Czas akcji: początek lata, ostatni przed wakacjami dzień w szkole. Miejsce akcji: turecka prowincja, gdzieś na wschodzie kraju, wioska oddalona o tysiąc kilometrów od Stambułu. Osoby dramatu: pięć sióstr.

Popołudnie w nadmorskiej wiosce. Lale i jej 4 siostry wracają ze szkoły. Rozbawione dziewczyny wskakują ( w ubraniach!, to ważne) do morza, wygłupiają się razem ze swoimi kolegami ze szkoły. Wdrapują się na ramiona chłopców. Skaczą do wody. Ot, zwykła radość z zakończenia roku szkolnego i początku wielkiej laby – podobnie zachowują się miliony nastolatków na całym świecie.

Ale ta zabawa dla jednej z mieszkanek wioski jest nieobyczajna, zbyt frywolna. Kobieta powiadamia o tym babcię dziewczynek. Spirala nietolerancji nakręca się, słowa sąsiadki  działają jak śnieżna kula – toczą się przez wioskę i w kilka godzin skandal urasta do gigantycznych rozmiarów. Jego konsekwencje bardzo boleśnie uderzą w siostry. 

film-mustang-nur
Zdjęcia: materiały prasowe

Robiłyście sobie dobrze na karkach tych chłopaków – syczy babcia dziewczyn. Ma jeden sposób, by ukręcić łeb sprawie – wnuczki trzeba szybko wydać za mąż. Dom rodzinny zamienia się w więzienie – mężczyźni z wioski podnoszą mury ogrodzenia, w okna  wstawiają kraty, babcia zabiera dziewczętom komputery, telefony. Wnuczki przymuszone zostają do wizyty u ginekologa, który wydaje świadectwa dziewictwa. Temu zaplanowanemu zniewoleniu po kolei poddają się starsze siostry Sonay i Selma. Od rodzinnej przemocy (i molestowania seksualnego) próbuje uciec średnia siostra Ece, ale rozwiązaniem pozostaje…  śmierć. Tylko najmłodsza, Lale – właściwie jeszcze dziecko – stawia czynny opór. I udaje jej się uciec z miejsca przymusowego pobytu.    

mustang-film
Zdjecia: materiały prasowe

"Mustang" to debiut filmowy Deniz Gamze Erguven, Turczynki urodzonej w Ankarze, która  mieszka we Francji.  – Chciałam pokazać jak to jest być dorastającą dziewczyną we współczesnej Turcji – opowiada reżyserka. – Kiedy przyjeżdżam do kraju czuję się ograniczana. Wszystko co ma związek z kobiecością jest tu sprowadzone do seksualności. Dochodzi do absurdów, np.chłopcom i dziewczętom w szkołach zabrania się korzystać z tej samej klatki schodowej, więc buduje się tam dodatkowe schody. Chociaż w Turcji jest 8-letni obowiązek szkolny, rodzice mogą zabrać z niej córkę, gdy tylko ta zaczyna dojrzewać. Według prawa wyjść za mąż mogą kobiety, które skończyły 17 lat, ale na wsiach i w małych miasteczkach kwitnie proceder małżeństw aranżowanych dla znacznie młodszych. Kobiety zostają sprowadzone do roli maszyn produkujących dzieci i zajmujących się domem. A tymczasem Turcja była jednym z pierwszych państw, w którym kobiety już w latach 30. XX wieku dostały prawa wyborcze! 

 

Zobaczcie ten film koniecznie. Zabierzcie na niego swoje przyjaciółki, siostry, córki, by docenić fakt, gdzie się urodziłyśmy. By docenić fakt, że wolność, godność, nienaruszalność ciała to, w naszej szerokości geograficznej, nie są puste frazesy. 

Mustang, reż. Deniz Gamze Erguven, w rolach głównych: Gunes Sensoy, Doga Zeynep Doguslu, Elit Iscan, Tugba Sunguroglu, Ilayda Akdogan, dystrubutor Gutek Film.