Czas na wybór materaca? Możliwości jest naprawdę wiele. Najważniejszy jest Twój wypoczynek podczas snu - materac powinien Ci go zapewnić, więc wybierz taki, aby był dobrany do Twojej budowy ciała i abyś czuł się komfortowo używając go. Pamiętaj, że materac musi być dobrany również pod stelaż łóżka, który posiadasz.

Weźmy za przykład materace w rozmiarze 120x190cm. Na stronie https://sennamaterace.pl/120-materace-120x190 znajdziesz szeroką gamę materacy z kolekcji najlepszych producentów. Możesz wybierać spośród twardych i elastycznych materacy lateksowych, które posiadają właściwości antygrzybiczne.

Szukając czegoś uniwersalnego zwróć uwagę na te sprężynowe. Zapewniają prawidłowe podparcie kręgosłupa i równomierne rozłożenie ciężaru ciała na całej powierzchni. Nie martw się, technologia poszła do przodu, wystająca sprężyna czy trzeszczenie w nocy raczej Ci nie grozi!

Decydując się na materac piankowy możesz liczyć doskonały komfort snu. W asortymencie sklepu znajdziesz także materace dedykowane alergikom. Modele wyprodukowano z materiałów zapobiegających osadzaniu się kurzu oraz rozwojowi roztoczy, pleśni i grzybów wewnątrz wkładu.

Jaką twardość materaca wybrać?

Zadaniem materaca jest dawać oparcie dla kręgosłupa. Aby tak było dobierz materac odpowiedni dla swojej wagi ciała i wzrostu. Powszechne przekonanie, że im materac twardszy, tym zdrowszy nie powinno być wytyczną przy wyborze. Głównym parametrem, który powinieneś wziąć pod uwagę jest waga właśnie - dla osób cięższych, miękki materac może okazać się niewystarczającym podparciem. Ułatwiając sprawę, im człowiek lżejszy tym może sobie pozwolić na bardziej miękki materac.

Kolejna sprawa to pozycja, w której spisz. Tak! Ona również ma znaczenie. Jeśli spisz na boku, rozważ materac elastyczny, który lepiej dostosuje się do wystających krzywizn ciała. Jeśli wiercisz się w nocy, rozglądaj się za materacami, które pod wpływem nacisku i temperatury dopasują się dobrze do Twojej sylwetki. Śpiąc na brzuchu lub plecach możesz pozwolić sobie na twardszy materac, ponieważ takie pozycje powodują, że ciężar ciała rozkłada się bardziej równomiernie, a kręgosłup lędźwiowy nie jest tak obciążony.

Niezależnie od rodzaju wypełnienia, poziom twardości materaca powinien być dobrany do Twojej wagi. Twardość materaca oznaczana jest literą „H” oraz najczęściej skalą od 1 do 4:
•    H1 to materace miękkie dla osób do 60kg oraz dzieci,
•    H2 to materace średnio miękkie, dla osób w przedziale wagowym 50-80kg,
•    H3 to materace średnio twarde, dla osób które ważą ok. 80-100kg lub mniej,
•    H4 to materace twarde, dla osób których waga przekracza 100kg.

Jeśli Twoja waga znajduje się na granicy, najlepiej po prostu sprawdzić, który materac jest dla Ciebie bardziej wygodny. Oczywiście są to bardzo podstawowe kryteria wyboru, ponieważ najważniejszy jest nacisk miejscowy - inaczej rozkłada się waga 100kg przy osobie o wzroście 160cm, a inaczej przy osobie mającej 180cm. Inne twardości materaca mogą być zalecane również w przypadku schorzeń lub zwyrodnień kręgosłupa. W takim przypadku najlepiej skonsultować dobór materaca z lekarzem ortopedą.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, wybierając materac?

Szukając materaca zwróć również uwagę na parametry jego twardości. Na rynku znajdziesz materace 3-, 5- i 7-strefowe, które podbierają odpowiednio głowę, szyję i barki, lędźwie, biodra, uda, łydki i stopy. Zaawansowane możliwości produkcyjne pozwalają już na projektowanie materacy, które dostosowują się do naturalnych krzywizn ciała. Co więcej, uwzględniają również fakt, iż konkretne partie ciała wymagają innego podparcia. Dobra wiadomość jest taka, że nie jesteś skazany na jeden materac o tym samym stopniu twardości.

Dobry materac to inwestycja na lata, dlatego warto jeśli poświęcisz na wybór trochę więcej czasu. Wiedzę w zakresie doboru materacy możesz poszerzyć na stronie sennameterace.pl. Pamiętaj, że źle dobrane podłoże może dodatkowo pogłębić wady kręgosłupa lub spotęgować bóle pleców. Sen powinien zapewnić Ci maksymalną regenerację i wypoczynek, dlatego to na czym śpisz ma ogromne znaczenie.

*****
Założona w 1939 r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków innowacyjnością, wysoką jakością i skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jensen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wielu innych.