Grudnik często też zwany jest kaktusem Bożego Narodzenia, albo Zygokaktusem. Pochodzi z tropikalnych lasów Brazylii, gdzie naturalnie porasta drzewa oraz skały a jego kwiaty mogą mieć kolor czerwony, różowy lub kremowy.

Grudnik wywodzi się z rodziny kaktusowatych, ale nie posiada kolców ani cierni. Ma długie (nawet 30 cm), spłaszczone, zwisające, mięsiste człony połączone ze sobą, o karbowanych, ząbkowanych krawędziach. Liściokształtne łodygi są ciemnozielone, błyszczące i zakończone włoskami lub szczecinkami. Pąki kwiatów tworzą się na czubkach pędów. Kwiaty wyrastają kępkami o różnej długości płatków, w różnych kolorach: biały, kremowy, różowy, czerwony i żółty.

Jak pielęgnować grudnik?

 1. Grudnik zaczyna kwitnąć pod koniec listopada, dzięki czemu w czasie świąt ozdobi pięknymi kwiatami każde pomieszczenie.
 2. Podobnie jak Poinsecja, grudnik nie lubi chłodu, dlatego w czasie transportu do domu należy go chronić przed niską temperaturą.
 3. Grudnik lubi jasne lub półcieniste stanowisko, dlatego nie należy go stawiać w bezpośrednim kontakcie ze słońcem.
 4. Optymalna temperatura uprawy grudnika wynosi około 21 st. C w ciągu dnia i 15–18 st C nocą.
 5. Żeby grudnik zakwitł potrzebuje w okresie od września do grudnia 12 godzin ciemności, dlatego trzeba pilnować jego ekspozycji na światło.
 6. Kiedy na grudniku pojawią się pąki kwiatowe, nie powinno się go już przestawiać, bo staje się wrażliwy na zmianę miejsca i może zrzucić pąki kwiatów.
 7. Grudnik podlewamy 1 raz w tygodniu. Najlepiej robić to w formie około 5-10 minutowego prysznica, który będzie imitacją opadu deszczu. Po prysznicu pozwalamy roślinie spokojnie wyschnąć.

Po kwitnieniu, z reguły od lutego do marca musimy zapewnić grudnikowi spoczynek. Podlewamy go wtedy minimalnie, tak aby ziemia w doniczce zupełnie nie wyschła.
Po tym czasie, w okresie wzrostu roślinę zasilamy raz w miesiącu nawozem dla kaktusów oraz od czasu do czasu spryskujemy jej pędy miękką wodą.
Od sierpnia, aż do ukazania się pąków kwiatowych, podlewanie ograniczamy i nie nawozimy. W tym okresie roślina przechodzi kolejny okres spoczynku - bez niego nie zakwitnie. Podlewamy minimalnie, tak aby ziemia w doniczce zupełnie nie wyschła, a pędy nie zaczęły się marszczyć. Gdy roślina zakwitnie możemy ponownie podlewać obficiej.

Dlaczego grudnik nie kwitnie?

 • może być zbyt rzadko podlewany (ziemia powinna być cały czas lekko wilgotna, ale nie mokra)
 • doniczka jest zbyt duża - grudnik powinien rosnąć w małej, płaskiej doniczce, gdyż system korzeniowy nie jest zbyt rozbudowany.
 • zbyt wysoka temperatura otoczenia
 • ma za mało światła (ale nie może być też wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych)
 • przestawiliśmy go na inne miejsce (grudnik jest bardzo na to wrażliwy i może się "obrazić:)