Spis treści:

  1. Ile na komunię od chrzestnej i chrzestnego?
  2. Ile na komunię od gości?

Ile na komunię od chrzestnej i chrzestnego?

W przypadku chrzestnej i chrzestnego, pojawiające się często pytanie ile włożyć do koperty może być rozwiązane w dwojaki sposób. Oddzielny lub wspólny prezent uzgodniony wspólnie z rodzicami może być strzałem w 10! Chrzestna z reguły kupuje prezent w postaci medaliku, kolczyków czy biżuterii oraz przeznacza do koperty pieniądze w wysokości od 500 - 1000 zł. Chrzestny może także skupić się na prezencie w formie wymarzonego roweru, smartfona czy też Playstation.

Obecnie mocne jest złoto inwestycyjne, które można podarować w formie sztabek złota oraz monet z grawerem i specjalną dedykacją. Oczywistym jest, że kwota wręczana w kopercie jest uzależniona także od sytuacji materialnej chrzestnej czy chrzestnego i nie należy się trzymać sztywnych norm.

Ile na komunię od gości?

Goście to przede wszystkim najbliższa rodzina - ciocie, wujkowie, dziadkowie oraz znajomi rodziny. W większości wypadków pojawiając się w większym składzie, należy zakładać przynajmniej 150-200 zł od osoby. To optymalna kwota, która pozwoli na zapewnienie dziecku odpowiedniego prezentu ze skumulowanych kwot.

Dodatkowo pozwoli rodzicom na zorganizowanie komunii tak, aby nie uszczuplić nad wyraz domowego budżetu. Każdy z gości powinien mieć także na uwadze, aby nie przesadzić z wysokością kwoty wkładanej do koperty. Może to być dość krępujące dla rodziców, którzy potem w podzięce będą chcieli odwdzięczyć się podobnie wysoką kwotą. Nie zawsze jest to wygodne dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie wydać "na raz" na taki wydatek.