Korzystanie z telefonu podczas jazdy bywa niebezpieczne. Często stojąc na światłach czy w korku przeglądamy maile, czytamy najnowsze wiadomości albo beztrosko prowadzimy rozmowy telefoniczne. Tymczasem takie zachowanie może być tragiczne w skutkach. Wystarczy chwila nieuwagi, by spowodować wypadek i narazić siebie lub kogoś na utratę zdrowia a nawet życia. Jednak z drugiej strony, smartfon w aucie może też poprawić nasze bezpieczeństwo. Coraz więcej samochodów oferuje systemy, dzięki którym można sprawdzić aktualną pogodę, znaleźć miejsce parkingowe, a za pomocą szybkiego dostępu powiadomić odpowiednie służby o wypadku. Jak więc bezpiecznie korzystać ze smartfona w podróży? Wystarczy przestrzegać kilku zasad.

Po pierwsze: zadbaj o odpowiedni uchwyt

Trzymanie telefonu na siedzeniu pasażera albo – co gorsza – na kolanach odpada. To prosta droga do stworzenia na drodze poważnego zagrożenia. Niezbyt dobrym pomysłem jest też umieszczenie smartfona na niewielkiej półce na desce rozdzielczej albo we wnęce na kubek. Przy nagłym hamowaniu może wypaść na podłogę, a przy gwałtownym skręcie – uderzyć w boczną szybę lub dźwignię zmiany biegów. Jeśli chcesz uniknąć strat, ale wciąż mieć nawigację i inne funkcje w zasięgu ręki oraz wzroku – zainwestuj w odpowiedni uchwyt samochodowy. W sprzedaży dostępne są uchwyty mocowane do przedniej szyby, kokpitu albo kratki wentylacyjnej – wybierz rozwiązanie dopasowane do twoich preferencji i budowy kokpitu.

Nie czytaj w korku

Według statystyk policyjnych aż 80% kierowców korzysta ze smartfona w trakcie podróży. Jak mówią eksperci, nic nie rozprasza nas bardziej niż właśnie urządzenia mobilne. By spojrzeć na ekran smartfona musimy oderwać wzrok od drogi, a żeby odczytać maile lub przejrzeć wiadomości – również rękę od kierownicy. To bardzo ryzykowna sytuacja. Wystarczy, że podczas tej chwili nieuwagi na jezdnię wybiegnie dziecko, albo kierowca przed nami gwałtownie zahamuje. Zajęci czytaniem maila możemy nie zdążyć w porę zareagować. Dlatego lepiej nie ryzykujmy – i pozostawmy telefon tylko do celów nawigacyjnych. 

Wybierz najlepszy system nawigacyjny

Trudno dziś wyobrazić sobie bez niej podróż. Ale dobra nawigacja to nie wszystko. Najnowocześniejsze systemy nawigacyjne oferują pasażerom znacznie więcej. Można z ich pomocą sprawdzić pogodę albo dowiedzieć się o korkach czy aktualnych utrudnieniach na drodze. Oferowane przez SKODĘ systemy infotainment Amundsen i Columbus umożliwiają na przykład sprawdzenie czy w okolicy są dostępne miejsca postojowe i porównuje ceny paliw na okolicznych stacjach benzynowych. Wszystkie pozyskane w ten sposób informacje są zintegrowane z systemem nawigacyjnym. Do tego można go łatwo zsynchronizować ze smartfonem poprzez System SmartLink i dwa gniazda USB.

Kup zestaw głośnomówiący

Często zdarza ci się rozmawiać w aucie? Nie ma nic bardziej rozpraszającego niż trzymanie telefonu przy uchu podczas prowadzenia samochodu. Nawet jeśli jesteś mistrzem kierownicy, trzymanie jej przez dłuższy czas tylko jedną ręką może stwarzać zagrożenie dla ciebie i bezpieczeństwa innych uczestników ruchu. Nie mówiąc już o tym, że z telefonem przy uchu jesteśmy znacznie mniej skupieni na tym, co dzieje się dookoła. By tego uniknąć, najlepiej zainwestować w zestaw głośnomówiący, z którego możesz korzystać za pomocą bluetooth. Dzięki niemu masz nie tylko wolne ręce, ale nie musisz też skupiać się na tym, by usłyszeć rozmówcę przez telefon. To zdecydowanie poprawia twoje bezpieczeństwo. W samochodach SKODY bluetooth jest dostępny w niezwykle korzystnych cenach, a w niektórych przypadkach bez dopłaty. 

Zyskaj zdalny dostęp do samochodu

Będzie przydatny zwłaszcza wtedy, gdy jesteś w nieznanym miejscu albo na dużym parkingu. Z aplikacją mobilną ŠKODA Connect użytkownik zyskuje zdalny dostęp do swojego samochodu gdziekolwiek się znajduje i ma dostęp do internetu. Tym sposobem zawsze można sprawdzić, gdzie jest zaparkowany samochód oraz czy jest zamknięty. Problem z namierzeniem swojego samochodu na dużym parkingu? Wystarczy jedno kliknięcie, by auto zatrąbiło i zamrugało kierunkowskazami. W ten sam sposób można sprawdzić także poziom paliwa w zbiorniku i dystans do pokonania przed konieczną wymianą oleju. Co jeszcze potrafi aplikacja ŠKODA Connect? Dzięki niej można sprawdzić szczegółową analizę ostatnich przejazdów z możliwością porównania ich na czytelnych wykresach.