Hydrolat -  co to takiego?

Hydrolaty to inaczej wody kwiatowe, uzyskane na drodze destylacji konkretnych części roślin z parą wodną. Jest to proces, który umożliwia wydzielenie z materiału roślinnego lotnych substancji odżywczych o zróżnicowanym działaniu. W efekcie otrzymywany jest wodny roztwór bogaty w naturalne składniki aktywne.

Hydrolat Róża Damasceńska, Senkara

Hydrolaty są roztworami znacznie mniej stężonymi od olejków eterycznych, dzięki czemu można stosować je bez rozcieńczania, bezpośrednio na skórę twarzy, ciała oraz włosy. Najczęściej nakłada się je pod postacią mgiełki, co dodatkowo umila proces ich stosowania. Charakteryzują się różnym spektrum działania w zależności od tego z jakiej rośliny oraz jakiej jej części (kwiatu, liści, owocu) pochodzą. Najczęściej wyróżniają się lekko kwaśnym pH, zbliżonym do fizjologicznego pH skóry. Są zatem naturalnym tonikiem, który przywraca prawidłowy odczyn naszej skóry.

Tonizowanie to niezwykle ważny etap codziennej pielęgnacji, często niestety niedoceniany i pomijany. Dlaczego to takie istotne? Kwaśne środowisko utrzymywane przez płaszcz lipidowy naszej skóry stanowi barierę ochronną hamującą rozwój bakterii i grzybów na jej powierzchni. Skóra z zaburzonym pH (np. na skutek działania wody i preparatów myjących) będzie pozbawiona tej ochrony i tym samym bardziej podatna na powstawanie wyprysków, niedoskonałości i drobnych stanów zapalnych.

Hydrolat - właściwości

Hydrolaty mają bardzo szerokie spektrum działania. Nawilżają, zmiękczają skórę, pomagają w regulacji wydzielania sebum, zmniejszają pory, uszczelniają naczynia krwionośne, działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Mogą również promować gojenie się ran, zadrapań, koić podrażnienia, wspomagać regenerację naskórka i redukować obrzęk. Hydrolaty również świetnie sprawdzą się w roli bazy pod serum (szczególnie przy serum olejowym) oraz jako dodatek do masek (stosujemy je wtedy zamiast wody; podbiją działanie składników czynnych). Doskonale nadają się również jako mgiełka nawilżająco-odświeżająca oraz utrwalacz do makijażu, szczególnie mineralnego. Odpowiednio dobrane do typu i potrzeb skóry hydrolaty mogą zdziałać cuda.

Kiedy stosować hydrolat?

Hydrolat stosujemy w ciągu dnia jako mgiełkę nawilżającą oraz w porannej i wieczornej pielęgnacji jako naturalny tonik, by przywrócić skórze odpowiednie pH.

Zobacz również:

Jak stosować hydrolat?

Rozpyl bezpośrednio na twarz, ciało/włosy lub nanieś na wacik i przetrzyj nim skórę. Stosuj jako tonik w wieczornej i porannej pielęgnacji, po oczyszczaniu, by przywrócić skórze jej naturalne pH, oraz w ciągu dnia na makijaż dla dodatkowego nawilżenia i odświeżenia skóry.