Między Carol i Therese narasta fascynacja i uczucie znacznie silniejsze niż nakazy obyczajowe.To czas, gdy społeczeństwo amerykańskie okrzepło już po doświadczeniach II wojny światowej, funkcjonuje w określonych ramach, w których nie ma przyzwolenia etycznego ani prawnego na miłość lesbijską. 

Carol to historia dwóch kobiet. Młoda wchodząca dopiero w życie fotografka Therese Belivet (Rooney Mara) pracuje jako ekspedientka w domu handlowym.  Czuje się zagubiona – sama w wielkim mieście, nie potrafi zakończyć relacji ze swoim narzeczonym, Richardem.  Carol Aird ( Cate Blanchett) jest dojrzałą, piękną i bardzo uwodzicielską kobietą. Właśnie dojrzewa do decyzji o rozwodzie – po kilku latach małżeństwa z zamożnym bankierem Hargem już wie, że jej życie wpadło w ślepą uliczkę.  Przypadkowe spotkanie obu kobiet przy ladzie sklepowej,  jest jak uderzenie pioruna. Fascynacja, a w jej następstwie miłość sprawiają, że nic potem nie jest już takie samo. Uczucie  popycha obie kobiety do działań. 

cate-blanchett-roonay-mara
Cate Blanchett i Roonay Mara

Carol już się nie waha. Decyduje się na rozwód co wywołuje serię trudnych zdarzeń – musi stanąć do walki z mężem o opiekę nad córką. Zmierzyć się z nowojorskim towarzystwem, w którym się obraca, gdy staje się bohaterką plotek. Warto pamiętać, że w latach 50. miłość homoseksualna była napiętnowana nie tylko obyczajowo, za to można było trafić do więzienia. Therese zaczyna fotografować, nawiązuje współpracę z prasą.

  cate-blanchett 

 Ważną rolę w filmie odgrywa miasto –  zdjęcia kręcono w Cincinnati, którego budynki przypominają architekturę Nowego Jorku. Ważne były też stroje noszone przez Carol i Therese. Film opowiada o czasach gdy kobiety były ubrane, a nie przebrane. Rynkiem mody nie rządziły sieciówki, a sukienki, kostiumy i płaszcze kobiety szyły na miarę, u krawców. Zobaczcie co odpowiedni krój i cięcie np. sukienki  potrafi zrobić z kobiecymi biodrami i biustem! Obejrzyjcie jak zjawiskowo i stylowo w tych strojach wygląda Cate Blanchett! 

Roonay-Mara

Carol – reż. Todd Haynes, w rolach głównych: Cate Blanchett, Rooney Mara, Kyle Chandler, Jake Lacy