Żadna inna marka nie prezentuje koloru roku w bardziej spektakularny sposób niż amerykańska Benjamin Moore.
W ubiegłym roku główny bohater – Metropolitan AF-690 został szumnie pokazany w słynnym Seagram Building w Nowym Jorku. Wcześniej Caliente AF-290 zaprezentowano z wielkim aplauzem w Muzeum Guggenheima Franka Lloyda Wrighta.
A gdzie nastąpiła odsłona Koloru Roku 2020?  W nowojorskim Skylight Modern.

Kolor Roku 2020 jest wyrafinowany i ciepły. Wpada w nieco niebieski odcień, przy czym nie jest brzoskwiniowy. Wyśmienicie harmonizuje z każdą porą roku i każdym stylem.
Kolor uosabia kobiecość, ale bardzo dobrze pasuje także do kolorów tradycyjnie uważanych za typowo męskie. Poprzez swoją delikatność i miękkość działa wyjątkowo dobrze w minimalistycznych wnętrzach o prostych liniach.

First Light 2102-70 okazał się kolorem, który najlepiej odzwierciedla sposób myślenia i nowe tendencje na rok 2020.

Delikatny róż reprezentuje optymistyczne podejście do nadchodzącego dziesięciolecia, odkryte podczas badań przez specjalistki od kolorów marki Benjamin Moore. Pokazuje jak chcemy żyć, pracować, bawić się i projektować.

„Kiedy patrzysz na kolor przez pryzmat czasu, często możesz dostrzec bezpośrednią korelację pomiędzy popularnymi odcieniami, a tym, co dzieje się na świecie”, wyjaśnia Andrea Magno, Director of Color Marketing and Development koncernu Benjamin Moore & Co., która w marcu 2019 r. prowadziła a Warszawie warsztaty z kolorów podczas międzynarodowego spotkania dystrybutorów marki.

Wniosek? U progu 2020 roku jesteśmy optymistami i chcemy być szczęśliwi.

Towarzysz ludzkości 

Szeroka paleta różu towarzyszy ludzkości praktycznie od zarania dziejów. Odnajdziemy ją wszędzie. Jest obecna zarówno w najnowszych trendach, jak i w obiektach tysiącletniej architektury.
Kiedyś odcień ten zarezerwowany był dla pokoi małych dziewczynek czy szminki, ale w dzisiaj znajdziemy go w eleganckich wnętrzach np. biurach architektonicznych jak Dimorestudio, firmy projektowej AD100 z Mediolanu lub choćby w przestrzeniach domu znanego projektanta mody Adama Lippesa zlokalizowanego na Brooklynie. 

Według Andrea Magno w ciągu ostatnich kilku lat różowy kolor ewoluował, a Kolor Roku 2020 - First Light 2102-70 jest najlepszym przykładem tego procesu.
Wpadający w lekko niebieski odcień jest bardziej wyszukany i złożony, niż przywołany powyżej "tysiącletni róż".

Buduje klimat i tworzy spójną całość

Kolor Roku 2020 idealnie sprawdzi się szczególnie w salonie czy jadalni lub jako niespodziewany ale przyjemny akcent na suficie.
W tym ostatnim przypadku odbijające się od płaszczyzny sufitu światło daje uczucie blasku. Dla mniej odważnych Andrea proponuje pomalowanie niewielkiej powierzchni np. damskiej toaletki, garderoby lub sypialni.

Nowy kolor roku, nowa definicja "American Dream"…

Widzimy wyraźną zmianę pokoleniową w podejściu do słynnego „American Dream”. Ludzkie potrzeby i ideały są interpretowane na nowe sposoby. Po wielkim kryzysie i II wojnie światowej pogoń za szczęściem polegała na zapewnieniu przyzwoitego mieszkania, dobrej pracy, edukacji oraz opieki zdrowotnej.

Późniejsze pokolenia stosowały podobne priorytety, uzupełnione także o wzmożoną konsumpcję. Dzisiaj widzimy zmianę w tym myśleniu, która ponownie skupia się na tym, co najważniejsze w przeddzień wejścia w rok 2020 r. Doceniamy w życiu znaczenie doświadczenia, kontaktów z innymi i nasz osobisty wkład w społeczność oraz społeczeństwo, aby czynić je lepszym.

„Wybraliśmy First Light 2102-70 jako Kolor Roku 2020, aby pokazać nowy nurt idealizmu, designu i życia” - wyjaśnia Andrea Magno.

Idealny dla „pokolenia selfie”

Kolor roku doskonale łączy się z… TOBĄ. 
„Wszyscy dobrze wyglądają w różowym pokoju”  - wyjaśnia Andrea Magno.
To świetna wiadomość dla pokolenia selfie i chyba najlepsza rekomendacja do zakupu farby w tym kolorze.

Odcień First Light należy do grupy delikatnych różowych odcieni, które zyskały rozgłos w ciągu ostatnich kilku lat ze względu na ich popularność wśród osób w wieku 25–35 lat. Możemy użyć określenia „Millennial Pink”.
Jednak, jak twierdzi Andrea Magno, wybrany odcień jest nieco chłodniejszy, a przez to bardziej elastyczny.
Łowczynie trendów podkreślają, aby nie traktować odcienia First Light jako typowego różu, ale raczej jako nowy rodzaj neutralnego koloru. To jeden z tych kolorów, który stanowi idealnie tło dosłownie dla wszystkiego.
Warto dodać, że róż jest również wyraźnie widoczny w kolorystyce butów do tenisa marki Nike i innych kobiecych akcesoriach.

PIĘKNO

Tak wiele czasu spędzamy przed ekranami urządzeń mobilnych, że zaczynamy odczuwać pragnienie miękkości i piękna. First Light 2102-70 stanowi idealny odcień wyrażający dążenie do celebrowania piękna we wnętrzach naszych domów.
Definicja piękna nigdy nie była tak różnorodna, a znaczenie tego słowa stało się czymś bardzo osobistym. Dom stał się miejscem, w którym możemy otaczać się pięknem nasyconym spokojną prostotą i radością.

W ciągu kilku ostatnich lat obserwowaliśmy jak neutralne, stonowane kolory dominują na liście najpopularniejszych odcieni.
W 2020 r. mamy piękny, świeży kolor, który idealnie uzupełni przestrzenie zaprojektowane z użyciem neutralnych lub głębszych odcieni, co dobitnie pokazuje ewolucję w wyborach kolorystycznych.

First Light - nieodłączny element palety COLOR TRENDS 2020

Benjamin Moore stworzył specjalną gamę 9 dodatkowych odcieni ujętych w zestaw COLOR TRENDS 2020, które idealnie komponują się z Kolorem Roku 2020. Paleta obejmuje zarówno głębokie, zdecydowane odcienie, takie jak Cushing Green HC-125 czy Blue Danube 2062-30, ale i słodkie Golden Straw 2152-50 oraz Windmill Wings 2067-60.

Poniżej 10 odcieni z kolekcji COLOR TRENDS 2020:

• First Light 2102-70 • White Heron OC-57 • Crystalline AF-485 • Windmill Wings 2067-60 • Buxton Blue HC-149 • Golden Straw 2152-50 • Thunder AF-685 • Cushing Green HC-125 • Oxford Gray 2128-40 • Blue Danube 2062-30

Oto nadchodzi NOWA DEKADA, a my przywitamy ją w RÓŻOWYCH OKULARACH ;-)