Na wygląd i kondycję naszych włosów wpływ ma wiele czynników. Rozpoczynając od sprzętu i kosmetyków, których używamy, aż po dodatkowe zabiegi i sposób w jaki myjemy włosy. Pamiętajmy, że włosy gładkie to włosy dobrze nawilżone. Co robić, aby włosy były lśniące i gładkie?

Gładkie włosy – prawidłowe mycie

Podstawowym krokiem w dobrej pielęgnacji włosów jest ich prawidłowe mycie. Myjąc włosy powinnyśmy delikatnie masować skórę głowy, a same włosy przeczesać powstałą pianą. Zbyt intensywne szorowanie włosów niszczy ich strukturę.

Zawsze przed końcowym spłukaniem produktów powinnyśmy użyć odżywki do włosów. Pomaga ona zamknąć łuski włosa.

Włosów nie powinnyśmy myć w zbyt gorącej ani w zbyt zimnej wodzie. Zbyt gorąca nie pozwala na domknięcie łuski włosa, co przyczynia się do niszczenia włosów na całej ich długości. Warto płukać włosy w chłodnej wodzie, aby domknąć łuski.

Po umyciu włosów lepiej jest wycisnąć je i zawinąć w turban niż gwałtownie wycierać.

Gładkie włosy – dieta

Prawidłowa dieta może pomóc nam uzyskać gładkie włosy. Warto do jadłospisu wprowadzić zdrowe tłuszcze, orzechy, a także masło orzechowe, kakao, kalarepę, marchew i zieleninę. Odpowiednia dieta pomoże nam od wewnątrz, jednak na jej efekty trzeba poczekać nawet kilka miesięcy. Możemy wspomagać się suplementami z biotyną, kwasami Omega-3, żelazem, cynkiem, spiruliną, skrzypem, a także witaminami A, E oraz jodem.

Gładkie włosy – dobierz odpowiednie kosmetyki

Pielęgnacja odpowiednimi kosmetykami jest równie ważna jak prawidłowe mycie włosów. W zależności od typa łuski włosa powinnyśmy wybierać inne kosmetyki. Zobacz, jak odżywiać włosy domowymi sposobami

Włosy wysokoporowate: Kondycja tego typu włosów jest słaba, co sprawia, ze pielęgnacja musi być intensywniejsza i bardzo przemyślana. Warto wybierać kosmetyki do puszących się włosów.

Włosy średnioporowate: Są to jedne z najbardziej powszechnych typów włosów. Aby były lśniące i gładkie wybieraj produkty nawilżające i regeneracyjne z emolientami, proteinami i humektantami w składzie.

Włosy niskoporowate: To lśniące i zdrowo wyglądające włosy, które mają tendencję do szklistej tafli pojawiającej się na powierzchni. Nie elektryzują się, ani nie puszą, jednak są oporne na stylizację oraz odżywcze produkty. Warto pielęgnować skórę głowy maseczkami i glinką.

>>> Jak zrobić domową maseczkę na włosy? <<<

Gładkie włosy – uważaj na wysoką temperaturę!

Aby cieszyć się gładkimi włosami musimy uważać na niektóre czynniki zewnętrzne. Jeżeli często prostujesz i suszysz włosy zadbaj o dobry kosmetyk ochraniający, ponieważ przez wysoką temperaturę nasze włosy tracą sprężystość. Spędzając czas na słońcu nie zapominaj o czapce lub kapeluszu, słońce może negatywnie wpływać na kondycję naszych włosów. Po wakacjach zrób odżywczą maskę na włosy i upewnij się, że są one odpowiednio nawilżone.