Hiacynt to popularna roślina cebulowa, która jest ceniona za piękny zapach i dzwonkowate kwiaty w różnych kolorach - bieli, różu, fiolecie, w odcieniach pomarańczowego i żółtego. Kwitnie na wiosnę a kwiaty utrzymują się ok. 2 tygodni.

Legenda głosi, że nazwa Hiacynt pochodzi od mitycznego króla Sparty - Amyklasa. Król słynął ze swojej niezwykłej urody, przez co szybko stał się ulubieńcem bogów, a zwłaszcza Apolla. Apollo lubił rzucać dla zabawy dyskiem z Amyklasem. Niestety, pewnego dnia, zazdrosny o urodę Amyklasa Bóg wiatru Zefir, skierował dysk w jego stronę i śmiertelnie go zranił. Z krwi króla Sparty wyrósł przepiękny kwiat, którego Apollon nazwał Hiacyntem.

Hiacynt doniczkowy - podstawowe zasady pielęgnacji

Hiacynty mogą stać w każdym pomieszczeniu, najlepiej blisko okna na parapecie, jednak najlepiej gdy jest to rozproszone światło. Trzeba im zapewnić stałe nawodnienie i odpowiednią temperaturą (16 - 20oC). Roślinę stawiamy z dala od kaloryfera i miejsc narażonych na przeciągi. Ważne jest również, by unikać wysuszania ziemi w doniczce.
Jeżeli hiacynt rośnie w przezroczystym pojemniku z wodą, powinno się ją zmieniać każdego dnia. Dobrze nawodniona roślina, przechowywana w temperaturze pokojowej zakwitnie już po 3 tygodniach.

Hiacynta w doniczce można bez problemu znaleźć w każdym sklepie ogrodniczym, jednak jeżeli ktoś ma prawdziwą duszę ogrodnika, może sam zasadzić cebulkę w warunkach domowych. Proces ten nazywa się pędzeniem cebulek i nie jest on specjalnie skomplikowany.

Hiacynty pędzone z cebul zdobią domy w styczniu i lutym. Cebule sadzi się do doniczek z piaszczystym podłożem we wrześniu lub październiku. Następnie przykrywa się je centymetrową warstwą piasku, podlewa i umieszcza w chłodnym miejscu na 6–8 tygodni. Cebulki mogą leżeć w piwnicy, a jeżeli jej nie mamy, to można je przełożyć po prostu do lodówki. Po okresie ok. 10 tygodni z cebulek zaczną wyrastać białe korzonki. To sygnał, że już możemy włożyć sadzonki do doniczek.

Kiedy roślina przekwitnie, trzeba kontynuować nawadnianie aż do momentu kiedy uschną wszystkie liście. Następnie trzeba wyjąć cebule z doniczki, dokładnie je oczyścić i zostawić w suchym, zacienionym miejscu. W październiku nasiona można zasadzić w ogrodzie. Nie powinno się ich zasiewać po raz kolejny w doniczce.
Hiacynty pędzi się także w szklanych pojemnikach wypełnionych wodą (cebula nie może być jednak zanurzona, do wody powinny sięgać jedynie korzenie).

Hiacynty można sadzić też w ogródkach i na balkonie. Są łatwe w uprawie. W niskich temperaturach, jakie panują na zewnątrz, hiacynty będą kwitły dłużej, gwarantując ich obserwatorom maksimum przyjemności. Cebule wysadza się do gruntu we wrześniu na głębokość kilkunastu centymetrów (piętka powinna być skierowana ku dołowi). Wiosna pojawią sie pierwsze listki. Pod koniec czerwca należy je wykopać, osuszyć i przechowywać w suchym, ciemnym, chłodnym miejscu.