Kubuś Puchatek

 Urodziny obchodził 18 stycznia. Już 91! Nazywany jest Misiem o Bardzo Małym Rozumku. Jest postacią fikcyjną, która zarabia krocie – w ubiegłym roku jego dochody osiągnęły ponad 6 miliardów dolarów. Ten najsłynniejszy mieszkaniec Stumilowego Lasu ma też swoją Gwiazdę  w Hollywood. W oryginalnej wersji miś jest dziewczynką o wdzięcznym imieniu Winnie. Dla polskich dzieci od 1938 r. ( wtedy ukazało się pierwsze wydanie polskie) za sprawą tłumaczki Ireny Tuwim, siostry Juliana, miś  jest Kubusiem. Dwa lata później Agnes Brush uszyła pierwszą maskotkę Kubusia w czerwonym podkoszulku. W 1966 roku Kubuś zadebiutował na srebrnym ekranie – Do fabryki snów wprowadził go Walt Disney. W 2008 roku zbiór oryginalnych ilustracji Ernesta H. Sheparda został wystawiony na aukcji Sotheby’s w Londynie – osiągnął zawrotną kwotę 1,2 miliona funtów! W ubiegłym roku z okazji 90 urodzin Misia o Bardzo Małym Rozumku, do księgarń trafiły „Nowe przygody Kubusia Puchatka” zawierające 4 opowiadania napisane przez Paula Brighta, Jeanne Willis, Kate Saunders i Briana Sibleya. Do przyjaciół Kubusia połączyła nowa postać Pingwinek. W marcu tego roku – wydawnictwo Znak opublikowało te opowiadania w tłumaczeniu Michała Rusinka.   

Ania z Zielonego Wzgórza

Rudowłosa dziewczynka, która w wyniku pomyłki trafiła do domu rodzeństwa Maryli i Mateusza Cuthbertów, od 1908 roku  rozpala umysły i serca kolejnych pokoleń dziewczynek. Historię Ani Shirley opisała kanadyjska pisarka Lucy Maud Montgomery  - poświęciła swojej bohaterce aż 8 tomów. 
W 1911 roku pierwszy tom przygód Ani (Wydawnictwo Arcta)  dostają polskie dziewczęta.  Mało kto wie, że pierwowzorem Ani była nastoletnia modelka Evelyn Nesbit. Jej zdjęcie, wycięte z amerykańskiego magazynu, Lucy Maud Montgomery umieściła nad swoim biurkiem. Ania od dawna rozbudzała wyobraźnię twórców teatralnych i filmowców. Najpopularniejszy serial powstał w 1985 roku, wyreżyserował go Kevin Sullivan i na lata dla milionów fanek Ania zyskała twarz aktorki  Megan Follows. W tym roku wyrosła jej konkurentka  -  młodociana Amybeth McNulty, która zagrała w serialu „Ania, nie Anna”.

Myszka Miki  

To kolejna postać fikcyjna, bez której nie wyobrażamy sobie dzieciństwa w przyszłym roku skończy 90 lat. I nic nie wskazuje, by dotykały ją problemy wieku starczego! Początkowo Mickey Mouse ( w oryginale myszka jest rodzaju męskiego) mówił głosem swojego twórcy  – Walta Disneya. Był  czarno-biały,  kolory zyskał dopiero na początku l. 30, co zaowocowało Oscarem dla twórcy. Mało kto pamięta, że swoje imię Myszka Mickey zawdzięcza żonie Walta Disneya. Disney początkowo chciał najpopularniejszą mysz nazwać… Mortimer. Lilien oprotestowała ten pomysł twierdząc, że Mortimer jest zbyt… dziewczyńskim imieniem!

Mała Mi z Muminków

Po fińsku nazywa się Pikku Myy. Jest tak mała, że może przysiąść na dzbanku do mleka. Mała złośnica i agresywna indywidualistka włosy upina w kok. Zawsze mówi to, co myśl, robi, co chce. Pochodzi z gatunku Mimbli ( w końcu jest młodszą siostrą Mimbli!). Jest jedną z bohaterek cyklu powieściowego o Muminkach Tove Jansson. Pierwszy tom „Małe trolle i dużą powódź” został wydany w 1945 roku.

Mały książę

Powiastkę filozoficzną Antoine Saint-Exupery napisał podczas II wojny światowej  w szpitalu w Los Angeles. Gdy do pisarza przyjechała żona Consuelo, autor dopisał Małemu Księciu towarzyszkę – Różę.   Książka ujrzała światło dzienne w Nowym Jorku 1943 roku. To jedyna książka, której autor nadał postać baśni i sam ją zilustrował. Została przetłumaczona na 270 języków i dialektów, wydana w ponad 140 mln egzemplarzy. W Polsce ukazała się 1947 roku. Był to drugi język w jakim książka ukazała się w przekładzie (po wydaniu angielskim). Przyjęta bardzo dobrze w Polsce – do tej pory była tłumaczona przez… 18 tłumaczy! Ukazała się też w języku łemkowskim, pruskim i gwarze poznańskiej.

Pippi Langstrumpf

Marchewkowe warkocze, buzia obsypana piegami to 9-letnia Fizia Pończoszanka, bohaterka 9-tomowego cyklu Astrid Lindgren. Pierwszą książkę o jej przygodach dzieci przeczytały w 1945 roku, polska wersja ukazała się dopiero w 1961 r. ( została przetłumaczona na ponad 70 języków). Dla najmłodszych polskich widzów może mieć twarz aktorki Dominiki Kluźniak, która kilka lat temu zagrała Pippi w rewelacyjnych przedstawieniu w reż. Agnieszki Glińskiej.

Pollyanna

Jedna z najstarszych ikon literatury dziecięcej. Ma już… 104 lata.  Dziewczynka, która uczyła inne dzieci (ale również i dorosłych) gry w zadowolenie. Do życia powołała ją Eleonor H. Porter. Historia Pollyanna aż pięciokrotnie trafiała na ekran.

Harry Potter

Zrewolucjonizował wyobrażenia młodych ludzi o świecie magii i czarodziejów. Spowodował, że najmłodsi masowo zaczęli czytać i ulegli prawdziwej „potteromani”. Każdy chciał zostać uczniem Hogwartu i porzucić świat mugoli. Joanne Rowling pisała książkę o Harrym Potterze w Edynburgu w przerwie między studiami podyplomowymi. Pierwszy tom „Harry Potter i kamień filozoficzny” był gotowy w 1995 roku, ale wcześniej autorka wydeptała ścieżki do wielu wydawnictw, próbując zainteresować ją swoją powieścią o magii, czarodziejach i mugolach oraz grze w quidditcha. Siedem tomów poświęconych chłopcu-sierocie uczyniły z autorki, Joanne Rowling milionerkę. Jej majątek oceniany jest na 740 mln funtów. Wszystkie zostały zekranizowane. Dziś dziecięcy aktorzy Daniel Radcliffe (Harry), Rupert Grint (Ron) i Emma Watson (Hermiona)  próbują swoich sił w branży filmowej. Z powodzeniem.