To było w 2004 roku. W miasteczku Warrnambool zawrzało gdy dziennikarka Julie McNamara opublikowała w lokalnej gazecie informację o tragicznej sytuacji pingwinów małych w rezerwacie na wyspie Middle Island. Odpływ oceanu umożliwił łatwy dostęp do dzikiej wyspy z lądu. Nowym terytorium zainteresowały się lisy. I rozpoczęły łowy. Wystarczyło kilka miesięcy, by kilkutysięczna populacja pingwinów spadła poniżej setki.

Zdjecie: materiały prasowe

O kłopotach w rezerwacie dowiedział się miejscowy farmer Allan "Swampy" Marsh. Razem ze swoją 9-letnią wnuczką Oliwką wymyślił, że najlepszym sposobem na przepłoszenie lisów i ocalenie ginącego gatunku pingwinów będzie wysłanie na wyspę z misją obronną psa pasterskiego Szajbusa. 

 Szajbus to pies nietuzinkowy. Pilnuje kur Allana Marsha, ale nieudolnie. Jest wesołym rozrabiaką, dobrze znanym ze swoich psot również w miasteczku. Jego właściciel bywał nieraz przez służby porządkowe karany mandatami za zabawy owczarka. Gdy rozhasany Szajbus zniszczył dekoracje przygotowywane na miejski festyn, zdenerwował się sam pan sędzia i  nakazał  zamknąć  Szajbusa w areszcie domowym. Jeśli pies wyjdzie poza ogrodzenie swojej farmy, skończy w schronisku dla zwierząt.

Zdjęcie: materiały prasowe

 Marsh i Oliwka są przekonani do swojego planu, dlatego postanawiają ominąć wyrok sądowy. Każdej nocy przemycają Szajbusa na Middle Island. I o dziwo Szajbus wspaniale odnajduje się w nowej roli: skrupulatnie wypełnia swoje zadanie skutecznie przepłaszając lisy z wyspy. Ale najwyraźniej komuś działanie trójki przyjaciół jest nie w smak – pewnej nocy Szajbus znika, a na wyspie zostaje już tylko 6 pingwinów. Los zwierząt i rezerwatu wydaje się być przesądzony…

To wspaniała opowieść o przyjaźni między zwierzętami, o sile marzeń i starej prawdzie, że wystarczy czegoś chcieć, by móc to osiągnąć. To wzruszająca opowieść o relacji między dziadkiem i małą dziewczynką. Dla widzów od 4 do 104 lat.

Zdjęcie: materiały prasowe

"Szajbus i pingwiny", reż. Stuart McDonald, w rolach głównych: Alan Tudyk, Sarah Snook, Coco Jack Gilles, czas trwania: 95 min, dystrybutor Kino Świat