Na zdjęciu klasyczny ogród w stylu angielskim, malownicze jezioro, a tuż przy brzegu ogromna, uformowana z żywopłotu rzeźba, przedstawiająca śpiącego kota. To właśnie The Topiary Cat(z ang. topiary – sztuka ozdobnego strzyżenia krzewów) – gigantyczny zielony kot, który podbił internet.

Zdjęcie: Richard Saunders / The Topiary Cat

Wszystko zaczęło się od posta na Facebooku. Przeskalowaną roślinną formę odkrył portal Amazing Places, który zamieszczając jej zdjęcia na Facebooku, zgromadził pod postem ponad 30 tysięcy polubień i niemal ćwierć miliona udostępnień. Początkowo nikt nie przypuszczał, że Topiary Cat to w rzeczywistości… spektakularny fotomontaż. Choć trzeba przyznać, że jego historia jest dość niezwykła. 

facebook-post-topiary-cat

Pierwowzorem przeskalowanej roślinnej rzeźby był bowiem pewien... niezwykły kot. A dokładnie rosyjski niebieski kot Saundersa – Tolly (jak przyznaje artysta, bardzo charakterny). Pierwszy obraz powstał na bazie zdjęcia wykonanego w malowniczej scenerii Hall Barn - zabytkowej posiadłości w Beaconsfield. Uwieczniony przez Saundersa rozłożysty krzew na brzegu jeziora przypominał śpiące zwierzę, więc artysta postanowił pójść za ciosem i nałożyć na nie zdjęcie swojego śpiącego kota. Tak powstał niezwykły fotomontaż, który przyniósł śpiącemu Tolly niemały rozgłos.

I choć początkowo wzięte za prawdziwą ogrodową rzeźbę, dzieło Richarda Saundersa szybko zostało odczarowane – nie miało to już większego znaczenia. Gigantyczny kot z żywopłotu zaczął żyć swoim własnym życiem, a jego internetowa kariera nabrała tempa. Sam twórca obrazu wydaje się nieco zaskoczony takim obrotem spraw, choć – jak przyznaje – rosnąca popularność jego kreacji napędziła powstanie kolejnych prac. Stworzony przez Saundersa cykl grafik to jednak przede wszystkim swoisty memoriał poświęcony pamięci kota Tolly, który odszedł w wieku 12 lat.

topiary-cat-richard-saunders
Zdjęcie: Richard Saunders / The Topiary Cat

Richard Saunders jest brytyjskim malarzem i fotografem, znanym ze swoich surrealistycznych prac. Przez większość zawodowego życia pracował w reklamie (jak przyznaje, maluje zbyt wolno, by się z tego utrzymać), ostatecznie zostając współwłaścicielem agencji kreatywnej. Obecnie jest na emeryturze.

richard-saunders
Zdjęcie: Richard Saunders / The Topiary Cat

Gdzie jeszcze stanęły surrealistyczne rzeźby kotów? Zobacz całą galerię >>>