Miesiące przygotowań, setki zakładów bukmacherskich, tysiące pytań i miliony wydanych funtów. O tym ślubie powiedziano już dużo, ale wciąż jest wiele niewiadomych. Wszystko stanie się jasne w sobotę, 19 maja, kiedy to oczy całego świata będą zwrócone na kaplicę św. Jerzego zamku Windsor. To właśnie tam sakramentalne „tak” wypowiedzą książę Harry oraz Meghan Markle. Ich związek od początku wzbudzał wiele kontrowersji. On niepokorny kobieciarz, ona starsza od narzeczonego rozwódka. Znana amerykańska aktorka musiała zerwać ze swoim dotychczasowym życiem, chcąc wejść do rodziny królewskiej i móc otrzymać tytuł Jej Królewskiej Mości.

Kontrowersji wokół ślubu jest więcej.

Narzeczeni nie do końca są wierni królewskiej tradycji i świadomie wychodzą poza jej ramy budując szczęście według własnych zasad. To właśnie sobota została z premedytacją wybrana na dzień uroczystości, a w myśl przyjętej etykiety królewskiej ten powinien przypadać w dniu powszednim. Na dodatek pokrywa się z finałem Pucharu Anglii! Wielu zastanawia się czy Harry założy obrączkę. Co ciekawe książę Cambridge nie nosi jej od dnia ślubu. Podobnie jak książę Filip. Do czasów drugiej wojny światowej dworska etykieta zabraniała mężczyznom noszenia biżuterii, poza sygnetami czy zegarkami. Ceremonia nie mogła się odbyć w Pałacu Kensington, gdzie 7 lat temu ślub brał książę William i Kate Middleton, ponieważ przyszła małżonka księcia Harry’ego jest rozwiedziona, podobnie jak jej rodzice. Jednak nie ma tego złego … Tego dnia godziny otwarcia angielskich pubów zostaną wydłużone, aby Brytyjczycy mogli świętować szczęście nowożeńców.

Jak będzie wyglądał ten dzień?

Ceremonia zaślubin rozpocznie się o godz. 13:00, a przewodniczyć będzie jej wielebny David Conner, dziekan Windsoru. Książęca para przysięgę złoży przed Justinem Welby, arcybiskupem Canterbury. Z najnowszych informacji wynika, że pannę młodą do ołtarza poprowadzi jej ojciec – Thomas Markle. Towarzyszyć jej będą również książę Jerzy i księżniczka Charlotte, której przypadło w udziale sypanie kwiatów. Przed ołtarzem czekać na nią będzie książę Harry wraz z księciem Williamem, który został jego drużbą. Kto natomiast będzie druhną Meghan? Na ten moment nie jest to nic pewnego. Raczej nie będzie to jej siostra, której tego dnia najprawdopodobniej zabraknie w Londynie. Przypuszczenia wskazują, że druhnami panny młodej będą najbliższe przyjaciółki Markle. Wśród nich znalazła się m.in. Jessica Mulroney, która jest córką byłego premiera Kanady, Briana Mulroneya. Na zamek zaproszono 2640 osób, wśród których znajdują się działacze charytatywni, dzieci ze szkół oraz społecznicy. Po uroczystości zaślubin para książęca uda się na dwumilową przejażdżkę królewską karetą, aby pozdrowić mieszkańców Wielkiej Brytanii. Tego dnia ulice Londynu będą strzeżone bardziej niż kiedykolwiek.

Ślub Księcia Harry'ego i Meghan Markle - przyjęcie

Ślub Harry’ego i Meghan jest skromny w porównaniu do przyjęcia weselnego  starszego brata. Zaproszenia otrzymało zaledwie 800 gości, podczas gdy siedem lat temu aż 1900. Zabraknie wśród nich politycznych oficjeli, w tym premier Wielkiej Brytanii. Mało prawdopodobne, aby Harry zasiadł kiedykolwiek na tronie, stąd rodzina królewska nie wymaga ich obecności. Pierwszą, formalną część przyjęcia na zamku Windsor zorganizowała sama Królowa dla 600 gości. Druga część przyjęcia odbędzie się wieczorem w domu Frogmore House w Windsor Home Park, a zaproszenie na nią otrzymali tylko najbliżsi: rodzina i przyjaciele. Wśród znanych nazwisk pojawia się Serena Williams, Patrick J. Adams, Elton John, Rihanna, Ellie Goulding, Spice Girls czy David Beckham. 

Co jeszcze wiemy o ślubie Księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Suknia ślubna Meghan Markle

Panna młoda najprawdopodobniej założy suknię ślubną od londyńskiego domu mody Ralph and Russo. Drugim typowanym projektantem jest Christopher Bailey, dyrektor Burberry. Suknia będzie spełniać standardy królewskiej etykiety – w kaplicy ramiona panny młodej będą zasłonięte.

Prezenty weselne

Pałac Kensington potwierdził, że państwo młodzi chcą zrezygnować z prezentów ślubnych na rzecz wpłat na organizacje charytatywne bliskie ich sercom.

Zaproszenia

Zgodnie z wieloletnią tradycją angielskie karty zostały zadrukowane amerykańskim tuszem w kolorach złota i czerni. Przygotowała je drukarnia Bernard & Westwood.

Tort weselny

Młoda para wybrała cytrynowy tort z kwiatem dzikiego bzu ze słynnej ciastkarni Violet Bakery’s Claire Ptak.

Kwiaty

Aranżacją sali zajmie się Philippa Craddock. Na dekorację składać się będą gałęzie buka, brzozy i grabu oraz białe róże ogrodowe, piwonie i naparstnice z ogrodów należących do Crown Estate i Parku Windsor.

Koszt ślubu Księcia Harry'ego i Meghan Markle

Ceremonia ślubna, muzyka, kwiaty, dekoracje i przyjęcie będą opłacone przez rodzinę królewską. Szacowany koszt to 2 mln funtów, co jest niewielką kwotą w porównaniu ze ślubem Williama i Kate, który kosztował aż 25 mln funtów!

Zobacz zdjęcia z przygotowań do ślubu Harry'ego i Meghan >>>

--

Ślub Księcia Harrego i Meghan Markle będzie można oglądać w bezpłatnej telewizji METRO już od godziny 11:00.