Eksperci portalu Sylwestrowo.pl sprawdzili, ile razy w roku można obchodzić Sylwestra, choć to święto nie zawsze będzie nazywało się w ten sam sposób.

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia okrzyk radości związany z powitaniem nowego roku rozlegnie się 38 razy - tyle właśnie jest stref czasowych. Dla tych, którzy są zaskoczeni tą liczbą, należy przypomnieć, że różnice w strefach czasowych nie zawsze wynoszą godzinę, w niektórych miejscach np. między Indiami a Nepalem różnica wynosi jedynie 15 minut, a między Wyspami Kokosowymi a Bangladeszem pół godziny. Jako pierwsi świętować będą mieszkańcy Republiki Karibati, Wysp Samoa i Tonga położonych na Oceanie Spokojnym niedaleko 180 południka, który wyznacza zmianę daty. Gdy w Karibati zacznie się Nowy Rok, w Polsce będzie godzina 11. Jako ostatni, Nowy Rok przywitają mieszkańcy Hawajów, tam dotrze 11 godzin później niż do nas.

 Sprawdźcie kiedy i jak witany jest Nowy Rok na świecie.

1 stycznia - Polska, Europa, Świat

1 stycznia to najpopularniejsza, ale nie jedyna data witania nowego roku. Ta wyznaczona jest przez kalendarz gregoriański, czyli kalendarz słoneczny wprowadzony przez papieża Grzegorza XIII w XVI wieku. Kalendarz gregoriański funkcjonuje globalnie, choć niektóre kraje oprócz kalendarza gregoriańskiego, stosują drugi, związany z ich kulturą i historią.

- Tylko część świata rozpocznie 1 stycznia rok 2020. W Korei Północnej pierwszego stycznia rozpocznie się rok dżucze 109, nawiązujący do urodzin Kim Ir Sena, w Iranie i Afganistanie przywitają rok 1398, a w Etiopii rok 2013. To co jest wspólne, niezależnie od godziny i daty obchodów Nowego Roku to symboliczne odrodzenie, odcięcie się od tego, co minęło oraz nadzieja na nowy, lepszy czas - mówi Mateusz Goliat, ekspert portalu Sylwestrowo.pl

14 stycznia - Rosja

W nocy z 13 na 14 stycznia, na tradycyjnych małankach - imprezach noworocznych, stary rok żegnają i oczekują nowego mieszkańcy Rosji i inni wyznawcy prawosławia, którzy posługują się kalendarzem juliańskim. Na małanki mogą się załapać także mieszkańcy wschodniej Polski, zwłaszcza okolic Białegostoku, ze względu na liczną grupę wyznawców prawosławia. Kalendarz juliański jest przesunięty tylko o 14 dni względem kalendarza gregoriańskiego, co oznacza, że 14 stycznia rozpocznie się rok 2020.

25 stycznia - Chiny

Chiński Nowy rok, powszechnie zwany świętem wiosny, jest najważniejszą datą w tamtejszym kalendarzu. W 2020 roku uroczystości zaczną się 24 stycznia (data nie jest stała) i tradycyjnie mieszkańcy Chin spędzą ten dzień w domu z najbliższymi, obdarowując się prezentami. Następny dzień mieszkańcy zaczynają od składania ofiar przodkom, a następnie uczestniczą w tradycyjnych miejskich korowodach z ogromnymi lwami. Obchody nowego roku trwają dwa tygodnie i wieńczy je Święto Latarni. W styczniu Chińczycy przywitają 4718. rok według kalendarza chińskiego. Będzie on Rokiem Szczura.

Zobacz również:

25 marca - Bali

W dniu pierwszego, marcowego nowego księżyca, czyli kolejnego dnia po nowiu, mieszkańcy indonezyjskiej wyspy Bali obchodzą Hari Raya Nyepi - Nowy Rok. Tamtejsze obchody pożegnania starego i powitania nowego roku są wyjątkowo mistyczne. Kilka dni przed Hari Raya Nyepi odbywa się ceremonia i rytuał oczyszczania - Melasti, podczas którego wszystkie święte przedmioty przenosi się do pobliskich jezior lub na brzeg oceanu i obmywa się w poświęconej wodzie. Balijczycy wierzą, że przed rozpoczęciem wiosny “Pan Piekła” wysyła wszystkie demony na Bali, a zadaniem mieszkańców wyspy jest ich oczyszczenie. W tym celu Balijczycy budują papierowe figury złych duchów, a następnie paradują z nimi, robiąc przy tym ogromny hałas. Figury mają wchłonąć całe zło, a następnie zostają rytualnie spalone. W pierwszy dzień wiosny, czyli pierwszy dzień nowego roku odbywa się święto ciszy. To dzień poświęcony autorefleksji. Jakakolwiek praca w tym dniu jest zabroniona. Balijskie ulice są puste i spokojne. W marcu Balijczycy powitają rok 1941 wg kalendarza Saka.

13-15 kwietnia - Tajlandia

Nowy rok w Tajlandii nazywa się Songkran i przypada na 13-15 kwietnia. Mimo że Tajowie od 1888 roku świętują Nowy Rok razem z resztą świata 1 stycznia, Songkran przetrwał jako jedno z najważniejszych i najdłuższych świąt narodowych. Tajowie wracają w tym czasie do swoich rodzinnych domów, spotykają się z najbliższymi i odwiedzają świątynie. Jeden ze zwyczajów związanych z Songkran przypomina polski Śmigus Dyngus. Początkowo polegał na obmywaniu jedynie posągów Buddy i dłoni osób starszych, którym chciano oddać cześć. Obecnie wodą polewają się wszyscy i wszędzie, używając w tym celu nawet pistoletów na wodę.

18-20 września - żydowski nowy rok

W 2020 roku po zachodzie słońca 18 września rozpocznie się Rosz haSzana, judaistyczne święto nowego roku. Przez dwa kolejne dni, do zachodu słońca 20 września, Żydzi oddadzą się uroczystym obchodom. W tym czasie synagogi wypełniają się rozmodlonymi wiernymi. To czas kontemplacji i zadumy. W trakcie Rosz haSzana je się jabłka maczane w miodzie, aby zapewnić sobie słodkie życie w kolejnym roku. Dwudniowe święto rozpoczyna okres pokuty – Jamim Noraim, trwający do święta Jom Kipur. Podczas najbliższego Rosz haSzana Żydzi przywitają 5781 rok.

- Okazji do świętowania Nowego Roku nie brakuje, to dobra wiadomość dla tych, którzy prześpią sylwestrową noc lub dla tych, którzy akurat w tym terminie świętować nie mogą. A może nie należy się ograniczać i spróbować uczcić wszystkie “Nowe Roki”, to zawsze dobra okazja zabawy i do wprowadzenia w życie nowych postanowień noworocznych - podsumowuje Goliat.