Francuskie kino już od dawna nie jest równoważne z żartem Louis de Funèsem. Trójkolorowi stali się kolebką nowoczesnego żartu i doskonałego dystansu do typowych, narodowych przywar. 

“Facet na miarę”, 2016, reż. Laurent Tirard

Virginie Efira - topowa, francuska aktorka wciela się w postać wziętej prawniczki, której w życiu brakuje jedynie drugiej połówki. Przez zbieg okoliczności dochodzi do randki głównej bohaterki z ujmującym, fascynującym mężczyzną - Alexandrem. Kandydat na życiową miłość okazuje się ucieleśnieniem wszystkich pożądanych cech charakteru. Jedynym mankamentem jest jedynie nietypowy, bardzo niski wzrost Alexandra. Półtoragodzinna propozycja doskonale szydzi ze stereotypu, że prawdziwi mężczyźni muszą mieć powyżej 180 centymetrów. Na ekranie widzimy przekrój emocji, które przeżywają zakochujący się w sobie ludzie. Mamy okazję obserwować też, jak wiele wątpliwości rodzi się w osobach próbujących dać szansę drugiej osobie. 

mat. pras.


“Za jakie grzechy dobry Boże”, 2014, reż. Philippe de Chauveron

Doskonała komedia dla całej rodziny - to prawdopodobnie pierwsza reakcja każdego kinomana. Film ten rozkłada na czynniki pierwsze wiele przywar i problemów trapiących francuskie społeczeństwo w średnim wieku. Komedia opowiada historię tradycyjnej rodziny w czasie, gdy córki na skraju dojrzałości wkraczają w poważne związki. Na nieszczęście konserwatywnych rodziców zięciowie należą do innych kultur i religii, co doprowadza ich do...szaleństwa. W bardzo zabawny i przystępny sposób obserwujemy, z jakimi wyzwaniami mierzą się zatwardziali w poglądach Trójkolorowi. W lekkich żartach i inteligentnym dowcipie dostrzegamy, jak ciężko o otwarty i tolerancyjny umysł wśród dojrzałych Francuzów. 

mat. pras.

Zobacz również:


“Rozumiemy się bez słów”, 2014, reż. Eric Lartigau

Historia opowiedziana w tej pozycji to wzruszająca i ciepła opowieść o niesłyszącej rodzinie. Akcja skupia się wokół córki Pauli, która jako jedyna z klanu nie jest głuchoniema. Dziewczyna decyduje się na udział w konkursie wokalnym, choć w życiu jej rodziny dźwięki i muzyka nie wydają się być czymś ważnym. Losy Pauli naświetlają problem wykluczonych niepełnosprawnością osób, jednocześnie pokazując cały wachlarz wyzwań, które są stawiane przed nastolatkami. Film jednocześnie wzrusza i uskrzydla, a doskonała muzyka i piękne francuskie piosenki dopełniają całego obrazu. 

mat. pras.


“Miłość po francusku”, 2013, reż. David Moreau

To kolejna propozycja, w której występuje bardzo popularna we Francji aktorka Virginie Efira. Alice, to samotna kobieta w średnim wieku, która pracuje w nowoczesnym, młodym zespole. By nie wypaść z grona topowych pracowników decyduje się romans z prawie przypadkowym studentem, Balthazarem. Ich relacja, choć początkowo udawana ze strony kobiety, przeradza się w namiętny związek. Młody chłopak zaraża swoją pasją, swobodą i bezpretensjonalnym podejściem do życia. Pokazuje Alice zupełnie inne podejście do relacji zawodowych i prywatnych. Kobieta w towarzystwie partnera łapie “wiatr w żagle” i zyskuje nowe spojrzenie na świat. 

mat. pras.


“Wyszłam za mąż, zaraz wracam”, 2012, reż. Pascal Chaumeil

Jeżeli mamy ochotę na salwy śmiechu i kwintesencję francuskiego humoru - to propozycja doskonała. Główna bohaterka, Isabelle (w tej roli Diane Kruger) jest w szczęśliwym związku, dopóki nie zawisa nad nią widmo ślubu z ukochanym. Kobieta należy do rodziny, w której pierwsze małżeństwa zawsze kończą się rozwodem. Zdesperowana Isabelle podejmuje decyzje o przygodnym ślubie z nieznajomym, by zdjąć z siebie klątwę. Ślubny weekend jest kumulacją zabawnych historii i zbiegów okoliczności. Przypadkowo poznana dwójka w trakcie przygód zaczyna się do siebie zbliżać. Do którego partnera Isabelle zabije silniej serce? Tego dowiecie się z seansu! 

mat. pras.


Jeżeli szukasz propozycji na jesienny wieczór, dzięki której zapomnisz o zmartwieniach i doskonale się rozerwiesz - te 5 propozycji będą strzałem w 10! Francuskie komedie to gwarancja inteligentnego humoru i ciekawej tematyki. 

Zobacz też:

5 francuskich komedii na Netflix, które warto zobaczyć ->>

10 filmów, które poprawią Ci humor ->>

Kinowe inspiracje - co obejrzeć, by poczuć przypływ motywacji? ->>