Imieniny Kazimierza – daty

Imieniny Kazimierza najczęściej obchodzone są 4 marca ale Kazimierz może obchodzić imieniny również: 22 marca, 12 czerwca.

Zdrobnienia imienia Kazimierz

Popularne zdrobnienia imienia Kazimierz to: Kaziu, Kazik, Kazio, Kazeczek, Kazek, Kaziczek, Kazimier,Kaziuk, Kaziulek, Kaziunio, Kaziutek, Kaziuś.

Pochodzenie imienia Kazimierz

Imię pochodzenia słowiańskiego oznaczające tego, który niszczy pokój. Początkowo było używane przez władców z dynastii Piastów, a od XIV wieku przez różne stany. Pierwszym posiadaczem tego imienia był syn Mieszka II i Rychezy Kazimierz Odnowiciel. Do czasów II wojny Światowej cieszyło sie ogromna popularnością. Obecnie jest rzadko nadawane dzieciom.

Imię Kazimierz, to jedno z nielicznych imion, które występuje w krajach zachodnich, na przykład we Francji nadano je w XX wieku około 8000 razy.

Patronem imienia jest Kazimierz Jagiellończyk. Wielki książę litewski w latach 1440–1492, król Polski w latach 1447–1492. Jeden z najaktywniejszych polskich władców, za panowania którego Korona, pokonując zakon krzyżacki w wojnie trzynastoletniej, odzyskała – po 158 latach – Pomorze Gdańskie, a dynastia Jagiellonów stała się jednym z czołowych domów panujących w Europie. Zdecydowany przeciwnik magnaterii, przyczynił się do wzmocnienia znaczenia Sejmu i sejmików, co osłabiło pozycję mieszczaństwa.

Św. Kazimierz jest głównym patronem Litwy, ale też jednym z najbardziej popularnych polskich świętych.

Imię Kazimierz w innych językach

    Język niemiecki - Kasimir
    Język francuski - Casimir
    Język włoski - Casimiro
    Język hiszpański - Casimiro
    Język fiński - Kazimir
    Język rosyjski - Казимир

Kazimierz to nie imię... – jaki jest Kazimierz?

Mężczyzna o imieniu Kazimierz jest człowiekiem uczciwym, szlachetnym, który popada często w melancholię. Jest człowiekiem wartościowym, wzorowym rodzicem, dobrym współmałżonkiem, kochającym ciepło domowe. Dla rodziny byłby w stanie zrezygnować ze swojej kariery zawodowej.  
Jest ciekawy życia, chciałby w nim odgrywać niepoślednią rolę, kochać i być kochanym. Lubi współzawodnictwo, gdyż zwycięstwo staje się często jego udziałem. Jest bardzo aktywny, toteż trzeba mu dawać możność samorealizacji. Czasem czyni wokół siebie dużo szumu, ale nie jest uparty, stosunkowo łatwo trafiają do niego logiczne argumenty. W miłości dojrzewa wolno, ale trwale. Trudno jest mu się wyzbyć uczucia zazdrości.
Świetnie potrafi dobierać przyjaciół i jest im wierny. Jest obdarzony dużą intuicją i zadziwiającym węchem, a także wyczuciem psychologicznym. Jest uzdolnionym przywódcą, dobrym kierownikiem, posiada wybitne zdolności organizacyjne. Bywa, że popada w nałogi, ponieważ posiada wrodzone skłonności do hazardu i alkoholu.

Znane osoby o imieniu Kazimierz

Kazimierz Deyna – polski piłkarz, oficer ludowego Wojska Polskiego
Kazimierz Dworak – generał brygady Wojska Polskiego
Kazimierz Funk – polski biochemik, twórca nauki o witaminach
Kazimierz Górski – trener piłkarski
Kazimierz Kutz – polski reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta filmowy oraz polityk
Kazimierz Mann – polski artysta plastyk
Kazimierz Marcinkiewicz -polski polityk, były premier
Kazimierz Mikulski – krakowski malarz
Kazimierz Nycz – polski duchowny rzymskokatolicki, doktor nauk teologicznych
Kazimierz Opaliński – polski aktor
Kazimierz Przerwa-Tetmajer – polski poeta, nowelista, powieściopisarz, przedstawiciel Młodej Polski