Jadalne kwiaty ogrodowe

Jadalne kwiaty - to może brzmieć nieco dziwnie, a jednak mniej lub bardziej świadomie spożywamy je na co dzień. Dużo osób urozmaica swoją dietę specjalnie uprawianymi kwiatami, które kojarzą się raczej z bukietem niż talerzem. A jednak liczne kwiaty ogrodowe i doniczkowe z powodzeniem nadają się do spożywania. W kuchni indyjskiej są wykorzystywane powszechnie. Niektóre z nich są chętnie uprawiane w ogrodach. Oto rośliny o jadalnych kwiatach, które łatwo znaleźć na działkowej rabatce:

Bratek - bratki jadalne, inaczej fiołki jako jedne z pierwszych weszły w skład popularnych sałatek. Można jeść całe kwiaty i płatki. Bratki mają słodki i jednocześnie delikatnie cierpki smak. Sprawdzają się w roli ozdoby deseru czy sałatki, a także świetnie komponują się z lekko słodkimi zupami i daniami mięsnymi, z serami czy z potrawami z ryżu. Mogą być ciekawym składnikiem racuchów. Bratki stanowią jednocześnie piękną dekorację i smaczny, a przy tym wciąż zaskakujący dodatek. Kwiaty bratka czy też fiołka możemy jeść przez całą wiosnę i lato aż do końca sierpnia.

Nagietek - z nagietków robi się bardzo wiele przetworów i kosmetyków. Płatki mają lekko pikantny smak, dzięki czemu pasują między innymi do sałatek, ryżu (ryż zabarwi się na pomarańczowo). Nagietek nadaje się do przyprawiania zup i sosów, ryb, pasztetów, dekoracji talerza przed podaniem potrawy. Jeżeli dodamy go do oliwy i będziemy macerować w słonecznym miejscu to będziemy mogli  używać jej do skrapiania potraw.

Nasturcja większa - ma łady kolor i lekko pikantny smak, podobny do kiełków rzeżuchy, dzięki czemu świetnie uzupełnia sałatki. Jadalne są liście, kwiaty i owoce. 

To przykłady jadalnych kwiatów z przydomowych ogrodów. Jeść można także kwiaty mięty, rukoli, ogórecznika lekarskiego, niecierpka, czosnku, lawendy wąskolistnej, malwy, jaśminu... lista jest naprawdę długa. Jadalne kwiaty z ogrodu są często łatwe w uprawie i nie wymagają szczególnych wysiłków. Warto urozmaicać nimi posiłki!

Warzywa o jadalnych kwiatach

Jadalne kwiaty to także kwiaty popularnych, używanych na co dzień warzyw. Najpopularniejszymi są oczywiście kalafior i brokuły. Częścią spożywaną w posiłkach jest właśnie kwiat o nietypowym, zwartym i gęstym układzie. Ale jadalne kwiaty warzyw to nie tylko ten barwny i smaczny duet. To także karczochy i czubki zielonych szparagów, których nie trzeba obrywać przed przygotowaniem ich do jedzenia. Które jeszcze warzywa kwitną pięknie i jadalnie?

Cukinia to także warzywo o jadalnych kwiatach. Kwitnie barwnie, a jej płatki są wyjątkowo duże. Przed zjedzeniem kwiatów cukinii należy usunąć pręciki. Podobnie jest w przypadku dużych kwiatów dyni. Oba sprawdzą się świetnie jako element dania obiadowego. Można smażyć je w cieście lub faszerować różnego rodzaju nadzieniami - na przykład serkami.

Jadalne kwiaty warzyw należy zerwać tuż przed spożyciem - nie da się przechować ich w taki sposób, by nie straciły swoich walorów. Oprócz powyżej wymienionych kwiatów, do jedzenia nadają się także kwiaty fasolki szparagowej czy groszku zielonego.

Jadalne kwiaty drzew

Jadalne kwiaty rosną też na drzewach. Warto wiedzieć, które z nich nadają się do zjedzenia i jak najlepiej je przyrządzić, by cieszyły oko i podniebienie. Najlepszym źródłem kwiatów jadalnych z drzew jest własny ogródek lub drzewa rosnące w dużym oddaleniu od ulic - tak, by w ich płatkach nie było zbyt wielu zanieczyszczeń. Które z drzew kwitną jadalnie?

Coraz większą popularnością w kuchniach cieszy się robinia akacjowa. Te kwitnące późną wiosną kwiaty wydzielają wspaniały, słodki zapach. Podobny jest także ich smak. Warto również czekać, aż zakwitnie czarny bez. Oba rodzaje kwiatów można smażyć w cieście, przygotowując z nich pyszne racuchy. Sprawdzają się w cieście naleśnikowym, a także jako dodatek do lemoniad, naparów ziołowych na zimno, deserów. Nie każdy lubi ich słodki, charakterystyczny aromat i smak, jednak z pewnością warto ich spróbować!

Jadalne kwiaty doniczkowe

Jadalne kwiaty doniczkowe można z powodzeniem uprawiać na balkonach i parapetach, a potem wykorzystywać jako dodatek we własnej kuchni. Jakie rośliny mają jadalne kwiaty, spośród tych które dobrze się czują w doniczkach?

Bardzo wiele osób uprawia w domu zioła. Ich kwitnienie nie jest pożądane - w większości przypadków zaleca się przycinanie lub obrywanie pędów, zanim zaczną kwitnąć. A co zrobić, jeśli zioła zdążą zakwitnąć? Kwiaty mięty, tymianki, bazylii, werbeny cytrynowej, oregano, szałwii i rozmarynu można z powodzeniem dodać do sałatki i zjeść. Ich smak jest najczęściej zbliżony do smaku liści, choć bywa mniej intensywny.

Wśród kwiatów doniczkowych o jadalnych kwiatach warto wymienić też bratki, nasturcje oraz róże, często uprawiane w balkonowych donicach.

Do czego dodawać jadalne kwiaty?

Jadalne kwiaty doskonale sprawdzają się jako wizualne urozmaicenie sałatek. Świetnie wyglądają na tle zielonych sałat i innych liści, dodają kolorytu, a niektóre także podkręcają smak. Ale kwiaty do jedzenia to nie tylko sałatki. Warto wypróbować je smażone w cieście, jako posypkę do dań z makaronów i letnich zup kremów. Wiele osób używa ich także jako dodatku lub ozdoby do deserów i napojów.

Jak bezpiecznie jeść kwiaty?

Jadalne kwiaty to ciekaw urozmaicenie codziennego gotowania. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy kwiat nadaje się do jedzenia. Niektóre z nich bywają trujące. Przed dodaniem pięknie wyglądającego kwiatka do sałatki warto upewnić się, że to bezpieczna decyzja. Kwiaty muszą być wolne od pestycydów i zanieczyszczeń związanych z kwitnieniem w pobliżu ulicy czy zakładów przemysłowych.

Niektóre kwiaty, na przykład kwiaty bzu czarnego, nie powinny być spożywane na surowo. Przy innych obowiązują ograniczenia ilościowe (kwiat jabłoni, ogórecznika lekarskiego, liliowca). Co więcej, nawet jadalne i bezpieczne kwiaty wywołują niekiedy reakcje uczuleniowe.

Jak zatem bezpiecznie włączać kwiaty do swojej kuchni? Najlepiej wybierać te z bezpiecznych źródeł, upewniać się, że dany gatunek jest jadalny, a następnie poddać go odpowiedniej obróbce, jeśli to konieczne. Warto też próbować ich ostrożnie, w małych ilościach.