To jedna z najpiękniejszych ludowych baśni francuskich. Po raz pierwszy spisała  ją  Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve (w XVIII wieku). Ale za najlepszą wersję literacką tej opowieści uchodzi wersja Jeanne-Marie Leprince de Beaumont ( też w XVIII wieku). "Piękna i bestia" przepiękna opowieść o sile miłości, o wyobcowaniu  i samotności wielokrotnie przenoszona była na ekran.
 Pierwszy film "Belle et la Bete" z 1946 roku wyreżyserowali Jean Cocteau i Rene Clement. W rolach głównych wystąpili amant tamtych lat – Jean Marais, Piękną zagrała Josette Day. Filmowa Bella miała brata Ludovica i dwie siostry, które wykorzystywały młodszą siostrę tak samo w innej baśni siostry – Kopciuszka.
Na najlepszą ( mim zdaniem) wersję tej baśni, trzeba było poczekać prawie pół wieku – animowana produkcja studia Walta Disneya powstała w 1991 r. Bella jest w tym filmie jedynaczką. W siedzibie Bestii spotyka przedmioty, które poruszają się, tańczą, śpiewają – jest Imbryk, Filiżanka i Świecznik. To służba pałacowa, którą klątwa zamieniła w przedmioty. Wersja Disneya zdobyła kilka Oscarów.
Następna wersja powstała w 2005 roku. "Blood of Beasts"  był filmem przygotowym, który historię Pięknej i Bestii przeniósł w czasy Wikingów.
W filmie "Bestly" z 2011 roku Bestia jest rozpieszczonym nastolatkiem. Aby odzyskać dawny wygląd ma znaleźć prawdziwą miłość.
Trzy lata temu swoją wersje baśni nakręcili Francuzi – Piękną zagrała Lea Seydoux, a Bestią był seksowny i mroczny Vincent Cassel.
Najnowsza ekranizacja to spotkanie młodziutkiej Emmy Watson (która podbiła serca młodych widzów jako Hermiona w serii opowieści o młodych czarodzieju Harrym Potterze) i  Dana Stevensa. Aktor – również podbił serca jako gwiazda serialu "Downton Abbey". Co nas czeka nowego w tej wersji? przede wszystkim  postać Le Fou. To pierwsza  homoseksualista w produkcji Disneya.  Sprawa tak rozpala wyobraźnię i emocje, że cenzorzy np. w Malezji i  co ciekawe niektórych stanach USA nie dopuszczają filmu do rozpowszechnienia. W obronie "Pięknej i Bestii" występują grający w nim aktorzy m.in. Josh Gad odtwarzający  postać Le Fou i  Ewan McGregor grający Płomyka. Film promuje piosenka "Beauty and the Beast". 25 lat temu śpiewała ją Celine Dion i Peablo Bryson, dziś młodszy duet  – Ariana Grande  i Johny Legend.

"Piękna i Bestia",  reż. Bill Condon, w rolach głównych: Emma watson, Dan Stevens, Kevin Kline, Ewan McGregor, czas trwania 129 min