Wyobraźcie sobie sytuację, że pewnego dnia publicznie zapraszacie do swojego domu rodzinę uchodźców. Na taki pomysł wpadł Jean-Etienne Fougerole  nauczyciel akademicki ( Christian Clavier) , który właśnie wydał książkę pod wiele mówiącym tytułem „Z otwartymi ramionami”. Sprowokowany przez swojego oponenta, przedstawiciela skrajnie prawicowego nurtu, podczas debaty telewizyjnej, Jean, w młodości czynny uczestnik rewolucji obyczajowej i hippis, mówi: „jeśli jakaś rodzina emigrantów jest w potrzebie, zapraszam do siebie”. Na efekty takiej deklaracji nie czeka długo – jeszcze tego samego wieczoru przed bramą jego wypielęgnowanej siedziby ustawia się rodzina pewnego Babika, Roma z Rumunii. Skonsternowana rodzina Jeana (żona i 17-letni syn) wpuszczają gości na posesję. I zaczyna się. Różni ich wszystko: obyczajowość, kultura (również ta higieny i stołu). Jean wije się jak piskorz, bo z jednej strony pochlebstwa ze strony tzw. opinii publicznej (np. owacje na stojąco jego studentów) mile łechtają jego ego, ale z drugiej strony – jego spokój, prywatność i intymność zostały wystawione na wielką próbę. Jean-Etienne, a tym bardziej Daphne – jego żona artystka nie radzą sobie z sytuacją, gdy obecność Romów na ich trawniku zaczyna coraz bardziej przypominać najazd Hunów…  Jak to w komedii bywa (film  „Czy chata bogata” nakręcił w końcu mistrz gatunku  - Phillipe de Chauveron)  wszystko podane jest lekko, dowcipnie, z przymrużeniem oka.

mat. prasowe

Na pomysł filmu wpadł ponoć brat reżysera oglądając jedną z debat nt. emigrantów jaka przetoczyła się  we francuskiej telewizji. Oprócz aktorów francuskich – przezabawnie wypada zwłaszcza para grająca małżonków Fougerole: Christian Clavier i Elsa Zylberstein (świetna jako Daphne Fougerole) oraz Ary Abittan w roli Babika -  twórcy zaprosili do produkcji Romów z Francji i Rumunii.

mat. prasowe

Powstał film, który śmieszy, bawi, wywołuje niekontrolowane wybuchy szczerego  śmiechu. „Czym chata bogata” jest  idealną propozycją na lato. Ale z prawdziwym życie jednak niewiele ma wspólnego.   

„Czym chata bogata”, reż. Philippe de Chauveron, w rolach głównych: Christian Clavier, Ary Abittan, czas trwania: 90 min, dystrubutor: Best Film