Jeśli wasze dziecko jest jeszcze w wieku niemowlęcym, w zasadzie jest mu obojętne dokąd wyjeżdża. Najważniejsze dla maluszka jest to, by była z nim mama, która zadba o stałe pory posiłków i drzemek. Oczywiście, możecie zabrać kilkumiesięczne dziecko w zagraniczną podróż, ale nie liczcie raczej na wielogodzinne zwiedzanie lub długie wylegiwanie się na plaży. Niemowlę najbardziej potrzebuje spokoju, dobrze znanego, przewidywalnego rytmu dnia i uspokajających rytuałów. Może więc lepiej wybrać się z maluszkiem na Mazury lub nad Bałtyk?

Jeśli chcemy spędzić wakacje w Polsce to pojedźmy tam samochodem, pociągiem albo autokarem. Chociaż ostatnio popularne stało się latanie samolotem również po Polsce. Oczywiście najwygodniej jechać samochodem, ale pociąg też ma swoje uroki, zwłaszcza dla dzieci. Ważne tylko, by mieć wykupione miejscówki, żeby nie spędzić podróży w korytarzu. Samochód jest o tyle lepszy, że zawsze można się zatrzymać na odpoczynek i można zabrać ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy w bagażu.

Jeśli nie mamy zbyt dużych funduszy warto pomyśleć o urlopie np. w gospodarstwie agroturystycznym. Najczęściej znajdują się one w ładnej okolicy, gdzie dzieci mogą przebywać w czystym środowisku, poznać życie na wsi, mieć kontakt z przyrodą i zwierzętami. Takie gospodarstwa są niemal w każdym zakątku Polski, więc można wybrać, morze, góry, mazury albo np. kresy wschodnie. Wszędzie jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia i można poznać kulturę danego regionu.

Szukając prywatnej kwatery warto zwrócić uwagę:

- Czy rodziny z dziećmi są tam mile widziane.
- Czy w miejscowości, do której się udajecie, jest lekarz i jak daleko stamtąd do najbliższego ośrodka zdrowia.
- Czy teren ośrodka jest ogrodzony i wyposażony w miejsce zabaw dla dzieci oraz czy nie ma na nim bezpośredniego dostępu do otwartego zbiornika wodnego.
- Czy możecie korzystać z kuchni.
- Czy w waszej łazience jest suszarka do włosów i ręczniki.
- Czy gospodarze dysponują takim sprzętem, jak łóżeczka albo krzesełka dla najmłodszych gości.
- Czy przewidziano menu i mniejsze porcje dla dzieci.
- A już po przyjeździe obejrzyjcie dokładnie kwaterę i jej najbliższe otoczenie pod kątem bezpieczeństwa.

Jeśli chcemy spędzić czas nieco „wygodniej” można poszukać miejsc hotelowych przystosowanych do urlopu z dziećmi. Najczęściej na dzieci są wtedy zniżki, a na miejscu będą miały zapewnioną rozrywkę.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając hotel:

- udogodnienia na jadalni (foteliki do karmienia)
- pokoje z łazienkami i TV (kanał dla dzieci), łóżeczka turystyczne,
- pokoik zabaw, animatorzy dla dzieci
- plac zabaw na zewnątrz (huśtawki, piaskownica),
- zewnętrzny basen dla wszystkich,
- duży bezpieczny i zielony teren,
- pełne wyżywienie
- parking samochodowy
- spokojna okolica
- bliskość do plaży (jeśli nad morzem)
- ciekawe miejsca w okolicy do zwiedzania z dziećmi
- Aquapark w okolicy

Wyjazd za granicę to już trochę większy wydatek, bo trzeba doliczyć przelot samolotem (z dziećmi to ułatwienie, bo w krótkim czasie jesteśmy ma miejscu)
Można też pojechać samochodem. Jednak podróż będzie trwała znacznie dłużej, a dzieci będą zmęczone, nie mówiąc o rodzicach:) Plusem samochodu jest to, że można zabrać spory bagaż, a samolot ma ograniczone możliwości w tym temacie.

Zobacz również:

Decydując się na wyjazd za granicę trzeba wziąć kilka rzeczy pod uwagę.

Tam pogoda jest murowana. Ale egzotykę miejsca bardziej docenią rodzice. Ci, którzy mają młodsze dzieci, nie powinni się nastawiać na zwiedzanie licznych zabytków. Z uwagi na ryzyko zatrucia pokarmowego należy zaopatrzyć się w zapas jedzenia dla malucha i rygorystycznie przestrzegać zasad higieny (np. pić tylko przegotowaną wodę, parzyć owoce wrzątkiem). Najbezpieczniejsze są niemowlęta karmione wyłącznie piersią.

