Fikus lirolistny porasta Ziemię od milionów lat. Naturalnie występuje w Afryce, gdzie może osiągać naprawdę imponujące rozmiary. Hodując tę roślinę w domu zwracamy uwagę na jej piękne liście, jednak w środowisku naturalnym może dodatkowo zachwycać fascynującym życiem. Fikusy lirolistne żywot swój zaczyna jako epifit, czyli roślina żyjąca na innym drzewie, nie będąca jednak pasożytem. Z czasem fikus rozrasta się w dół w poszukiwaniu podłoża w którym mógłby się zakorzenić.

Figowiec dębolistny – charakterystyka

Cechą charakterystyczną figowca dębolistnego są jego liście. Są unerwione, mają kształt skrzypiec lub liry – stąd nazwa figowiec lirolistny. W środowisku naturalnym mogą mieć one nawet 45 centymetrów długości, a samo drzewo może mieć do 15 metrów. Hodując tę odmianę figowca w domu możemy wybrać odmianę klasyczną, dorastającą do 2-3 metrów lub bambino, która dorasta maksymalnie do 150 centymetrów.

Oprócz fikusa lirolistnego, w naszych domach możemy spotkać jeszcze inne gatunki figowca. Do jednych z najpopularniejszych zalicza się fikus benjamin, fikus sprężysty oraz fikus bosai potocznie nazywany drzewkiem szczęścia.  

Fikus lirolistny – wygląd

Figowiec dębolistny jest jednym z najpiękniejszych gatunków fiskusów, które możemy hodować w naszych domach. Jego piękne, ciemno zielone liście mają kształt liry. Pędy figowca są bardzo gęsto ulistnione, a powierzchnia samych liści zdobiona jest przez jasne, wyraziste unerwienie. Ta odmiana fikusa może być ciekawą i zwracającą na siebie uwagę ozdobą. Sprawdzi się w minimalistycznym wnętrzu jako zastrzyk koloru. Fani roślin doniczkowych chętnie dodadzą do swojej kolekcji tę roślinę ze względu na ciekawy kształt liści i imponujący rozmiar.

Figowiec dębolistny – pielęgnacja

Podlewanie: figowca powinno się nawadniać raz w tygodniu, ale można robić również dłuższe przerwy. Roślinę trzeba jednak podlać, gdy górna warstwa podłoża jest sucha na głębokości 10 cm. Warto także pamiętać o regularnym wycieraniu liści wilgotną szmatką.

Stanowisko: fikusy lirolistne lubią wysoki poziom rozproszonego nasłonecznienia. Idealnym miejscem będzie metr od okna wychodzącego na zachód lub na południe. Warto pamiętać, że figowce są roślinami kapryśnymi i nie lubią zmiany stanowiska. Warto jednak raz na kilka dni obracać ją, aby była równomiernie oświetlona.

Ziemia: w glinianej donicy warto zmieszać wysokiej jakości, dobrze przepuszczalny substrat wzbogacony o rozdrobnioną korę oraz perlit lub gotową mieszankę dla kaktusów oraz plam. Na dnie naczynia warto umieścić warstwę żwiru.

Zobacz również:

Nawożenie: roślinę należy nawozić raz w miesiącu, tylko w okresie wiosny i lata. Wykorzystać można uniwersalny nawóz w płynie obniżając dawkę o połowę.

Fikus lirolistny – jak przesadzać?

Figowiec dębolistny powinien być przesadzany średnio raz na rok. Jego korzenie rozrastają się dosyć intensywnie, jednak przesadzenie go od razu do dużo większej donicy może mu zaszkodzić. Dodatkowo roślina rośnie dosyć szybko w górę, dlatego dobrym nawykiem będzie korygowanie jej kształtu. Przycinanie warto zaplanować na wczesną wiosnę, przerzedzając najbardziej gęste partie, a także korygując wysokość. Dla zdrowia fikusa lirolistnego ważne jest, aby nie sięgał wyżej niż 20 cm poniżej sufitu. W ciągu całego roku należy na bieżąco usuwać pożółkłe i przesuszone liście.

Uwaga! Figowiec dębolistny może być niebezpieczny. Jej sok może powodować poważne podrażnienia skóry i silne zatrucia pokarmowe. Cięcie i przesadzanie rośliny trzeba wykonywać w rękawicach.

Figowiec dębolistny – rozmnażanie

Rozmnażanie fikusa lirolistnego warto połączyć z wiosennym cięciem. Odcinając pędy wraz z liśćmi, tuż nad oczkiem, wzmacniamy roślinę-matkę i jednocześnie zyskujemy materiał do propagacji. Taka sadzonka pędowa może mieć zaledwie 10-15 cm długości i kilka listków. Zaraz po odcięciu należy umieścić ją w słoiku z wodą i wystawić na słoneczne stanowisko. Po około tygodniu powinny pojawić się korzenie, jednak z umiejscowieniem rośliny w donicy warto poczekać, aż będą miały one co najmniej 10 centymetrów długości.

Zobacz też: