Szymon to imię coraz częściej wybierane dla dzieci. Poznaj znaczenie imienia Szymon. Jakim jest człowiekiem, skąd pochodzi to imię i jakie ma znaczenie?

Pochodzenie i znaczenie imienia Szymon

Imię Szymon ma hebrajskie pochodzenie (Szimeon) i oznacza “Bóg wysłuchał” (Sime’on, Szime’on). W pierwszych polskich przekładach Biblii stosowano formę Symeon. Niektóre źródła uznają to imię za greckie. Szymon i Symeon to, według starych religijnych pism, dwa różne imiona, a świętych noszących jedno z nich jest ponad dwudziestu. Jak widać, imię Szymon ma bardzo religijne źródła.

Jednym z najbardziej znanych Szymonów jest Szymon Apostoł, zwany Kananejczykiem, który najprawdopodobniej pochodził z Kany Galilejskiej. Zapewne dlatego dwaj inni Apostołowie (Mateusz i Marek) nadali mu ten przydomek.

Zobacz też: Najpopularniejsze imiona dzieci w 2021 roku ->>

Jaki jest Szymon w pracy

Szymon to mężczyzna niezależny, pewny siebie, odważny i chodzący zawsze tylko własnymi ścieżkami. Jest człowiekiem dociekliwym, pracowitym, wyznaczającym sobie ciągle nowe cele. Jako przełożony nie toleruje lenistwa i niesubordynacji. Trudno go przekonać do swoich idei, jeśli nie jest ich pewien. Natomiast sam świetnie umie namówić do stosowania jego zasad i zaakceptowania jego punktu widzenia. Znając dobrze swoja wartość, jest dość odporny na krytykę. Szymon sprawdza się doskonale na stanowiskach związanych z polityką, biznesem, medycyną czy sportem.

Szymon dla przyjaciół

Szymon otacza się niewielkim gronem sprawdzonych przyjaciół, jednak wobec nowo poznanych osób wykazuje dystans. Ci, którzy go nie znają, mogą go nawet odbierać jako osobę nudną, pozbawioną poczucia humoru, choć taki nie jest. Jest intelektualistą, często jego pasją jest ogólnie rozumiana kultura i sztuka. Nie odczuwa potrzeby bycia w centrum zainteresowania, ale wie jak manipulować ludźmi, aby osiągnąć swój cel.

Szymon i rodzina

Jako partner życiowy jest towarzyszem na dobre i złe, jednak trawi go zazdrość i zaborczość wobec ukochanej. Jest przy tym człowiekiem uczuciowym, choć tego nie pokazuje na pierwszy rzut oka. Duże znaczenie ma dla niego właściwe wychowanie i wykształcenie dzieci w duchu poszanowania zasad i prawa. Oprócz rozrywek typowo kulturalnych Szymon lubi spędzać czas na łonie natury, podczas wędkowania, polowań czy obozów przetrwania.

Zobacz również:

Zdrobnienia imienia Szymon

Szymek, Szymcio, Szymuś, Szymonek, Szymko.

Imię Szymon w innych językach

Simon, Symeon, Shimon, Simo, Simone, Simão, Šimun.

Od imienia Szymon powstało wiele nazwisk

Szymański, Szymanowicz, Szymczak, Szymanowski, Szymaniak, Szymankiewicz, Szymonik, Szymonowicz i wiele podobnych.

Znane osoby o imieniu Szymon

św. Szymon z Lipnicy - kapłan zakonu oo. Bernardynów i patron Krakowa.

św. Szymon Apostoł

Szymon Kobyliński - rysownik

Szymon Szurmiej - reżyser, aktor

św. Szymon Słupnik - syryjski pustelnik i asceta

Szymon Wydra - gitarzysta i piosenkarz

Szymon Hołownia - dziennikarz, polityk

Simon Ammann - skoczek narciarski

(źródła: deon.pl wikipedia.pl)


Autor: Isabella Ozerov - doradca duchowy, jasnowidz, przewodnik po Kronikach Akaszy,
portalzen.pl