W 2016 roku przeprowadzono badania na obecność glifosatu w kaszach. Już wtedy stężenie glifosatu przekraczało normę pięciokrotnie w kaszy jaglanej i dziesięciokrotnie w kaszy gryczanej. Jak wyglądają tegoroczne wyniki tych badań?

Glifosat – co to jest?

Glifosat, inaczej herbicyd, to organiczny związek chemiczny stosowany do zwalczania chwastów. Coraz częściej stosuje się go do dosuszania zboża i przyspieszania procesu dojrzewania owoców. Dla ludzkiego organizmu zbyt duże stężenie glifosatu nie jest bezpieczne. Zwiększa ryzyko chorób nowotworowych i negatywnie wpływa na bakterie układu pokarmowego, a za tym idą zaburzenia hormonalne, problemy z trawieniem, Alzheimer, depresja i choroby wątroby.

Glifosat – najnowsze badania

W najnowszym raporcie przebadano 10 najpopularniejszych kasz jaglanych pod kątem obecności glifosatu. Dopuszczalne stężenie glifosatu stwierdzono w 6 na 10 przebadanych kaszach. W pozostałych 4 stężenie to było za wysokie.

Glifosat – jak przebiegało badanie?

Badania podzielone były na dwa etapy i odbyły się w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach. Pierwsze badanie odbyło się we wrześniu 2019 roku i wykazało, że 4 z 10 badanych kasz jaglanych były wolne od toksycznego glifosatu. W 2 kaszach były pozostałości herbicydu na granicy obowiązującej normy, a pozostałych 4 kaszach wykryto przekroczenia rzędu od 3 do 6-krotności obowiązującego limitu. Kolejne badanie zostało przeprowadzone w styczniu 2020 roku. 4 z 10 badanych kasz były całkowicie pozbawione glifosatu. Niestety w pozostałych 6 wykryto przekroczenie normy pozostałości herbicydu na poziomie od 2 do nawet 46.

Ranking przebadanych produktów na podstawie badania ze stycznia 2020 roku:

NaturAvena Ekologiczna kasza jaglana 1 kg – ilość glifosatu w normie

Janex Kasza jaglana 400 g – ilość glifosatu w normie

Ekowital - Kasza jaglana 500 g – ilość glifosatu w normie

Kuchnia Lidla, Kasza jaglana 400 g – ilość glifosatu w normie

Sante Kasza jaglana 350 g – przekroczenia pozostałości glifosatu

Kupiec Kasza jaglana 400 g – przekroczenia pozostałości glifosatu

Melvit Płatki Jaglane Błyskawiczne 500 g – przekroczenia pozostałości glifosatu

Risana Kasza Jaglana 400 g – przekroczenia pozostałości glifosatu

Cenos Kasza jaglana 400 g – przekroczenia pozostałości glifosatu

Plony Natury Kasza Jaglana 400 g – przekroczenia pozostałości glifosatu

Organizatorzy badania podkreślają, że kasza jaglana pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i powinniśmy dalej regularnie ją spożywać, a badanie nie miało na celu zniechęcić konsumentów do jej spożywania. Warto wybierać te kasze, które nie zawierają glifosatu. Producenci są przygotowani na dialog i próbę rozwiązania tego problemu.