“Love, Rosie” - Cecilia Ahern

Niełatwo znaleźć w księgarniach powieść epistolarną, która będzie napisana w tym stuleciu. Wyjątkową formę listów wymienianych przez głównych bohaterów - tytułową Rosie i Alexa. Znająca się od dzieciństwa para przyjaciół próbuje odnaleźć w życiu swoją drogę, jednocześnie badając, czy nie powinni kroczyć wspólną ścieżką. Ich losy przeplatają się, jednocześnie całkowicie różniąc. Czytając listy, które między sobą wymieniają poznajemy ich losy, emocje i problemy. Dzięki prywatnej formie dialogów, jaką są listy, czytelnik ma wrażenie, że bohaterowie otwierają się przed nim trochę bardziej, są mu bliżsi. Książka ta, dzięki swojej odmiennej formie szybko stała się bestsellerem, a producenci szybko spostrzegli, że literatura ta jest praktycznie gotowym scenariuszem na kinowy hit.

“Słowik” - Kristin Hannah

Jeśli nie jesteśmy fankami nieskomplikowanych love story, warto sięgnąć po historię zamkniętą w “Słowiku”. Opowiedziane zostały w niej losy dwóch sióstr - starszej Vienne i niepokornej, młodej Isabelle, którym przyszło żyć i kochać w czasie II wojny światowej. I choć na pierwszym planie dostrzeżemy uczucie do drugiej osoby, w książce odnajdziemy też motyw miłości matczynej, czy miłości do toczonego wojną narodu. I choć książka to powieść fikcyjna, to jednak inspirowana wydarzeniami z życia Andrei de Jongh - członkini ruchu oporu z Belgii, która podobnie do jednej z głównych bohaterek “Słowika”, odkryła drogę opuszczenia Francji dla aliantów uciekających przed hitlerowskimi oprawcami. Dzięki książce poznajemy także nie tylko tragedie kochanków w czasie wojny, ale także na nowo odkrywamy rolę kobiet w tych ciężkich czasach.

“Jedyna historia” - Julian Barnes

Powieść spod pióra Barnesa wydaje się na “pierwszy rzut oka” typowym romansem. W istocie - miłość Paula i Suzan jest osią wszystkiego, co dzieje się na kartach książki. Miłość ta jednak jest trudna, skomplikowana, przynosząca zarazem cierpienie, jak i namiętność. Narrator rozkłada ją na czynniki pierwsze, przedstawiając nam uczucie między 19-letnim, znudzonym swoim łatwym życiem Paulem, a 48-letnią matką i mężatką Suzan. Gdy weźmiemy pod uwagę, że akcja książki dzieje się w latach 60. minionego wieku, cała historia nabiera większego sensu. “Jedyna historia” wydaje się być powieścią nieskomplikowaną, jednak pozostaje z nami jeszcze na wiele dni po jej przeczytaniu.

“Zostań, jeśli kochasz” - Gayle Forman

Pozycja raczej dla młodszego grona czytelników.Ujmująca w swojej prostocie, chwytająca za serce dzięki tragicznej historii opowiedzianej w książce, z którą przeplatają się fragmenty opisujące rosnące na sile uczucie między Mią, a Adamem. Dzięki zabiegowi narracji głównej bohaterki, poznajemy dokładnie, jakie towarzyszą jej uczucia, gdy się zakochuje, rozwija się jako wiolonczelistka, a także gdy dotyka ją największa, niewyobrażalna rodzinna tragedia. Książkę bez problemu pochłonąć można w jeden, dłuższy wieczór. Jej wartka akcja wciąga, a my musimy jak najszybciej poznać, jaką drogę wybierze Mia.

“Dzisiaj śpisz ze mną” - Anna Szczypczyńska

Naszą ostatnią propozycją jest pozycja debiutującej na rynku powieści polskiej pisarki. Historia głównej bohaterki Niny to opowieść, która mogłaby spotkać każdą z nas - mamę, mężatkę, kobietę pnącą się po szczeblach kariery. Każda z nas może poznać swojego Jana, młodego, aspirującego romantyka, któremu decyzje o zakochaniu przychodzą bez żadnych konsekwencji. “Dzisiaj śpisz ze mną” to historia o dokonywaniu ciężkich wyborów, odpowiedzialności, prawdziwej miłości, pokusach, jakie stawia przed nami co jakiś czas życie. To historia, z którą bez trudu można się utożsamić.

Każda z naszych propozycji przedstawia miłość w innych spektrum - rodzącą się między dwójką przyjaciół, płomienną w najtrudniejszych czasach, czy zakazaną, która nie ma prawa przetrwać. Po każdą z powieści na pewno warto też sięgnąć. Jesienne wieczory z ulubioną zimową herbatą to idealny czas na zaczytanie się w pięknych, miłosnych historiach.