Kiedy są imieniny Filipa?

Imieniny Filipa możemy świętować 23 stycznia, 2 lutego, 11 kwietnia, 1, 6, 11 i 26 maja, 10 lipca, 23 sierpnia, 13 września, 22 lub 24 października oraz 4 grudnia. Najpopularniejsze są imieniny Filipa w maju - 6 dnia tego miesiąca, kiedy przypada wspomnienie liturgiczne św. Filipa Apostoła - męczennika z czasów Dioklecjana, który za swoją wiarę został ukamienowany i ukrzyżowany.

Imieniny Filipa – życzenia

Jeśli chcesz złożyć Filipowi wesołe, niebanalne życzenia, możesz skorzystać z jednej z naszych propozycji:

W każdym miejscu, w każdej chwili

Niech szczęśliwy będzie Filip.

Ani fakt, że ciężko bywa,

Ani większy koszt paliwa,

Ani kryzys, bezrobocie,

Ani bardzo wścibskie ciocie,

Ani nastrój dość ponury,

Ani deszcze, ani chmury,

Ani katar, ani grypa –

Niech nie dotknie to Filipa.

W tym wesołym dniu Twoich imienin

składam Ci serdeczne życzenia długich lat życia,

pełnych zdrowia i szczęścia,

pogody ducha, pomyślności i wszelkiej życzliwości,

dni pełnych słońca i radości oraz wszystkiego,

co najpiękniejsze i najlepsze w życiu.

W dniu imienin, Twego święta,

ktoś Cię lubi, ktoś pamięta.

Pamięta o Tobie i śle życzenia,

by się spełniły wszystkie Twe marzenia.

Filip – pochodzenie imienia

Filip to imię pochodzenia greckiego, nadawane dzieciom w wielu krajach europejskich. W Polsce znane jest od średniowiecza. Cieszyło się dużą popularnością do XVII wieku, potem zostało zapomniane. Dopiero pod koniec XX wieku znów wróciło do łask. Dziś Filip mieści się w pierwszej setce najczęściej nadawanych imion męskich.

Znaczenie imienia Filip

Imię Filip pochodzi od greckiego słowa filihippos (phillos - miłujący, hippos - koń) i można je przetłumaczyć jako „kochający konie”, „przyjaciel koni”, „znawca koni”.

Z imieniem tym wiąże się potoczne sformułowanie „jak filip z konopi”, którego używa się na określenie kogoś, kto zrobił coś przedwcześnie czy wyrwał się z czymś niestosownym. Określenie to wzięło się z gwary myśliwskiej, w której filipem nazywano zająca. W pierwotnym znaczeniu miało zatem oznaczać kogoś zdezorientowanego, zaskoczonego.

"Filip to nie imię" – jaki jest Filip?

Filip jest bardzo aktywny i pewny siebie. W życiu stawia głównie na działanie, nie lubi zbyt długo rozmyślać. Wyróżnia się dużą energią i pomysłowością. Jest dobrym organizatorem, uwielbia imprezy, wycieczki i spotkania towarzyskie. Nie jest zbyt gadatliwy, dlatego nowo poznanym osobom może wydawać się nieśmiały i skryty. Jednak jest to tylko złudzenie. Tak naprawdę Filip bardzo lubi przebywać w towarzystwie, a swoich znajomych zaraża optymizmem i radością życia.

 Mężczyzna o imieniu Filip jest oddanym przyjacielem, zawsze skłonnym do pomocy. Dostrzega pozytywne cechy otaczających go ludzi i zawsze znajduje czas dla bliskich. Wie co zrobić, żeby poprawić innym humor. Jest zawsze gotowy każdego wysłuchać, służyć dobrą radą i pomocą, co więcej nie oczekuje nic w zamian. Czasem bywa jednak despotyczny i próbuje narzucać innym swoje zasady i tempo życia.

Filip bierze pod uwagę zdanie innych osób i nie ma problemu z przyjmowaniem uzasadnionej krytyki. Nie ulega jednak wpływom i zawsze ma własną opinię na każdy temat.

Swoim urokiem przyciąga kobiety, z którymi łatwo znajduje wspólny język, potrafi nawet doradzić w kwestiach mody. Sam przykłada dużą wagę do nienagannego wyglądu, zawsze jest elegancki i starannie ubrany.

 Jest oddanym mężem, który potrafi być romantyczny, a swojej wybrance nie żałuje komplementów. Troszczy się o byt rodziny i przykłada dużą wagę do tego, aby zabezpieczyć finansową przyszłość swoich dzieci.

Filip jest skrupulatny i poukładany. Lubi, kiedy wokół niego panuje ład i porządek. Jest doskonałym gospodarzem. Dobrze odnajduje się w kuchni i ma talenty kulinarne, które chętnie wykorzystuje gotując dla przyjaciół.

Mężczyzna noszący imię Filip ceni sobie komfort i wygodę. Ważne są dla niego dobra materialne, do których dąży ciężką i wytrwałą pracą. Dzięki swojej determinacji, pomysłowości oraz wyważonym, przemyślanym decyzjom, zazwyczaj udaje mu się osiągnąć sukces. Dobrze sprawdza się na kierowniczych stanowiskach i chętnie angażuje się w odpowiedzialne projekty. Jeśli dostaje zadania poniżej swoich możliwości, bywa, że staje się bierny i brakuje mu motywacji, żeby zaangażować się w nie w pełni.

Zdrobnienia imienia Filip

Filip to imię , które ma liczne zdrobnienia: Filipek, Fafik, Fajfo, Fajlip, Fefer, Fifa, Fifal, Fifcio, Fifcu, Fifcun, Fifcyś, Fifczek, Fifczyk, Fifeczek, Fifek, Fifi, Fifil, Fifionek, Fifiś, Fifka, Fifko, Fiflak, Fifok, Fifol, Fifu, Fiko, Fikuś, Fil, Filek, Filemon, Filemonek, Filipa, Filipcio, Filipino, Filipo, Filipunio, Filipuś, Filis, Filler, Filo, Filon, Filson, Filu, Filuś, Finek, Finio, Finuś, Fip, Fipciu, Fisiek, Fisio, Fiś, Fliper, Ipek, Ipsio, Lipek, Pilik, Pilip, Pilipek, Pipek, Pippo.