Geranium – właściwości

Poprawną nazwą geranium jest anginowiec. Ma cytrynowy zapach unoszący się, gdy ich dotkniemy lub rozetrzemy. Jest rośliną wieloletnią, może osiągnąć nawet metr wysokości. Drobne kwiaty zebrane w grona przypominają pelargonię. Ma jasnozielone, powycinane liście i to właśnie one mają moce lecznicze.

Zastosowanie geranium:

 • Można robić z nich okłady przy bólach reumatycznych.
 • Wkładając świeże listki do uszu możesz pozbyć się bólu.
 • Dodając je do herbaty, uzyskasz cytrusowy aromat.
 • Anginowiec może pomóc zlikwidować egzemy i liszaje ze skóry. Aby to zrobić, musisz dodać posiekaną garść liści do kąpieli.
 • Jeżeli chcesz mieć cytrusowy zapach w szafie, musisz schować kilka liści do płóciennego woreczka i powiesić go tam, gdzie zapach jest pożądany.
 • Zapach, przyjemny dla nas, jest odstraszający dla much, muszek i komarów

Jak hodować geranium?

Geranium jest bardzo mało wymagającą rośliną. Wystarczy jej uniwersalna ziemia kwiatowa, doniczka z wyłożonym żwirem dnem i cotygodniowe podlewanie. Geranium woli przesuszenie niż przemoczenie, ale kiedy liście staną się żółte, musisz częściej ją podlewać. Anginka potrzebuje słońca, dlatego najlepiej sprawdzi się dla niej parapet. Nie lubi chłodu i zmian temperatur, dlatego unikaj otwierania okna tam, gdzie stoi. Szkodliwy będzie spadek temperatury poniżej 12°C.

Przycinanie geranium

To ważny element w uprawie rośliny, ponieważ dzięki temu nie będzie rosła mocno w górę na kilku pędach, tylko ładnie się rozrośnie na boki. Wystarczy uszczknąć wierzchołków pędów – pobudzi to wzrost rośliny i skłoni ją do bujniejszego rozkrzewiania się.

Rozmnażanie geranium

Ten zabieg jest równie łatwe, ponieważ geranium przyjmuje się niemal zawsze. Wystarczy uciąć kilka zdrowych gałązek, oderwać dolne liście i wstawić do wody. Po kilku dniach pojawią się korzonki, wtedy można wstawić roślinki do ziemi. Można też od razu wsadzić pobrane pędy w ziemi – bez większych problemów anginka powinna ukorzenić się również w ten sposób.

Z liści geranium można przygotować bardzo cenną nalewkę. Oto przepis.

Nalewka z geranium

Pijąc kilka kropelek dziennie, na przykład w herbacie, będzie działała wzmacniająco. Ponadto obniża ciśnienie krwi. Smarując stawy lub stłuczenia możemy pozbyć się bólu. 

Składniki:

 • Garść świeżych liści
 • 375 ml wódki

Sposób przygotowania:

 1. Posiekaj liście i umieść je w słoiku i zalej wódką.
 2. Zakręć słoik i odstaw go w ciemne miejsce.
 3. Codziennie potrząsaj słoikiem.
 4. Po 10 dniach nalewka nadaje się do spożycia.

 

Zobacz również:

Sprawdź też: