Białko wzorcowe zawiera pełny skład aminokwasowy konieczny do syntezy nowych protein oraz dobrze strawnych tłuszczów. W jajach znajdują się również takie cenne składniki, jak:

•    cholina (niezbędna do budowy osłonek mielinowych odpowiedzialnych za prawidłowe przesyłanie impulsów nerwowych),
•    witamina A (jest antyoksydantem, ale jest też bardzo istotna w procesie widzenia i regeneracji błon śluzowych czy skóry),
•    witamina D (jest niezbędna do prawidłowego działania układów: immunologicznego, hormonalnego, nerwowego i mięśniowego),
•    luteina i zeaksantyna (antyoksydanty wykazujące ochronne i wspomagające działanie na narząd wzroku), a także żelazo, cynk i fosfor.

Nic więc dziwnego, że jajo znalazło się w żywieniowym „must have’ie” zdrowej i zbilansowanej diety, zwłaszcza w diecie rosnącego, młodego człowieka. Dzieci, które regularnie spożywają jaja, są zdrowsze, rosną szybciej, a ryzyko wystąpienia karłowatości znacznie się u nich zmniejsza, a udowodnili to m.in. amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego.

Kotlina Natury jest producentem jaj z chowów alternatywnych. Pochodzi z Sudetów i nade wszystko ceni sobie naturalność, umiar i zdrową dietę. Produkowane przez  nich Dobre jaja – powstają w naturalnym obszarze Przedgórza Sudeckiego, a hodowcy dbają, by nioski żyły w komfortowych warunkach, miały dostęp do wybiegu i najlepszej paszy. 

Kotlina Natury wierzy, że troska o dobrostan zwierząt i zrównoważone wykorzystanie zasobów, widoczna jest w produkowanych przez nich jajach. Dlatego postanowili dzielić się tym co mają najlepsze, z tymi którzy ich naprawdę potrzebują – dziećmi.

Tak powstała akcja Dobre Jajo, w ramach której Kotlina Natury przekazuje jaja z wolnego wybiegu do domów zajmujących się opieką nad dziećmi, prowadzonymi przez stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce. 

Możesz nam w tym pomóc! Wystarczy, że wybierając jaja w sklepie sięgniesz po opakowanie oznaczone logiem akcji Dobre Jajo – a my zrobimy resztę! 

https://kotlinanatury.pl/dobre-jajo/