Historia Lou i Wiliama zanim została opowiedziana w filmie była rozchwytywanym bestsellerem. Powieść Jojo Moyes sprzedała się w 5 mln egzemplarzy - tyle co książki Cobena i Kinga!

Do ról głównych wytwórnia MGM zatrudniła filigranową Emilię Clarke ( znaną z serialu "Gra o tron")  i Sama Claflina ( zagrał m.in. w "Igrzyskach śmierci").

 

– Masz tylko jedno życie. Twoim obowiązkiem jest przeżyć je jak najpełniej – takie słowa wypowiada  Will Traynor do swojej opiekunki Lou. Will ma tylko 31 lat, ale mówi tak jakby wszystko było już za nim. Jego o 5 lat młodsza opiekunka– choć wydaje się być zadowolona ze swojej egzystencji, pod wpływem Willa zaczyna odczuwać  pewien niedosyt, monotonię.

zdjęcia: materiały prasowe

 Tych dwoje nigdy pewnie by się nie spotkało, gdyby kilka lat wcześniej Will nie uległ poważnemu wypadkowi. Tak poważnemu, że jego życie zmieniło się diametralnie, nic już nigdy nie będzie takie jak przed wypadkiem. Jego życie stało się jałowe, beznadziejne. – To nie jest moje życie –  powtarza.   On sam  stał się zgorzkniałym, pozbawionym nadziei mężczyzną. W poprzednim życiu był jego królem – był wszędzie, próbował wszystkiego: skakał na spadochronie, jeździł wyczynowo na nartach, snowboardzie, żeglował, nurkował, jeździł motocyklem, wspinał się na najwyższe szczyty. Will przeżył wypadek, ale zdiagnozowano u niego  tetraplegię - jego rdzeń kręgowy został przerwany, Will jest sparaliżowany od barków w dół. Po dwóch latach morderczych ćwiczeń jego  ciało  pozostaje bezwładne. Will może co najwyżej poruszyć dwoma palcami ręki, pokręcić głową. 

Mężczyzna pochodzi z bogatej klasy średniej. Rodzice finansują rehabilitację, zatrudniają fizykoterapeutę, konsultują przypadek syna u najlepszych specjalistów. Bez skutku. Lou trafia do ich domu jako kolejna opiekunka syna. Ma spędzać z nim czas, karmić go. I próbować zwracać Willa  ku słonecznej stronie życia. Dziewczyna  musi przyjąć tę pracę, by pomóc utrzymać się swojej rodzinie – mama i dziadek  są bezrobotni, a ojciec właśnie stracił pracę. Lou wie, że posiadłość Traynorów to nie jej świat. Ale z czasem  ona i Will zaczynają się do siebie zbliżać. Nieporadna, naiwna i stylizująca się w dziwne kolorowe ciuchy  Lou sprawia, że w życiu Willa coś się zmienia. Rozbawia go, milczący mężczyzna zaczyna nabierać ochoty na pogawędki z dziewczyną, a nawet na wyjazdy z domu - najpierw do ogrodu a z czasem znacznie dalej. Stopniowo  z nieznośnego  bufona i dupka staje się mężczyzną pełnych czaru i charyzmy. Między  parą bohaterów pojawia się wzajemne zainteresowanie, czułość, zaczyna rodzić się miłość… 

Oprócz wątku miłości nieszczęśliwej, bo niemożliwej do spełnienia najciekawsza w filmie jest przemiana głównych bohaterów. Lou wyrasta na młodą kobietę, której przestaje wystarczać rola dziewczyny z małego miasteczka, bo i to miasteczko staje się dla niej zbyt ciasne.  I Will, który zanim zrealizuje swój plan, pozwoli sobie na zakochanie się...  

To co urzeka dodatkowo w filmie to wspaniałe plenery i autentyczne wnętrza. Zdjęcia kręcone były w Pembroke w Walii z ciekawymi ruinami średniowiecznego zamku. Wnętrza posiadłości Traynorów zagrał Whytham Abbey, w Oxfordshire.

Komu wrażeń i wzruszeń po  seansie kinowym będzie mało – podpowiadam, bysięgnął po pierwowzór. Historię Lou i Willa przeczytacie w powieściach Jojo Moyes  – "Zanim sie pojawiłeś"  (wydawnictwo Świat książki)  i "Kiedy odszedłeś"  (Wydawnictwo Znak). Gorąco polecam!

Zdjęcie: materiały prasowe

 

zdjecie: materiały prasowe

"Zanim się pojawiłeś", reż. Thea Sharrock, scenariusz: Jojo Moyes, w rolach głównych: Emilia Clarke. Sam Claflin, Charles Dance, Janet McTeer, Stephen Peacocke; dystrybucja Forum Film Poland