Gdy maluszki zaczynają uczyć się samodzielności ważne jest wprowadzanie odpowiednich nawyków dotyczących higieny, zarówno ogólnej jak i intymnej. Pierwszym krokiem jest dobranie odpowiednich kosmetyków, które zadbają o delikatną dziecięcą skórę, zapewnią bezpieczną pielęgnację, zapobiegną powstaniu alergii kontaktowej i podrażnień na skórze malucha.

Wybierając kosmetyki warto pamiętać, że niezwykle istotna jest profilaktyka alergii czyli, unikanie składników, które nie są dziecku potrzebne, a mogą spowodować alergię w przyszłości.

Mycie ciała i higiena intymna

Pierwsze kąpiele noworodka to czas kiedy można oswoić dziecko z wodą oraz pogłębić rodzicielską relację. Z wiekiem rytuały kąpielowe, zaczynają się zmieniać i dzieci, pod okiem rodziców, rozpoczynają naukę samodzielnego dbania o higienę. Wybierając kosmetyki do kąpieli dla maluszków powyżej 3 roku życia warto  nadal przykładać szczególną wagę do ich składu. 

Kosmetyki do mycia przeznaczone dla dzieci powyżej 3 lat często zawierają składniki zapachowe, barwniki, detergenty i silne konserwanty, które mogą podrażniać delikatną skórę maluchów i ich miejsca intymne. Natomiast produkty do higieny intymnej przeznaczone dla kobiet nie są odpowiednie dla dzieci ze względu na inny poziom pH. Dzieci potrzebują bezpiecznego, delikatnego, bezzapachowego kosmetyku do mycia całego ciała i do higieny intymnej. 

Najsilniejszymi alerganami są składniki zapachowe i barwniki. To ich należy się szczególnie wystrzegać, aby nie doprowadzić do alergii kontaktowej czyli skórnej dziecka. Niestety alergia na jakąś substancję, kiedy raz się pojawi zostaje z nami do końca życia. Potem pozostaje nam jedynie unikanie danego składnika. Alergizujące i podrażniające substancje trafiają także na podatny grunt w niezwykle delikatnych miejscach intymnych. 

By przeciwdziałać takiej sytuacji warto szukać kosmetyków naturalnych, delikatnych i wolnych od składników zapachowych równocześnie. Im prostszy skład, tym lepiej. Pamiętajmy, że dzieci nie potrzebują substancji zapachowych, pięknie pachną bez tych zbędnych dodatków. Warto przyzwyczajać malucha od najmłodszych lat do stosowania tylko kosmetyków bezzapachowych. Jeżeli stanie się to jego nawykiem na długie lata, pomoże uniknąć w przyszłości alergii i problemów z podrażnieniami skóry. Ideałem są naturalne i bezzapachowe kosmetyki, które mogą być stosowane do mycia całego ciała i higieny intymnej równocześnie.

Kupując kosmetyki, szczególnie dla dzieci należy zwrócić uwagę na odpowiednie certyfikaty m.in. międzynarodowej organizacji AllergyCertified, który gwarantuje hipoalergiczność kosmetyków. 

Zobacz również:

Częste mycie rąk i nawilżanie 

Kosmetyki do kąpieli nie powinny ograniczać się tylko do działania myjącego, powinny także odpowiednio nawilżać dziecięcą skórę. W okresie letnim, delikatna skóra dzieci podatna jest na wysuszenie, a okolice intymne są szczególnie mocno narażone na podrażnienia i odparzenia.
Odpowiednie kosmetyki myjące powinny zawierać naturalne składniki pielęgnacyjne, które nawilżą skórę oraz złagodzą ewentualne podrażnienia. Takim składnikiem jest m.in. oczyszczony aloes, który nawilża i  łagodzi skórę.

Warto pamiętać o częstym myciu rąk i zaszczepić ten dobry nawyk dziecku. Niezwykle ważne jest stosowanie dobrego, delikatnego mydła lub płynu, w którego składzie znajduje się delikatna substancja myjąca, a także składniki nawilżające, które ochronią skórę dziecka.

Kosmetyki, które w ponad 98% mają w składzie substancje pochodzenia naturalnego, to doskonały wybór dla dziecięcej skóry, brak silnych drażniących konserwantów, składników zapachowych i barwników daje nam pewność, że kosmetyki są bezpieczne dla maluchów.

Jak wybrać kosmetyki dla dzieci?

Wybór bezpiecznych, nieuczulających kosmetyków jest kluczowy w prawidłowej higienie malucha. Dlaczego? Składniki zapachowe, barwniki, niektóre silne konserwanty zawarte w kosmetykach mogą powodować podrażnienia, alergie i w konsekwencji infekcje intymne. Płyn do mycia ciała i higieny intymnej Kids od marki 4organic to kosmetyk stworzony z myślą o bezpiecznej pielęgnacji dzieci. 99% składu płynu to substancje pochodzenia naturalnego, kosmetyk jest wolny od surowców zapachowych, barwników i innych sztucznych dodatków.

Płyny do mycia ciała i higieny intymnej 4organic Kids przeznaczone są dla dzieci powyżej 3 roku życia, dostępne w dwóch wersjach: dla dziewczynek i dla chłopców. Kosmetyki posiadają atest międzynarodowej organizacji AllergyCertified, która gwarantuje, że produkty są nieuczulające, hipoalergiczne, bezpieczne dla zdrowia. W płynach znajduje się delikatna substancja myjąca i oczyszczony aloes, który łagodzi i nawilża skórę. Kosmetyki pozwalają utrzymać naturalne pH całego ciała i miejsc intymnych dzieci. Płyny 4organic Kids są doskonałe także do częstego mycia rąk, oczyszczają dłonie z drobnoustrojów i pielęgnują skórę, zapobiegając jej wysuszaniu. 

Te polskie kosmetyki zostały zapakowane w buteleczki, które w 100% pochodzą  z recyklingu. Dzięki temu plastikowe opakowania zyskują drugie życie, a my dbamy o środowisko, naszą planetę i przyszłe pokolenia. Płyny są wegańskie, certyfikowane przez PETA Cruelty Free and Vegan i Fundację Viva.