Grubosz należy do rodzaju Crassula, wśród którego wyróżnić można aż 209 gatunków, rosnących na całym świecie. Posiadają odmienne faktury i kształty liści. Różne odmiany grubosza już od najmłodszych lat, nadają się na formowanie drzewek bonsai. Są one sukulentami, gromadzącymi wodę w grubych liściach i łodydze. Rośliny te, uprawiane w domu mogą uzyskać wzrost do 1 metra wysokości.

Grubosz odmiany – grubosz jajowaty/owalny 

Grubosz jajowaty to najbardziej popularna odmiana tej rośliny ozdobnej. Inne jego nazwy to grubosz owalny, srebrzysty bądź potocznie jest to drzewko szczęścia. Pochodzi on z Afryki Południowej. Najbardziej popularny grubosz jajowaty ma jak sama nazwa wskazuje – liście o owalnym kształcie. Są one błyszczące i grube, wypełnione wodą. Na ich brzegach może pojawić się czerwona obwódka. Roślina przyrasta powoli, o kilka centymetrów w ciągu roku. W Anglii grubosza zwie się drzewkiem pieniędzy, gdyż kształt jego liści może przypominać monety. W Chinach również postrzega się grubosza za roślinę o wielkiej mocy, gdyż jest w stanie rozpraszać w domu złą energię. Co ciekawe, roślina ta, mimo że bardzo łatwa w uprawie i praktycznie niewymagająca nie jest w stanie rosnąć w każdym domu. Nawet to samo drzewko, rosnące w jednym mieszkaniu, przeniesione do innego może źle się rozwijać, obumierać. 

Inną, cieszącą się obecnie zainteresowaniem, odmianą grubosza jajowatego jest Crassula ovata „Hobbit”. Jest to niezwykle dekoracyjne drzewko, początkowo małe z cylindrycznymi, dłuższymi liśćmi. Zakończone są one wgłębieniami. Z biegiem czasu może się powiększyć do sporych rozmiarów drzewka o rozgałęzionej koronie i grubej łodydze. Swoją nazwę "Hobbit" zyskał od liści o kształcie trąbki, które przypominają uszy filmowych postaci. 

Grubosz odmiany – grubosz drzewiasty 

Grubosz drzewiasty (Crassula arborescens) należy do rodziny gruboszowatych i jest często mylony z gruboszem owalnym. Jest to inny gatunek rośliny, także należący do rodzaju Crassula. Ma liście okrągłe, ale nie owalne. Ich kolor jest srebrzysto – niebieski, matowy, często z czerwonymi brzegami. Sukulent o mięsistych liściach, magazynujących wodę, która pozwala na przetrwanie rośliny w trudnych warunkach suszy. Jako roślina doniczkowa dorasta do 1 metra wysokości. W warunkach naturalnych natomiast, jest w stanie osiągnąć nawet 4 metry.

Zobacz też:

Pieniążek – jak dbać i pielęgnować roślinny symbol szczęścia i dobrobytu ->>

Sansewieria – język teściowej, roślina, która pięknie wygląda i leczy bezsenność! ->>

Jak pielęgnować grubosza? 

Drzewko szczęścia nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Jest to roślina, która będzie wzrastała w każdych warunkach. Nie lubi wilgotnego podłoża, potrzebuje do rozwoju małych ilości wody. Podlewanie powinno nastąpić jedynie wtedy, gdy będzie można dostrzec, że podłoże jest przesuszone. W wyniku przelania ziemi zbyt dużą ilością wody, roślina może nam zacząć gnić i obumierać. Grubosz lubi stanowiska dobrze oświetlone, lecz nie sprzyja jej ostro świecące słonce. Wiosną i latem można sięgnąć po nawóz, który będzie wspomagał wzrost uprawy. Przesadzać roślinę można wtedy, gdy nie będzie mieściła się już z korzeniem w obecnej doniczce. Nawet duże okazy mogą mieć naprawdę mały korzeń, dlatego tej rośliny domowej nie trzeba często przesadzać. Do starszych egzemplarzy wystarczy ma wierzch doniczki dosypać nowej, żyznej ziemi. Latem roślinę można wynieść na podwórko, lub nawet wkopać z doniczką do ziemi. Lubi ona nocny spadek temperatur, przypominający rodzime warunki afrykańskie. Zimą natomiast należy przenieść grubosza do chłodnego, lecz oświetlonego pomieszczenia. Nie umieszczać jej w okolicy kaloryferów. Do rozmnożenia sukulenta służą liście, które wciśnięte w ziemię do połowy długości bardzo łatwo się ukorzeniają. Czasem nawet samoistnie nastąpi ukorzenienie z opadłego, mięsistego listka.

Jak przycinać grubosza? 

Grubosz dobrze znosi przycinanie. Chociaż nawet bez tego zabiegu jest pięknym, okazałym drzewkiem. Przycinając roślinę należy pamiętać, że przyrasta ona dość wolno. Jeżeli jednak mamy pomysł na inną uprawę, możemy kształtować go na wybrany przez nas kształt miniaturowego drzewka. Niektórzy chcą je formować jako bonsai. Wtedy dokonują wiosennych cięć i po tej czynności roślina szybko wypuszcza nowe pędy i liście w pożądanych miejscach. Przycinanie powoduje zagęszczenie i rozkrzewienie pokroju grubosza. Ze względu na mięsiste liście i łodygę, daje się on też łatwo naginać, naciągać drutem. Chcąc hodować grubosza na bonsai w płaskiej donicy, należy także co jakiś czas przycinać korzenie tej uprawy.

Kiedy i jak kwitnie grubosz? 

Grubosz drzewiasty ma kwiaty drobne, lekko różowe. Grubosz zakwita jednak bardzo rzadko i trudno przewidzieć kiedy i czy w ogóle to nastąpi. Częściej kwitnienie spotyka się u roślin wzrastających w jasnym pomieszczeniu, w dużej ekspozycji na światło dzienne. U starszych okazów hodowanych w domach można po wielu latach doczekać się białych kwiatów. Pojawiają się one na końcach tylko starszych pędów. Nie jesteśmy w stanie sprawić tego, że drzewko szczęścia nam zakwitnie.  W Polsce kwitnienie grubosza przypada na okres jesienno – zimowy.