Chyba najważniejszą rzeczą już na miejscu jest piękna, piaszczysta plaża, bo większość czasu spędzicie z dziećmi na plaży.
Warto sprawdzić, czy plaża znajduje się tuż przy hotelu. To ważne, bo gdy hotel znajduje się daleko od plaży, to wyjście na plażę jest sporą wyprawą. Czasami trzeba przejść przez pół miasta i kilka ulic, co jest mocno problematyczne z dzieckiem.
Gdy hotel jest tuż przy plaży, w każdej chwili można wrócić do pokoju po coś „superpotrzebnego” dla dziecka, albo chociażby z dzieckiem do WC:)
Na plaży powinny być dostępne leżaki i parasole, by dziecko chronić przed nadmiernym słońce.
No i koniecznie piasek! Jeśli plaża będzie kamienista, dziecko nie będzie mogło bawić się w piasku, nie zbuduje zamku, ani nie wykopie dołka. Dodatkowo na kamienistej plaży maluch będzie musiał chodzić cały czas w ochronnym obuwiu, żeby nie uszkodzić małych stópek. Wejście do morza też powinno być piaszczyste i łagodne, by dziecko miało frajdę z zabawy w wodzie.

Jakie kraje oferują piękne piaszczyste plaże?

Polecamy: Hiszpania, Włochy i Portugalia
Najtrudniej dostać się do Włoch, bo samoloty z Polski nie lądują w okolicach nadmorskich. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest samochód. Ale włoskie plaże są przepiękne, klimat wyśmienity i warto spróbować wyjechać na wczasy właśnie tam.
Hiszpania jest piękna, smaczna, gorąca i ma masę przepięknych plaż wzdłuż całego wybrzeża.
A w Portugalii polecamy wspaniałe wybrzeże Algarve, gdzie oprócz ciepłej wody i cudownego piasku, są w okolicy wspaniałe skały i skałki wyrastające prosto z morza.
Tak popularne wyspy greckie maja tą wadę, że niemal wszystkie plaże są kamieniste i małe…
Dlatego raczej nie polecamy tam wakacji z małymi dziećmi, które lubią zabawę w piasku i pluskanie w morzu.
Również w Chorwacji niełatwo znaleźć ładne, piaszczyste plaże. Większość jest kamienista a zejście do morza to betonowe platformy, albo kamieniste małe plażyczki.
Bardzo ładne piaszczyste plaże są w Bułgarii, ale tam nie zawsze można liczyć na piękną, słoneczną pogodę.

Podobnie jak wyżej podajemy listę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas wybierania hotelu za granicą:

- zniżki dla dzieci
- udogodnienia na jadalni (foteliki do karmienia)
- pokoje z łazienkami i TV, łóżeczka turystyczne,
- pokoik zabaw, animatorzy dla dzieci
- plac zabaw na zewnątrz (huśtawki, piaskownica),
- zewnętrzny basen dla wszystkich, w tym brodzik dla dzieci
- darmowe leżaki i parasole
- duży bezpieczny i zielony teren,
- pełne wyżywienie
- parking samochodowy
- bliskość do plaży (jeśli nad morzem), najlepiej Hotel z własną plażą
- ciekawe miejsca w okolicy do zwiedzania z dziećmi
- Aquapark w okolicy

Kiedy wyjazd?

Warto też pomyśleć o terminie wyjazdu. Jeśli mamy dziecko szkolne, to nie ma wyboru, ale z młodszym dzieckiem możemy pojechać w innym terminie niż lipiec-sierpień.
Urlop z malcem w lipcu lub sierpniu (bez względu na to, czy w polskiej miejscowości turystycznej, czy w zagranicznym kurorcie) ma kilka wad:
- wszędzie jest pełno turystów (rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym są „skazani” na urlop właśnie w tym terminie). Trudniej jest naprawdę odpocząć, bo np. na plaży jest tłok i nie ma, gdzie rozłożyć koca, a w nocy słychać huk z pobliskich dyskotek;
- ceny są znacznie wyższe, bo to jest tzw. pełnia „sezonu”;
- trudno o dobry pokój na nocleg, bo wszystko od dawna jest zarezerwowane.

A może wyjedziecie na wakacje we wrześniu:
-nie ma już silnych upałów. Dziecko nie jest wiec narażone na poparzenia słoneczne. (Pamiętaj: niemowlęta zawsze muszą być w cieniu lub półcieniu; starsze unikać pełnego słońca, w godz. 10–14);
- w kurortach nie ma już wielkiego tłoku. To ma jeszcze jedną zaletę – także maluchy mogą swobodnie „hałasować”. Jest bowiem mniejsze prawdopodobieństwo, że będą komuś przeszkadzać. (Wy też na tym zyskacie – unikniecie karcących spojrzeń sąsiadów.)