywana w pojemniku zaczyna tracić swoje właściwości. W tej sytuacji warto podzielić rozrabianie farby na dwa razy, pierwszą część zużywamy na odrosty, a drugą na końce. Przy przygotowywaniu farby pamiętaj o dokładnym rozrobieniu tak, aby nie powstały grudki. Farbę najlepiej rozrabiać w szklanej, plastikowej lub ceramicznej miseczce. Metalowa może zaburzyć proces farbowania przez wejście w reakcje z utleniaczem.

Farbowane włosów: Błędy przy aplikacji farby 

Zanim zaczniesz farbowanie, przyjrzyj się kondycji swoich włosów. Zbyt zniszczonych włosów nie powinno się farbować, ponieważ może to skutkować rozdwajaniem, łamaniem i ich wypadaniem. Zanim zdecydujesz się na koloryzację zadbaj o ich odpowiednie nawilżenie. Używaj odżywek, odbuduj strukturę włosa i wtedy przystąp do koloryzacji. Ważne jest, jak farbujesz włosy. Powinnaś zacząć od środka głowy, później przejść na boki i na koniec czubek, ponieważ tam skóra jest najcieplejsza. Jeżeli chcesz zakryć odrosty, właśnie od nich powinnaś zacząć i później przenieść się na resztę włosów. Pamiętaj, żeby po zakończonej koloryzacji dbać o odpowiednią pielęgnację. Używaj odżywek i masek oraz produktów przeznaczonych konkretnie do farbowanych włosów.