Len

Jest to intuicyjnie pierwszy wybór jeśli chodzi o naturalne materiały na lato. Słusznie, ponieważ jest on jednym z najlepszych na upalne dni. Ma aż 25% higroskopijność. Oznacza to, że może przyjąć aż 25% wilgoci z ciała i dalej wyglądać dobrze. Len, przez sposób w jaki jest szyty, jest bardzo przewiewny. Kupując coś zrobionego z lnu, sprawdź metkę. Warto, aby był z domieszką tkaniny syntetycznej. Będzie bardziej wytrzymały i mniej gniotący . Nie może być jej za dużo, aby nie utracił swojej przewiewności. Najlepszej jakości będą ubrania z około 5-10% domieszką sztucznego materiału lub z większą domieszką materiału, który jest równie oddychający.

Bawełna

To kolejny z naturalnych materiałów, który idealnie sprawdzi się na lato. Podobnie jak len, może pochłonąć do 25% wilgoci z ciała. Można spotkać kilka jej odmian, na przykład bawełna merceryzowana ma delikatny połysk.  Ważne, aby bawełny było ponad 50%, bo dopiero wtedy możemy odczuć jej właściwości. Mając materiał w dotyku warto sprawdzić czy jest miękki i nie ma mechaceń, bo wtedy będziemy mieć do czynienia z bawełną dobrej jakości.

Wiskoza 

Jest to jeden ze sztucznych materiałów, ale nie powinno nas to do niego zrażać. Wręcz przeciwnie! Wiskoza jest produkowana z rośliny – celulozy. Cały proces produkcji jest na tyle elastyczny, że finalnie możemy uzyskać  kilka rodzajów materiału. Może przypominać jedwab, bawełnę, wełnę lub poliester. Oznacza to, że wiskoza jest używana w różnych typach odzieży. Wiskoza sprawdza się też idealnie jako dodatek do innych włókien, każda tkanina staje się bardziej miękka w dotyku i zdecydowanie bardziej oddychająca. 

Modal 

Jest to materiał drugiej generacji, tak zwana ulepszona wiskoza, też uzyskuje się go z celulozy. Sam w sobie ma atłasowy połysk, co sprawiło, że jest używany w wielu produktach, od bielizny przez odzież sportową, po pościel. Jego włókna  są delikatne przez co modal jest przyjemny dla skóry. Dodawany do bawełny sprawia, że koszulki nie skręcają się na szwach i są miękkie w dotyku. Jego najlepszymi właściwościami są bardzo dużą przewiewność i wchłanianie o 50% więcej wilgoci niż bawełna co czyni go idealnym na wysokie temperatury. 

Lyocell 

Często określany mianem sztucznego jedwabiu. Znany pod nazwą tencel. Jest on robiony z celulozy drzewnej, a dokładnie z drewna eukaliptusowego. Jest produkowany w podobny sposób jak wiskoza, ale w nowocześniejszej, ulepszonej wersji co czyni go materiałem III generacji. Lyocell przewyższa właściwościami higienicznymi między innymi bawełnę. Dobrze odprowadza wilgoć od skóry, a do tego jest lekki i sprawia wrażenie chłodu.

Jedwab

Jedwab tylko z pozoru jest tkaniną nadającą się na lato. Owszem, jest przewiewny, ale jednocześnie jest bardzo wrażliwy na słońce. Ciemne wersje kolorystyczne mogą wyblaknąć, a na jasnych kolorach mogą pojawić się żółte plamy. Dodatkowo widać na nim ślady potu, więc na jego noszenie warto zarezerwować sobie chłodne, letnie wieczory.

Wełna

Wełna z pozoru może wydawać się zaskakującym wyborem w takim zestawieniu. Jest to jednak materiał równie dobry na ocieplenie zimą jak i na letnie ochłodzenie. Mowa tu o specjalnej odmianie wełny, z cieńszym splotem zwanej cool wool (chłodna wełna).  Grubość materiału nie ma znaczenia, ważne jest, aby pojedyncze nitki nie dotykały się i tym samym jest przewiewny. W dotyku może przypominać len. Podobnie jak on przepuszcza powietrze, jednak aż tak się nie gniecie. Jest to dosyć drogi materiał i ciężko znaleźć go w sieciówkach.